Prima73
20.02.10,12:44
Mam otazku, jeden "odbornik" si zalozil zivnost v juni 2008, nemal ziadny prijem, ani vydavky, kedze si nic ako zivnostnik neplatil (ziadne odvody), ani si nepodal DP za rok 2008. Vo februari 2009 zivnost zrusil a je dobrovolne nezamestnany, zase neplatil ziadne odvody, nerobil ziadnu uzavierku ucta. Teraz chce spravit RZZP a DP za rok 2009. Rada by som mu pomohla. Preto by som podala dodatocne DP za rok 2008, kde bude mat vo vykaze o prijmoch 0 a vo vykaze o majetku zavazok za nezaplatene ZP. Potom riadne DP za rok 2009. Mozem to takto spravit?
Dakujem za kazdu radu.
Zoltán Kovács
20.02.10,12:26
Áno môžeš, len treba rátať s pokutou za nepodanie DP. A je vôbec registrovaný na DÚ? Lebo príde mi to divné, že DÚ ho nevyzvalo na podanie DP za rok 2008.
ekopo
20.02.10,12:48
Ak daňovník nemal v r. 2008, 2009 žiadny príjem a nevykázal stratu, tak v zmysle § 32 zákona o dani z príjmov nebol povinný podať DP. Ak ho DU vyzve podať DP, tak ho podá a žiadne sankcie mu nehrozia , ak samozrejme vykáže deklarovaný nulový príjem. V RZZP mu samozrejme vyjde nedoplatok, ak vôbec odvody neplatil, ani ako živnostík, ani ako dobrovoľne nezamestnaný.
Prima73
21.02.10,07:35
Áno môžeš, len treba rátať s pokutou za nepodanie DP. A je vôbec registrovaný na DÚ? Lebo príde mi to divné, že DÚ ho nevyzvalo na podanie DP za rok 2008.

Dnes som sa dozvedela, ze nema ani DIC. Co s tym teraz? Nechat to radsej tak?
Prima73
21.02.10,07:44
Ak daňovník nemal v r. 2008, 2009 žiadny príjem a nevykázal stratu, tak v zmysle § 32 zákona o dani z príjmov nebol povinný podať DP. Ak ho DU vyzve podať DP, tak ho podá a žiadne sankcie mu nehrozia , ak samozrejme vykáže deklarovaný nulový príjem. V RZZP mu samozrejme vyjde nedoplatok, ak vôbec odvody neplatil, ani ako živnostík, ani ako dobrovoľne nezamestnaný.

Nema pridelene ani DIC, takze ho DU nemohol vyzvat. V roku 2008 si zivnost zalozil, ale sa neprihlasil na DU, vo februari 2009 zivnost ukoncil a mam obavu, ze uz zivnostensky urad poslal ukoncenie zivnosti na DU. Zatial sa mu z DU neozvali, ale chcel by predist problemom.
ZP si neplatil ani ako dobrovolne nezamestnany, v RZZP bude mat januar a februar (2x41,37eura z minima ako zivnostnik) a kolko za tie ostatne mesiace?
Dav
21.02.10,07:50
Nema pridelene ani DIC, takze ho DU nemohol vyzvat. V roku 2008 si zivnost zalozil, ale sa neprihlasil na DU, vo februari 2009 zivnost ukoncil a mam obavu, ze uz zivnostensky urad poslal ukoncenie zivnosti na DU. Zatial sa mu z DU neozvali, ale chcel by predist problemom.
ZP si neplatil ani ako dobrovolne nezamestnany, v RZZP bude mat januar a februar (2x41,37eura z minima ako zivnostnik) a kolko za tie ostatne mesiace?
Doporučujem ísť na DU a dohodnúť sa, čo s neprideleným DIČ. V lepšom prípade si SZČO len neprevzal zásielku z DÚ, v horšom ho čaká pokuta za nesplnenie oznamovacej povinnosti.
IvoM
21.02.10,07:56
Keď nemá DIČ tak jeho založenie živnosti asi skončilo na živnostenskom, a na DÚ sa už nezaregistroval. Tu je ťažké radiť, povinnosť podať DP určuje §31.1 zákona o správe daní a poplatkov, keďže tak neurobil do 30 dní, môže to podľa §31.12 urobiť správca dane ak sa o tom dozvie. Pokuta je od 66,38 EUR do 3319,39EUR /§35.7a/, čo mám skúsenosti tak DÚ dáva spodnú hranicu ak sa registruje SZČO dodatočne sám ale ak na to časom príde DU tak tá pokuta nemusí zostať na spodnej hranici, skrátka musí sa rozhodnúť sám
Prima73
21.02.10,18:47
Poradite mi este co s tym RZZP. Treba ho spravit za cely rok, aj za obdobie kedy mal zivnost (januar,februar - 41,37eura) a aj za 3-12, kedy nebol ani zivnostnik, ani dobrovolny platca (kolko mal odvadzat 28,92 eura ako samoplatitel?) Ktore tlaciva ma typlnit - S tlacivo, SB prilohu?
Prima73
26.02.10,08:39
Ak zivnostnik nemal ziadne prijmy a ani vydavky (neplatil si ani povinne ZP,co ale vysporiada v RZZP), cize v DP ma 0.... ma mat v DP zaskrtnute znizenie zakadu dane, kedze ma 0 a menej uz nemôze mat? :)