Dadenka
20.02.10,13:51
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať Vás skúsenejších poraďákov, mám taký problém, už dlhšiu dobu evidujem v účtovníctve neuhradené pohľadávky, a viem, že už ani nebudú uhradené. Akým spôsobom ich odtiaľ zlikvidujem.
Za každú cennú radu vopreď ďakujem.
Dadenka
20.02.10,12:53
Ešte som zabudla dodať, že účtujem v jednoduchom účtovníctve.
Rozalka
20.02.10,13:05
.
Krakonoš
20.02.10,13:12
Pozri si Postupy účtovania JU. Par. 14 ods 2 hovorí o odpise pohľadávok (väčšina pohľadávok sa zaúčtuje ako ostatný príjem ovplyvňujúci daň).
Odsek 3 hovorí o odpise pohľadávok, ktoré neovplyvnia základ dane a odkazuje na par 19 ods. 2 písm. h) a i) zákona o dani z príjmov.
Dadenka
20.02.10,13:29
Ďakujem pekne za odpoveď, akurát som si to dočítala,tiež som z toho vyrozumela, že to zaúčtujem na konci ako ostatný zdaniteľný príjem a zaúčtujem to cez interný doklad?
Andyke
20.02.10,13:43
Opatrenie
Ministerstva financií Slovenskej republiky
z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74,
ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní,
označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky
účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú
samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie,
zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov

§ 14
Pohľadávky a záväzky
(1) Vznik a zánik pohľadávky sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 .
(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky
v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

Postupy účtovania v JU :
§4
6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,
Dadenka
20.02.10,14:00
Ďakujem veľmi pekne, takže je to tak ako som si myslela. Veľmi ste mi pomohli, som naozaj rada, že táto stránka existuje :)