Fany
29.09.05,10:28
Poraďte mi prosím, na aký účet a ako účtovať poddodávky, ktoré pre nás vykoná iná firma a my ju ďalej zúčtujeme spolu s našimi prácami odberateľovi. Vďaka.
misurka
29.09.05,08:45
Ja účtujem na 518 - analytika Poddodávka firma XY

Poraďte mi prosím, na aký účet a ako účtovať poddodávky, ktoré pre nás vykoná iná firma a my ju ďalej zúčtujeme spolu s našimi prácami odberateľovi. Vďaka.
Fany
29.09.05,09:11
A čo účet 503? Na ňom sa vlastne účtuje čo?
janaGT
29.09.05,09:13
ja to volám subdodávky - a tiež na 518 - ak ide o prácu a na 504
andrej_rv
29.09.05,09:29
A čo účet 503? Na ňom sa vlastne účtuje čo? Napr. odber vody pre technologické a úžitkové účely, voda spotrebovaná pre zavlažovanie, voda a plyn, pokiaľ sú surovinou pre ďalšiu výrobu.
andrej_rv
29.09.05,09:44
ja to volám subdodávky - a tiež na 518 - ak ide o prácu a na 504 Na 504 ? Akosi nerozumiem, to je predaný tovar...
andrej_rv
29.09.05,09:56
Poraďte mi prosím, na aký účet a ako účtovať poddodávky, ktoré pre nás vykoná iná firma a my ju ďalej zúčtujeme spolu s našimi prácami odberateľovi. Vďaka.Podľa mňa tak ako Misurka na 518/321
a zároveň súvzťažne na 121/611.
janaGT
29.09.05,10:27
Na 504 ? Akosi nerozumiem, to je predaný tovar...
Soory, 501
KEJKA
29.09.05,10:51
ani 504 ani 501 - subdodávky. Ak je "subdodávkou" dodanie materiálu, tak áno 501, ale nevoláme to subdodávka.
Aktivujeme 121/611, ak prechádza realizácia do nasl. mesiaca, ale ak sa vyfakturuje odberateľovi všetko vrámci mesiaca ako služba, tak nechávam na 518 bez aktivácie.
Velettka
29.09.05,11:26
Ja som si zadala analytiku na 518tku a nazvala som si ju PODDODÁVATEĽSKÉ PRÁCE a sem účtujem všetky práce, ktoré si na nejkakú zákazku objednám v inej firme, aby som ich nemusela robit ja ....
seda
21.12.07,13:43
Dobrý deň, chcem si overiť, či správne rozmýšľam. Mám zákazku na dodávku a montáž zariadenia. Tovar kúpim ja, ale montáž pre mňa urobí iná firma. Pri montáži použijú aj montážny materiál a ich celú faktúru za materiál a montáž účtujem na 518. Chcem sa spýtať, že ak už vystavujem faktúru odberateľovi ako mám zaúčtovať montážny materiál a montáž zariadenia, na 648? Ak by to bola moja služba dala by som to na 602. Ďakujem.
ayya
21.12.07,13:58
Ja som si zadala analytiku na 518tku a nazvala som si ju PODDODÁVATEĽSKÉ PRÁCE a sem účtujem všetky práce, ktoré si na nejkakú zákazku objednám v inej firme, aby som ich nemusela robit ja ....
hmm... len potom nezabudni nespotrebovane poddodavky na konci roka "vytiahnut" z nakladov do aktiv, lebo by si skreslila hospodarsky vysledok a tym aj znizila dane ...
ayya
21.12.07,14:09
Dobrý deň, chcem si overiť, či správne rozmýšľam. Mám zákazku na dodávku a montáž zariadenia. Tovar kúpim ja, ale montáž pre mňa urobí iná firma. Pri montáži použijú aj montážny materiál a ich celú faktúru za materiál a montáž účtujem na 518. Chcem sa spýtať, že ak už vystavujem faktúru odberateľovi ako mám zaúčtovať montážny materiál a montáž zariadenia, na 648? Ak by to bola moja služba dala by som to na 602. Ďakujem.

podla mna, 648 je na vynosy, ktore sa sice vyskytnu pri hospodarskej cinnosti ale nesuvisia priamo s beznou vyrobou ako takou ... takze ja by som v tomto pripade 648 nepouzivala, ale mozno ma niekto doplni, alebo opravi ...
KEJKA
21.12.07,17:11
Dobrý deň, chcem si overiť, či správne rozmýšľam. Mám zákazku na dodávku a montáž zariadenia. Tovar kúpim ja, ale montáž pre mňa urobí iná firma. Pri montáži použijú aj montážny materiál a ich celú faktúru za materiál a montáž účtujem na 518. Chcem sa spýtať, že ak už vystavujem faktúru odberateľovi ako mám zaúčtovať montážny materiál a montáž zariadenia, na 648? Ak by to bola moja služba dala by som to na 602. Ďakujem.
máš náklady na 501-materiál
504-tovar
518-subdodávky (poddodávateľské služby a pod.názvy)
.....................
to všetko sú tvoje vstupy nevyhnutné na splnenie objednávky (zmluvy ap.)
.....................
výsledkom tvojho snaženia je bud tovar alebo služba. V tvojom prípade je to služba a je to tvoja služba. Voči svojmu odberateľovi vystupuješ ako dodávateľ, jeho nezaujíma, či si si všetko urobila sama alebo za pomoci iných firiem.
Takže dohodnutú cenu účtuješ na 602.
Ak chceš sledovať aké tržby dosahuješ vdaka tým poddodávkam a aké tržby predajom tovaru, môžeš to urobiť rozúčtovaním na analytických účtoch k 602.
Ak ide skutočne o predaný tovar (pozor - v nezmenenom stave?)
a montáž= práce spojené s uvedením do prevádzky, tak účtuješ
604-tvoj tovar
602-cena služby pre tvojho odberateľa (obvykle je to vyššia cena ako tá, ktorú fakturuje subdodávateľ).
seda
21.12.07,20:44
Ďakujem za odpovede, takže ak môj subdodávateľ použil na montáž nejaký materiál ja ho mám prijať na sklad? Ja som zatiaľ všetko dávala na 518, materiál aj práce. Podľa Vás musím materiál zaúčtovať na 501 a taktiež na sklad?
KEJKA
21.12.07,21:36
Ďakujem za odpovede, takže ak môj subdodávateľ použil na montáž nejaký materiál ja ho mám prijať na sklad? Ja som zatiaľ všetko dávala na 518, materiál aj práce. Podľa Vás musím materiál zaúčtovať na 501 a taktiež na sklad?
prečo to komplikuješ?
ved si zadala otázku, nikto to nerozporoval..... 518 je správne účtovanie.
pýtala si sa na 602...hovorím áno.