icefiresr
20.02.10,13:17
Dobry den,
prosim Vas potreboval by som radu ohladom vypovedi z praci.

Znamy dostal vypoved v praci, bol tam na dobu neurcitu. Zatvarala sa pobocka. Sef mu povedal, ze mu vyplati odstupne, resp. iba jeho polovicu, az ked podpise tento list, presne znenie nasleduje:

Dobrý deň,
potvrdzujem tel. rozhovor a zasielam vzor listu, ktorý ak mi obratom zašlete podpísaný (1 kus), splním dohodu. List bude vyzerať asi takto:

Čestné prehlásenie

Zamestnávateľ XXX a zamestnanec XXX prehlasujú, že podpísaním dohody o ukončení pracovného pomeru ku dňu XXX zároveň potvdzujú, že si nebudú v budúcnosti uplatňovať voči sebe žiadne právne nároky.


..................................... .....................................
XXX, zamestnávateľ XXX, zamestnanec


V XXX , dna XXX


List, v takomto znení Vám posielam dnes poštou, v pondelok ho dostanete, je vo Vašom záujme obratom mi ho poslať späť.
Ak budem ešte niečo potrebovať, ozvem sa.
S pozdravom
XXX

Je toto normalne? Je dovod na obavy? Vopred sa ospravedlnujem, ak som zvolil nespravnu sekciu, zial inu vhodnejsiu sa mi nepodarilo najst. Este raz vdaka.
Evanka
20.02.10,12:39
Dobry den,
prosim Vas potreboval by som radu ohladom vypovedi z praci.

Znamy dostal vypoved v praci, bol tam na dobu neurcitu. Zatvarala sa pobocka. Sef mu povedal, ze mu vyplati odstupne, resp. iba jeho polovicu, az ked podpise tento list, presne znenie nasleduje:

Dobrý deň,
potvrdzujem tel. rozhovor a zasielam vzor listu, ktorý ak mi obratom zašlete podpísaný (1 kus), splním dohodu. List bude vyzerať asi takto:

Čestné prehlásenie

Zamestnávateľ XXX a zamestnanec XXX prehlasujú, že podpísaním dohody o ukončení pracovného pomeru ku dňu XXX zároveň potvdzujú, že si nebudú v budúcnosti uplatňovať voči sebe žiadne právne nároky.


..................................... .....................................
XXX, zamestnávateľ XXX, zamestnanec


V XXX , dna XXX


List, v takomto znení Vám posielam dnes poštou, v pondelok ho dostanete, je vo Vašom záujme obratom mi ho poslať späť.
Ak budem ešte niečo potrebovať, ozvem sa.
S pozdravom
XXX

Je toto normalne? Je dovod na obavy? Vopred sa ospravedlnujem, ak som zvolil nespravnu sekciu, zial inu vhodnejsiu sa mi nepodarilo najst. Este raz vdaka.

Dohoda je obojstranný úkon, nie je možná, ak je v záujme iba jednej strany.

Ak sa zatvára pobočka a zamestnanec sa stane nadbytočným, môže mu dať z-teľ výpoveď. Zamestnancovi patrí odstupné v plnej výške.

Ak ho chce zamestnávateľ prepustiť, nech mu pošle poštou riadnu výpoveď podľa ZP, prípadne nech mu ju dá osobne do ruky. Žiadnu dohodu nepodpisovať.
Dáša_
20.02.10,12:43
A má ešte aj výpoveď? Čo je napísané vo výpovedi? Aký paragraf?
pepsikova
20.02.10,12:49
..no ak by sa náááhodou stalo, že by to podpísal a poslal naspäť, určite nedostane odstupné..lebo šéf je prefíkaný..na ukončenie pracovného pomeru na dobu neurčitú a pri rušení firmy, alebo miesta, sú presné zákony, paragrafy a presne určená výška odstupného podľa dĺžky odpracovaných rokov..pri podpise takéhoto falšu nemá už na nič nárok...iba sa riešiť cez súd..
..pochybujem, že ten známy je taký neuvedomelý, že by toto podpísal....

