matelkoxxl
20.02.10,18:42
zdravim.
mal som taku malu nehodu, ked som cuval z garaze a nedaleko mi tam stalo auto, kvoli ktoremu som tam musel takpovediac saskovat a podarilo sa mi trosku mu prehnut lavy blatnik. na obrazku je priblizna situacia.
chcem vediet ci si ma majitel pravo vyzadovat este zaplatenie opravy, aj ked sa nic nedokumentovalo a nevolali sa policajti???
kto je vtedy vlastne v prave???
arizona
20.02.10,17:49
To je zvláštna otázka...ved predsa Ty si niekomu svojim konaním spôsobil škodu.
Podľa mňa v práve je poškodený...
mona091
20.02.10,17:56
ved prave si sa priznal :rolleyes:
matelkoxxl
20.02.10,18:01
tak to hej,ale ten dotycny nema ziadny dokaz a po druhe mam pocit ze mi tam aj tak nemal co zavadzat pred mojou garazou...

inac to je iba podla vas,ale mna zaujima zakon...ci tam mohol vobec parkovat a tym mi zavadzat vo vyjazde z garaze...
Rozalka
20.02.10,18:04
Na nákrese chýba označenie garáže.
matelkoxxl
20.02.10,18:08
pridany popis...
mona091
20.02.10,18:23
este pridam, ze ak poskodene auto tvorilo prekazku, mal si pred vycuvanim volat napriklad mestsku policiu, ktora by tuto prekazku dala napriklad odtiahnut (ak teda bolo prekazkou), a mal by si pokoj
arizona
20.02.10,18:34
tak to hej,ale ten dotycny nema ziadny dokaz a po druhe mam pocit ze mi tam aj tak nemal co zavadzat pred mojou garazou...

inac to je iba podla vas,ale mna zaujima zakon...ci tam mohol vobec parkovat a tym mi zavadzat vo vyjazde z garaze...

Zákon hovorí o zákaze parkovania pred dverami garáže ( či vchodu), aby sa nebránilo vjazdu a výjazdu. Ale či sa to týka aj Teba neviem.Ak si bol blokovaný iným autom, mohol si zavolať policajtov,či odťahovku.
Ale podľa obrázku myslím, že medzi bránou a tým poškodeným autom je cesta, takže ti vchod neblokoval...takto sa parkuje na sídliskách bežne.

Ale všetci vieme , ako to je s parkovaním na sídliskách.Neraz nás delia centimetre...


V zmysle zákona o cestnej premávke č. 8/2009 § 25 sa nesmie stáť ani zastaviť pred bránou, výjazdom alebo parkoviskom:

(1) Vodič nesmie zastaviť a stáť

...
u) na iných miestach, kde zastavenie alebo státie môže ohroziť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky alebo obmedziť jazdu vozidiel; osobitne na miestach vjazdov alebo výjazdov z pozemkov, vjazdov a výjazdov z objektov určených na zásobovanie alebo parkovacích miest.
Rozalka
20.02.10,18:38
pridany popis...


Ak na druhej strany cesty oproti výjazdu z garáže parkovalo auto a to polovicou na chodníku, tak máš asi predĺženú limuzínu Lincoln, že si nevedel vyjsť bez poškodenia iného auta.

Slušný človek by dal lístok za stierač s kontaktom. Po dohode by ste si možno podali ruky, ale aj to je možné, že by si šiel do poisťovne nahlásiť poškodenie, z PZP ho odškodnia - tebe možno zrušia bonus.


Nedá mi nenapísať
Mnohí muži vidiac ženu za volantom podotknú: varešku ti do ruky, nie volant.
matelkoxxl
20.02.10,19:23
to rozalka - nie,ale 525 touring ma dobrych 4,8 metra a tam bolo mozno max. 5 metrov a vytocit v garazi sa neda,lebo auto sa tam len len zmesti na sirku...
Rozalka
20.02.10,19:25
Tak si mal zavolať MP
matelkoxxl
20.02.10,19:56
aha, no len po 1. nemame v nasom meste ziadnu mp a po 2. nemal som casu na nich cakat...
no nic,aj tak dakujem vsetkym...
Ice dive
20.02.10,21:32
aha, no len po 1. nemame v nasom meste ziadnu mp a po 2. nemal som casu na nich cakat...
no nic,aj tak dakujem vsetkym...
no na vine si ty, nakoľko to bolo tvoje auto, tvoja garáž, a dotyčný tam len parkoval... (ťažko teraz polemizovať o tom či si mal volať MP, resp. či si mal na neho počkať kým preparkuje...)

