alltracboy
20.02.10,08:57
Kedze kazdy material ma svoje specificke vyhody, bolo by vhodne sa trochu pobavit o kombinaciach materialov. Uvazujem stavbu z tehly, avsak, tehla sa horsie reze. Preto by som na miesta kde by sa rezala tehla, pouzil ytong( napriklad ked by som musel dolozit sparu v mure 4,5cm kuskom tehly, je lahsie tam dat ytong. Alebo mam v projekte okno v strede ktoreho je 25cm siroky stlpik, ktory treba podla statiky spravit z plnych tehal. uvazujem o vymurovani tohoto stlpiku z ytongu. Podla mna je lespie nahradit tehlu ktora by sa musela rezat ytongom. Zachova sa tak plna staticka pevnost, lahsie sa reze a neznici sa zbytocne tehla ktora sa moze pri rezani rozbit.
ciners
20.02.10,09:06
To sa nemusi vyplatit, rozne materialy maju roznu teplotnu roztaznost a mozu (nemusia) ti tam vznikat male puklinky a kopa inych problemov. Ytong a plne palenu tehlu nemozes pevnostne porovnavat, dokonca ani tehlu dierovanu a Ytong.
Spajanie roznych materialov je vzdy trosku problem, to ti aj projektanti povedia, ze lahsie urobit 30 poschodovu betononovu skatulu ako 2 podlazny dom, kde sa spaja tehla, porobeton, beton, drevo, ocel a vselico.
alltracboy
20.02.10,09:45
aj tehla a malta alebo lepidlo nieje rovnaky material. neverim ze pokial doplnim kus tely ytongom bude akykolvek problem. Tie materialy su podobne.
ciners
20.02.10,10:06
Ja som nepovedal, ze bude problem.
Ked uz spominas tu tehlu a maltu. Predstav si unosnost steny z jedneho kusu keramiky (tahly) a stenu kompozitnu tehla+ malta. Rapidne nizsia u nosnost. Je jasne, ze inak sa to urobit neda, ale ta malta tomu urcite neprispieva. Malta zmrastuje, tvoria sa jemne puklinky v tehle, zase to znizuje jej pevnost. To sa vsetko deje v malom, ale cele to spajanie materialov roznych vlastnosti ako filozofia je problem.
220870
20.02.10,10:22
Ciners má pravdu.Takouto kombináciou si koledujete o riadne problémy.Čo sa týka stlpika tak jednoznačne plná pálená tehla.Len rozdiel medzi dierovanou 300 heluz P=10-15 a ytongom P=4 v tlaku je 2-3 násobný ,čo potom plná pálená tehla?Čo sa týka rezania ak budete stavať z Heluz tak s jeho rezaním nieje žiadny problém, ak wienerberger tak 2-3 cm pásik je skôr zbožné prianie.Na tretí pokus .Treba dom stavať tak aby sa čo najmenej rezalo .Už som o tom viackrat písal .Dotenkých špár je lepšie dať montážnu penu ,tepelnoizolačnú matu ( na tú hrúbku má takmer také isté tepelné účinky , ako nosné obvodové murivo) ,alebo kus sklennej vaty ,ako ytong.
alltracboy
20.02.10,10:28
cinersova sestra ma cely dom z ytongu vratane tych stlpikov tak nevidim problem preco to robit z planej tehly.. zbytocne tepelny most. vsade su teploizolacne telhy a stlp z plnej tehly. fasa. Pokial by sa to neizolovalo tak problem podla mna. Navyse nad tym oknom bude veniec a nie dva preklady ako ej v projekte, pripadne sa ten preklad vybetonuje spolu so stropom, cize to bude samonosne aj bez stlpiku.
ciners
20.02.10,10:42
Ten dreveny strop ten Ytong udrzi, ale.... to si mal pocut moj preslov, ked som zbadal tie piliere z Ytongu :D Zase netreba ten material az tak podcenovat, tym ze tam su vence, to zatazenie sa roznesie, netlaci na ten stlpik jedna singularna sila a funguje to. Len uz je to o takych spekulaciach a rizikach.
ciners
20.02.10,10:48
Navyse nad tym oknom bude veniec a nie dva preklady ako ej v projekte, pripadne sa ten preklad vybetonuje spolu so stropom, cize to bude samonosne aj bez stlpiku.

Bacha na to, nad tym stlpikom vznika nadpodperovy ohybovy moment, ktory je vacsi, ako medzipodperovy. Ludovo povedane, viac bude hornej vystuze ako dolnej. My sme to robili tak, ze mame 2 preklady, ktore su volne ulozene vzdy na stene a stlpiku, cim sa tohto nadpodperoveho momentu zbavime. Ytong preklad nema hornu nosnu vystuz, museli sme to takto robit.
Este chcem upozornit na betonove preklady. Ludia ich robia casto nizke, alebo daju zelezo len tak od oka. On ten preklad podrzi chvilu aj bez zeleza, keby len o to islo. Problem statickeho zatazenia je, ze je dlhodobe a v spojeni s dotvarovanim materialu sa priehyb casom zvacsuje. Toto vela krat vidim, ludia urobia nizky preklad s tym, ze ved drzi a casom sa viditelne deformuje a vyzera to fakt zle.
alltracboy
20.02.10,13:40
teplotna roztaznost porobetonu je 0,008 mm/ stupen celzia, takze pochybujem ze by vznikla akakolvek prasklina. Podla mna skor sa bude murar snazit rezat tehlu, alebo tam narve nieco ine, len preto lebo nema porobeton po ruke. Radsej tam dam porobeton ako montaznu penu.. je to proste pevny material do ktoreho ked sa nahodou navrta hmozdinka, nebude problem.
A podla mna ma tehla podobnu teplotnu roztaznost takze ten rozdiel bude este mensi
day
29.08.11,18:32
po precitani temy mi je odpoved asi jasna, ale vyskusam.
stavba z tehly a ako posledny rad mozem pouzit porobeton vysky 15cm?
marleau
29.08.11,19:32
Niet nad drevenú konštrukciu.
220870
30.08.11,03:30
po precitani temy mi je odpoved asi jasna, ale vyskusam.
stavba z tehly a ako posledny rad mozem pouzit porobeton vysky 15cm?
neodporúčam.