..no, ak zamestnanec náhodou na šéfa niečo vie, alebo sa vo firme dialo niečo nekalé, šéf sa môže týmto spôsobom zabezpečiť, že ho zamestnanec nebude za prípadné nevyplatenie odstupného, alebo špatný pracovný posudok, alebo za niečo iné vláčiť po súdoch, alebo nejak sa na ňom vŕšiť, ak skončí u neho pracovný pomer...je to dohoda oboch strán-ale podpísať by ju mal, ak bude mať v ruke výpoveď a odstupné, ktoré mu náleží zo zákona..
Monika Kováčová
20.02.10,12:54
V tom liste sa píše o "Dohode o skončení pracovného pomeru" nie o "Výpovedi" - v tom je obrovský rozdiel a rozpor so zadávateľovou otázkou, ktorá je formulovaná: Známy dostal výpoveď, zatvára sa pobočka.
Tak ako to je? Má známy "Výpoveď " alebo "Dohodu o skončení PP s odstupným"

K Čestnému prehláseniu: Niečo podobné dávame pri ukončení PP podpisovať zamestnancom, strašiaka v tom nevidím, pokiaľ bude odstupné riadne dohodnuté v "dohode o skončení PP"
icefiresr
20.02.10,13:04
Tu je kopia dokumentu, ktory zatial ako jediny bol zamestnancom podpisany.

Vie mi teda prosim niekto poradit, ako postupovat? V pripade, ak nieco chyba, napiste prosim co a ja to promptne doplnim.
Monika Kováčová
20.02.10,13:13
:eek::eek::eek: tak toto podpísať určite nemal :eek:

žiadne odstupné v Dohode o skončení PP nie je uvedené, napriek tomu, že by tam malo byť (5 mesačné!)
Takže zamestnávateľ nemusí vyplatiť nič...
Monika Kováčová
20.02.10,13:15
§ 60
Dohoda o skončení pracovného pomeru

(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.
icefiresr
20.02.10,13:17
Da sa s tym este nieco robit?

Este som nasiel jeden dokument, ktory podpisoval o par dni skor. Je v prilohe.

Chudak, robil tam od 93 a takto skoncit :mee:
Monika Kováčová
20.02.10,13:48
ten dodatok je len na polovičný PP. Ale odstupné sa počíta zo zárobku za predchádzajúci štvrťrok, t.j. za 4/Q 2009, týmto dokumentom sa nemení nič

Ako by som problém riešila ja:
Navrhla by som zamestnávateľovi, aby do dohody o skončení pracovného pomeru uviedol 1. Dôvod skončenia PP 2. Päťmesačné odstupné

Následne po podpise novej dohody by som podpísala dokument o tom, že si nebudeme medzi sebou uplatňovať žiadne nároky na súde.
icefiresr
20.02.10,14:07
A co ma znamy spravit v pripade, ked mu sef uz povedal, ze mu to tam doplnit nechce? Sam mu to tak povedal, ze mu tam to odstupne nedopise a nic nebude menit.
Evanka
20.02.10,14:10
Tu je kopia dokumentu, ktory zatial ako jediny bol zamestnancom podpisany.

Vie mi teda prosim niekto poradit, ako postupovat? V pripade, ak nieco chyba, napiste prosim co a ja to promptne doplnim.
Píšeš trocha po funuse.
Ako som písala: Dohoda je obojstranný úkon, teda podpísal, že sa dohodli o ukončení PP.
Vychádza mi to jednoznačne tak, že sa chce z-teľ zbaviť povinnosti vyplatenia odstupného, preto vlastne podniká aj nejaké ďalšie nekalé kroky, ktoré v úvode poposuješ.

Napísala by som list, kde žiadam o doplnenie uvedenia dôvodu, pre ktorý má byť pracovný pomer ukončený. V opačnom prípade budem považovať za dôvod ukončenia pracovného pomeru nadbytočnosť, ako mi bolo ústne povedané.
Poslať doporučene.

Na list by mal reagovať. Ak nebude, nadobudne platnosť ukončenie z nadbytočnosti.
Je mi ľúto pracovníka, pretože z-teľ sa zachoval, ani nechcem povedať ako.
Monika Kováčová
20.02.10,14:25
A co ma znamy spravit v pripade, ked mu sef uz povedal, ze mu to tam doplnit nechce? Sam mu to tak povedal, ze mu tam to odstupne nedopise a nic nebude menit.
So zamestnávateľom treba komunikovať písomne prostredníctvo doručenkových listov - požiadať zamestnávateľa o doplnenie dôvodu ukončenia PP v zmysle § 60 ods. 2 Zákonníka práce.
List zakončiť vetou:
"V opačnom prípade budem nútený podať podnet na prešetrenie postupu zamestnávateľa na Okresný inšpektorát práce v ... Nitre? a svoj nárok na odstupné uplatniť súdnou cestou"

