Mirkaska
29.09.05,10:14
Poprosím Vás o radu, čo mám robiť.

Spoločnosť vznikla tohto roku. Rozhodovala sa aký účtovný program kúpiť. Medzitým ale bolo treba počítať mzdy. Keďže mala Demo verziu Pohody, povedali si, že aspoň to naostro vyskúšajú. Mzdy boli urobené takto počas dvoch mesiacoch. Nakoniec sa ale rozhodli pre Olymp od Krosu. Teraz som nahadzovala údaje do Olympu aj za tie dva mesiace. No Olymp zaokrúhľuje jednotlivé zložky mzdy inak ako Pohoda - Olymp vždy nahor a Pohoda myslím do 0,5 nadol a nad 0,5 nahor. Mzda sa skladá zo základnej mesačnej mzdy, pohyblivého príplatku a náhrady za dovolenku. A práve dovolenkou sa krátila mesačná mzda aj príplatok podľa počtu odpracovaných dní a haliere sa zaokrúhľovali nahor. Z toho mi vychádzali mzdy za tieto dva mesiace v Krose o 1-3 Sk vyššie u každého zamestnanca. A zmenilo to aj výšku niektorých odvodov a preddavku na daň - tiez o 1,- v danom odvode, niekedy v úhrne to bolo aj 5,- navyše na 1 zamestnanca ako vyrátala Pohoda. Neviem, či toto zaokrúhľovanie zložiek mzdy je na zamestnávateľovi, či zaokrúhľuje všetko nahor alebo matematicky.
A neviem, či je problém to, že ich hrubá mzda za tieto dva mesiace bola vyrátaná o pár korún nižšia a boli vypočítané aj nižšie odvody a daň, a v tejto nižšej výške aj uhradené. Zatiaľ som to v Krose napasovala na pôvodný stav. Ale neviem, či je to správne alebo nie.
Dúfam, že sa za to nestrieľa... :-))

Ďakujem za vaše názory.
Paula
29.09.05,15:11
Tiež som v júni prešla na nový soft a v niektorých prípadoch mi lieta korunka v HM, viac v prílohách pre zdravotné poisťovne. Ročné zúčtovanie pre ZP budem asi robiť ručne, aby mi to sedelo s výkazmi, ktoré som posielala do mája. Alebo mám radšej poslať opravné mesačné výkazy za 1-5/05?
Janiela
29.09.05,15:59
Tiež som mala podobný problém. Jednoducho som si pomohla ručnými opravami v programe. To preto, aby mi potom vyšiel správny mzdový list.
Paula
29.09.05,16:00
Tiež som mala podobný problém. Jednoducho som si pomohla ručnými opravami v programe. To preto, aby mi potom vyšiel správny mzdový list.Mzdový list som oklamala, prílohu do ZP celkom nie.;)
Mirkaska
30.09.05,09:37
Mirkaska, postupovala si obvyklým spôsobom používaným pri prechode z jedného softvéru na iný. Určite sa z toho nestrieľa.

Nenájdeš pod slnkom dva programy, ktoré by všetky zložky hrubej mzdy zaokrúhľovali navlas rovnako. Kontrolóri určite nebudú skúmať, prečo si korigovala niektoré zložky mzdy o korunu hore/dole. Kontrolujú správnosť výpočtu daní a odovodov zo základu. Tam už je zaokrúhľovanie skoro detailne upravené v príslušných zákonoch. Z rovnakého základu by preto v dvoch rôznych programoch mali byť vypočítané rovnaké odvody a dane.

Pre zaokrúhľovanie hrubej mzdy platí jedno pravidlo, že sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor. Je to uvedené v §130, ods. 1 Zákonníka práce bez detailnej špecifikácie či to má byť za každú zložku mzdy alebo za celkový súčet zložiek. Obvyklá prax je taká, že sa zaokrúhľujú jednotlivé zložky (prehľadnejšie zobrazovanie na páskach v rekapituláciach a pod.). K matematickému zaokrúhľovaniu jednotlivých zložiek mzdy by som sa osobne neprikláňal.
Ďakujem za odpoveď Endrju. Viac menej som to tak aj brala. Ešte sa musím vysporiadať s ZP za zamestnávateľa. Rozdiel v zaokrúhľovaní. Uvidím. Ešte som sa nerozhodla. Musím skúsiť, či sa bude dať program nejako okabátiť. http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif