nunik
20.02.10,16:19
Dobry den. Neviem či som na spravnom mieste,no dufam že mi odpovie niekto. Ak občan SR pracuje v Irsku može byt aj dobrovolne zdravotne poisteny v SR ? Alebo je povinny sa odhlasit a nasledne prihlasit ak sa vrati čo i len na tyžden domov ? AK vrati kartičku poistenca, bude mu nasledne vydana pri pripadnom znovu sa prihlaseni ta ista zdrav. kartička ? dakujem a prosim o vysvetlenie, je to pemna velmi doležite..dakujem
mysimis
20.02.10,15:33
nunik
21.02.10,15:44
ano pozrela som si ten link, ale nie je mi jasne napr.to ak si nebudem platit ZP tu na slovensku, budem teda za pripadne ošetrenie platit v hotovosti u lekara ? lebo ten europsky preukaz plati iba na ošetrenie v cudzine..?
Jana Motyčková
22.02.10,08:10
Eruópsky preukaz bude mať vydaný írskou zdravotnou poisťovňou a Slovensko bude potom cudzina.

Citujem z uvedeného linku :
"EPZP neslúži poistencovi pre výkon práce v inom členskom štáte EÚ resp. v iných situáciách, ktoré zakladajú nárok (povinnosť) na vznik zdravotného poistenia v príslušnej krajine. V týchto prípadoch je potrebné EPZP do 8 dní slovenskej zdravotnej poisťovni vrátiť a požiadať o jeho vydanie poisťovňu v príslušnom štáte, kde je resp. má byť osoba zdravotne poistená.
V súlade s čl.13 nariadenia ES č. 1408/71 musí byť osoba poistená v mieste (v štáte) výkonu pracovnej činnosti (zamestnania, SZČ) a to aj v prípade, ak má bydlisko v inom ČŠ EÚ a tiež v prípade, ak sídlo zamestnávateľa je v inom ČŠ EÚ, to znamená , že to platí aj v prípade, ak sídlo zamestnávateľa je rovnaké ako miesto bydliska osoby, ale miesto výkonu pracovnej činnosti je v inom ČŠ EU. Napr. v Rakúsku musí byť poistená osoba s bydliskom v SR, zamestnaná u zamestnávateľa so sídlom v SR, ak svoju prácu vykonáva na území Rakúska.
V týchto prípadoch má poistenec povinnosť oznámiť svojej zdravotnej poisťovni v SR vznik poistenia v inom ČŠ EÚ a ukončiť poistku v SR a vrátiť preukaz poistenca. "
nunik
24.02.10,13:14
dakujem za vysvetlenie a prajem pekny den