Samozrejme, že ČP v úvodnom príspevku za žiadnych okolností nepodpisovať, kým v Dohode o ukončení PP nebude dôvod a 5 mesačné odstupné, ale to sa už opakujem.
ucetni_fantozzi
20.02.10,14:39
po podpisani takejto dohody, je zial skutocne zamestnanec v znacnej nevyhode. bolo by naivne domnievat sa, ze zamestnavatel tam dovod "organizacne dovody" doplni. a korespondencia typu "mam za to, ze tato dohoda je z organizacnych dovodov, ak mi to nevyvratite, je to pravda" , by zrejme tiez stala na vode...

mozne vychodisko by som videl v tom, ze ak sa zamestnavatel preukazatelne rusil (zatvorenie prevadzky apod.), dosledne by som toto zadokumentoval dostupnymi dokazmi, nasledne pisomne zamestnavatela oboznamil s tym, ze aj ked to v dohode nebolo uvedene, pomer bol skonceny z organizacnych dovodov a vyzval ho na vyplatenie odstupneho s tym, ze v opacnom pripade s pripadom oboznamim inspektorat prace... potom bude vlastne vydierat zamestnanec, co? :D
icefiresr
20.02.10,14:39
Vdaka, pomozem mu sformulovat danu korespondenciu. Len dufam, ze ju prevezme, ked bude doporucene. Kazdopadne Vam dam vediet.

A ano, je to Nitra. Vdaka este raz, dost ste mi pomohli. Nove informacie samozrejme doplnim do topicu, ked budu k dispozicii.
icefiresr
23.02.10,19:51
Aktualizacia situacie:
byvalemu sefovi dnes bolo povedane, ze znamy podpise papier len v pripade, ak zaroven pri jeho podpise bude osobne odovzdane odstupne

To priviedlo byvaleho zamestavatela do infarktovej situacie, ze co si to dovoluje a ze to bude riesit inak. Teraz znamemu chodia emaily o tom, ze nanho poda zalobu za kradnutie z firmy :eek: Akoze som len pozeral. Najhorsie na tom je, ze vsetky doklady sa uz presunuli z NR k sefovi, predpokladam teda istu manipulaciu s nimi.

Co vsetko neporobi, aby nemusel vyplatit to 5 mesacne odstupne je naozaj zarazajuce.

Znamy uz bol na inspektoriate tiez, odporucili mu zatial cakat.
misoft
24.02.10,19:06
Teraz znamemu chodia emaily o tom, ze nanho poda zalobu za kradnutie z firmy :eek:
Toto vyzerá na nátlak, vyhrážanie a ohováranie. Odporučil by som tomu "známemu" všetky e-maily uschovať, zdokumentovať a podať na zamestnávateľa trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohovárania a nátlaku. Na to, aby toho "známeho" obvinil, musel by mať ten dotyčný zamestnávateľ rukolapné dôkazy (o čom silne pochybujem). Na druhej strane "známy" má už dôkazy v elektronickej pošte o vyhrážaní, nátlaku a ohováraní. Toto sa dá tiež považovať za určitú formu vydierania.
icefiresr
01.03.10,16:03
Misoft vdaka, takze zasa zostava len cakat, zatial sa to chce doriesit v dobrom.
Laco-monter
01.03.10,16:14
Ja neviem, čo tak visíte všetci na tom odstupnom.

Počas mojej pracovnej kariery som zmenil zamestnávateľa asi 6 x

a NIKDY som ŽIADNÉ odstupné NEDOSTAL .

A žijem a nesťažujem si .
Llívia
01.03.10,16:36
mimotemy
Ja neviem, čo tak visíte všetci na tom odstupnom.

Počas mojej pracovnej kariery som zmenil zamestnávateľa asi 6 x

a NIKDY som ŽIADNÉ odstupné NEDOSTAL .

A žijem a nesťažujem si .