Záleží od situácie, čo daný človek môže spraviť... ak vie, že si to bol ty resp. vie si to zistiť, môže si všimnúť ak sa na danom mieste stretávate, môže ťa poznať z videnia... (ste napr. susedia, chodí tam za frajerkou...) môže zavolať policajtov a povedať odparkoval som si tu auto u frajerky, a prídem po týždni zo služobky a ľaľa prevalený blatník - škoda sa stala... no a môže dodať "nie že by som bol bonzák ale hlásiť sa to musí" tuna môj sused s tým bembe 525 touring má zhodou okolností oškretý nárazník v tej istej výške tak teoreticky mohol ten môj blatník prevaliť, jeho evidenčné číslo je... policajti si ťa môžu predvolať a opýtať sa pán xy s bembe 525 touring neviete náhodou niečo o nehode pána yz, ktorý zhodou okolností parkoval pred Vašou garážou? nakoľko Vaše bembe je poškodené tak, že mohlo danú škodu spôsobiť a dokonca na nárazníku je aj farba z vozidla pána yz... viete, že odísť z miesta nehody je porušenie zákona o cestnej premávke, a môže vám byť udelená pokuta do 500 € a udelený zákaz činnosti viesť vozidlo na 5 rokov...
poprípade to môže skončiť typicky slovensky, obúchal si auto ty mne, obúcham aj ja tebe... a jedného pekného dňa si môžeš nájsť defekt na všetkých štyroch gumách súčasne, poprípade dostať rečnícku otázku klúčami na dverách "nevieš cúvať?" - v tmavej metalíze sa to bude dobre vynímať... v podstate nevieš na koho si "narazil" a čo môže spraviť...

podľa môjho názoru buď "charakter" a pre "pokoj v duši" zájdi za pánom yz povedz mu, že SORRY kámo parkoval si trochu blbo a ja som sa ponáhľal tak som si doondil blatník nehnevaj sa ale neboj som poistený tam a tam, daj mi tvoje nacionale nech to nahlasim, bude ta to stat par minut tvojho casu a dotycnemu sa skoda preplati z tvojho PZP... 6 tyzdnou pred zrocnostou posles vypoved tvojej poistky a dojednas si niekde inde lacnejsiu, a dotyčný bude štastný, že síce stala sa nehoda, ale škoda ktorá mu vznikla na jeho aute bude zaplatená, a že sú v tomto svete ešte slušní ľudia, čo jazdia na bembe a nie len frajeri, čo niečo doondia a nechajú tak, lebo svet im patrí... dotyčný tiež musel asi tvrdo makať, kým si mohol svoje auto kúpiť... a niekto si len tak príde a poškodí mu ho...
Chobot
20.02.10,22:21
aha, no len po 1. nemame v nasom meste ziadnu mp a po 2. nemal som casu na nich cakat...
no nic,aj tak dakujem vsetkym...

Je jedno, či to jeho státie tam bolo v súlade alebo v rozpore s pravidlami cestnej premávky, ty nemáš právo poškodzovať cudziu vec, aj keby stál na zákaze státia.

Inak podobnú skúsenosť, ako ten, čo si mu poškodil auto som mal aj ja:

http://www.porada.sk/831817-post6.html
matelkoxxl
20.02.10,22:54
no tam ide aj o to, ze je skoda take nieco hlasit na poistovni, kedze to bola iba stara felicia a oprava toho mozno bude stat menej ako spoluucast na poistke,co je nejakych 166€...a pokial som dobre cital, tak policajtov mas volat k nehode prevysujucej 10 nasobok priemernej mzdy co myslim u prehnuteho blatnika na starej felde asi nebude...
Chobot
20.02.10,23:09
no tam ide aj o to, ze je skoda take nieco hlasit na poistovni, kedze to bola iba stara felicia a oprava toho mozno bude stat menej ako spoluucast na poistke,co je nejakych 166€...a pokial som dobre cital, tak policajtov mas volat k nehode prevysujucej 10 nasobok priemernej mzdy co myslim u prehnuteho blatnika na starej felde asi nebude...

Si si istý, že to nebude stáť ani 166 EUR? Tak mu to daj opraviť a zaplať to. Mne na Citroene oškreli "len" jedny dvere a lakovanie s kalampiarskymi prácami by stálo oficiálne 30 tisíc. Ten, čo mi to urobil, mi to nechal spraviť u známeho, čo má autoservis s lakovňou, tak myslím, že mu urobili cenu - niečo vyše 20 litrov.

Alebo to riskni, možno nezistí, kto to spravil. Až sa ozve, tak mu ponúkni, že mu to zaplatíš.
matelkoxxl
20.02.10,23:27
tak neviem aky citroen,ale lakovanie dveri stoji urcite viac ako predny blatnik. ani ploacha to nie je velka a aj ovela lahsie sa odmontuje a namontuje.nie ako u dveri.a mozno zalezi aj na farbe, kedze tato bola taka vyblednuta cervena bez metalizy...
cloe22
21.02.10,02:40
no tam ide aj o to, ze je skoda take nieco hlasit na poistovni, kedze to bola iba stara felicia a oprava toho mozno bude stat menej ako spoluucast na poistke,co je nejakych 166€...a pokial som dobre cital, tak policajtov mas volat k nehode prevysujucej 10 nasobok priemernej mzdy co myslim u prehnuteho blatnika na starej felde asi nebude...