Keď si ho zmenil z vlastnej vôle alebo si skončil PP dohodou, tak sa nečuduj, že si žiadne odstupné nedostal. Keď má raz na to zamestnanec nárok, prečo by sa mal o to pripraviť?! Sú to jeho peniaze za 5 MESIACOV!!! Zrátaj si to len pri minimálnej mzde, koľko je to euráčov. Nejeden takýto s.....r zamestnávateľ sa takto cez dohody zbavoval zamestnancov. Treba im ukázať, že sa ľudia len tak nedajú zastrašiť.
Laco-monter
01.03.10,16:39
mimotemy

Keď si ho zmenil z vlastnej vôle alebo si skončil PP dohodou, tak sa nečuduj, že si žiadne odstupné nedostal. Keď má raz na to zamestnanec nárok, prečo by sa mal o to pripraviť?! Sú to jeho peniaze za 5 MESIACOV!!! Zrátaj si to len pri minimálnej mzde, koľko je to euráčov. Nejeden takýto s.....r zamestnávateľ sa takto cez dohody zbavoval zamestnancov. Treba im ukázať, že sa ľudia len tak nedajú zastrašiť.

SAMOZREJME , určite máš pravdu.:o

V dnešnom kapitalizme zamestnávateľ len tak vyplatí zamestnancovi 5 platov aj keď od neho nedostane žiadnú protihodnotu,teda prácu.

ZOBUĎ SA !
Llívia
01.03.10,16:41
SAMOZREJME , určite máš pravdu.:o

V dnešnom kapitalizme zamestnávateľ len tak vyplatí zamestnancovi 5 platov aj keď od neho nedostane žiadnú protihodnotu,teda prácu.

ZOBUĎ SA !

TY SA ZOBUĎ! Opakujem, má na to nárok, prečo by sa ho mal vzdať! A navyše ešte po vyhrážkach typu: podám trestné oznámenie...
Laco-monter
01.03.10,16:44
TY SA ZOBUĎ! Opakujem, má na to nárok, prečo by sa ho mal vzdať! A navyše ešte po vyhrážkach typu: podám trestné oznámenie...

Ja som sa z týchto euforii zobudil v r. 2003 :D

založil som živnosť a povedal som svojmu zamestnávateľovi :

Dosť si ma zdieral , teraz u Teba končím , SUCK MY ASS !:(

A je rok 2010 a doteraz som nepošiel hlady, žijem a som spokojný.:)
Petra Nová
01.03.10,17:03
Ja som sa z týchto euforii zobudil v r. 2003 :D

založil som živnosť a povedal som svojmu zamestnávateľovi :

Dosť si ma zdieral , teraz u Teba končím , SUCK MY ASS !:(

A je rok 2010 a doteraz som nepošiel hlady, žijem a som spokojný.:)
Čomu sa dosť čudujem, keďže si od januára stihol napísať toľko príspevkov. Asi bude na TOM NIEČO , že: "kto umí, ten umí, kto neumí, čumí".:rolleyes::cool:
Laco-monter
01.03.10,19:39
Čomu sa dosť čudujem, keďže si od januára stihol napísať toľko príspevkov. Asi bude na TOM NIEČO , že: "kto umí, ten umí, kto neumí, čumí".:rolleyes::cool:

Ty ma živíš,že komentuješ,čo robím,resp. mal by som, či nemal by som robiť?
Petra Nová
01.03.10,20:01
Ty ma živíš,že komentuješ,čo robím,resp. mal by som, či nemal by som robiť?
Čo sa Ti na tom nevidí? Veď ty komentuješ všetko a všetkých.
Laco-monter
01.03.10,20:20
Čo sa Ti na tom nevidí? Veď ty komentuješ všetko a všetkých.

Keď tvrdíš,že sleduješ moje príspevky, tak z nich by si vyzistila, čo robím od januara...:o
Petra Nová
01.03.10,20:34
Nesledujem tvoje príspevky viac, než si oni zasluhujú. Keď si sa tu ako raketa objavil, pozrela som do profilu a dosť ma zaujalo, že od septembra 2009 do januára 2010 nič, a zrazu si bol všade. .;)
misoft
01.03.10,22:39
Mal viac času, veď je sám sebe pánom :D
založil som živnosť a povedal som svojmu zamestnávateľovi :

Dosť si ma zdieral , teraz u Teba končím ,
icefiresr: ten tvoj známy nech sa radšej rozhýbe, pretože iniciatívu môže prevziať jeho zamestnávateľ. Ako sa vraví: Kto skôr príde, ten skôr melie!