Radsej sa mu priznaj, ved poznas, ze karma je nevyspytatelna;)Jeho oprava ide z tvojej zakonnej poistky, vtedy sa spoluucast NEPLATI, len ak by si si dal opravit aj svoje auto/vacsinou, pri nehode sa oskru obe auta;)/, tak vtedy sa oprava len tvojho auta hradi z havarinnej a tam sa spoluucast plati podla poistovacich podmienok... bonus pri jednej nehode rocne nestracas a keby aj, zakonne poistky su dnes konkurenciami stlacene tak dole, ze by si si na dalsi rok uzavrel poistku u inej spolocnosti a urcite aj vyhodnejsiu...
Rozalka
21.02.10,08:51
Bola to iba stará felícia ........ keby bola situácia opačná, a tá "stará felícia" by oškrela tvoj blatník, čo by si robil?
A ak je to podľa teba "len" 166 €, tak mu tú opravu zaplať, zrejme to pre teba nie je žiaden problém.
kaco11
21.02.10,16:13
matelkoxxl prepac, ale podla tvojich slov, ze on tam parkoval a nemal si mu v podstate mohol to auto rozmlátiť.

To že nemáte Mestskú políciu v meste nevadí. Miesto nej funguje štátna a dáva tak isto pokuty a popuče. To že k dopravnej nehode až pri určitej škode voláš policajtov je v poriadku, pretože policajti sa volali ku každému škrkancu a bolo to neunosné. Dokumentovali aj veci, ktoré neboli potrebné. Ale v tvojom prípade sa jedná o poškodzovanie cudzej veci. A to je problém troška. Ak si normálny a majiteľ toho auta tiež tak nevidím problém v tom, aby si za ním zbehol a dal mu do ruky 150 ečiek a majte sa radi. Resp. ak máš známeho v nejakom servise nech mu to spraví a popros ho nech nabudúce neparkuje pred tvojou garážou. Nevidím v tom problém. Nabudúce sa môže stať tebe niečo také. Prídeš k autu a budeš mať škrkanec cez pol auta. Naštve to. Tiež by ta potesilo, keby vinník prišiel za tebou počúvaj sorry..... atd.
matelkoxxl
24.02.10,14:31
tak dakujem za odpovede a nazory.
ja som sa s nim kontaktoval uz nasledujuci den,len som chcel vediet vase nazory na to.
takze este by som sa chcel opytat, ako to je presne s tou poistovnou, ako sa to berie? kedze na mojom aute skoda nevznikla, ale na tej felicii je trocha preliaceny plech na tom lavom blatniku.keby sa to nahlasilo do poistovne, tak sa neplati spoluucast? lebo niekde som pocul ze ano, tuto zasa niekto napisal ze nie ak si nedavam opravovat aj svoje auto...
dikes vsetkym
asdfghjk
01.03.10,22:00
Ak to chceš riešiť cez svoju PZP (povinnú poistku), radím čím skôr. Ak škodu spôsobenú inému nahlásiš po 15 dňoch, poisťovňa dotyčnému škodu zaplatí, ale od Teba bude vymáhať podstatnú časť zaplatenej sumy (kvôli neskorému nahláseniu škody). Mám s tým nemilú skúsenosť.
Inak ak nie si milionár, oplatí sa to riešiť cez PZP - čím skôr. Teba to nič nestojí a je iba vecou poisťovne, koľko dotyčnému zaplatí. Neoplatí sa pozerať na nejakú stratu nejakého bonusu - ako bolo písané vyššie.
Aj tak si o to parkovaním pred Tvojou garážou koledoval, tak prečo by si mu to uľahčoval priamym zaplatením škody (možno by si mu zaplatil viac, ako by zaplatila poisťovňa, poisťovňa totiž nemusí uznať všetko, čo v servise urobia - ale to už je jeho problém).
Píšem preto, lebo podobný problém mám aj ja, v kuse sa mi niekto postaví pred garáž, takže sotva môžem vyjsť. A vojsť v tom prípade už vôbec nemôžem.
Neviem, ako to vyriešiť, rozmýšľam o nápise: Neparkovať, budete odtiahnutý.
asdfghjk
01.03.10,22:11
A spoluúčasť sa naozaj platí iba pri havarijnom poistení: to znamená, keby si si pri oškieraní blatníka na Felicii poškodil svoje auto. Vtedy by si to riešil z havarijnej poistky a platil spoluúčasť. Ten s Feliciou spoluúčasť neplatí, všetko mu má zaplatiť poisťovňa z Tvojej PZP. Ak dá auto do servisu, poisťovňa mu pravdepodobne plnú sumu za opravu nezaplatí - odráta mu amortizáciu auta. Ale to Ťa už nemusí zaujímať. (plnú sumu by mu zaplatila, keby to riešil zo svojej havarijnej poistky - čo určite pri Felicii nemá. Vtedy by zaplatil v servise spoluúčasť, a následne po nejakom čase by mu tú spoluúčasť plne vrátili z Tvojej povinnej poistky).
Je to komplikované, ale žiaľ mám osobné skúsenosti.
Pre budúcnosť, ak by sa napríklad Tebe niečo stalo s autom, niekto by do Teba nabúral, treba to riešiť cez Tvoju havarijnú poistku - v servise aj v poisťovni už to vedia.