mikulo
20.02.10,19:03
Dobrý deň.

Som architekt, SZČO som od novembra 2008. Mám možnosť pracovať vo Viedni v jednom ateliéri s tým, že by som denne dochádzalz BA. V zmluve by bolo písané, že medzi nami nie je vzťah zamestnávateľ-zamestnanec. Teda by som od neho nedostával žiadne pokyny, náš pracovný vzťah bude obmedzený na zadanie úlohy/projektu, ktorý vypracujem na vlastnú zodpovednosť, spolu budeme iba konzultovať potrebné problémy/zmeny v projekte. Ja sa iba zaväzujem byť mu k dispozícii 160 hodín v mesiaci (samozrejme u neho v ateliéri). Na konci mesiaca by som dal iba faktúru.
Chcem sa spýtať, či niečo také môže fungovať bez toho, aby som sa musel niekde registrovať na rakúskych úradoch, resp si vybavovať povolenia/papiere na slovenskcýh alebo rakúskych úradoch, teda že by som fugoval "ako doteraz", teda že som SZČO na slovensku, fakturoval by som na slovensku (aj keď rakušanovi) a do Viedne by som chodil len konzultovať (aj ked na 160 hodín v mesiaci).
Niekde (a tuším aj tu na porade) som čítal, že ak by som tam pracoval takto menej ako 183 dní (len neviem, či 183 dní nepretržite v zahraničí alebo 183 dní z roku), tak by to mohlo fungovať bez potreby hlásenia na úradoch.

A ešte jedna otázka: ak by som si tam našiel podnájom, na internete som si našiel, že by som sa do 3 dní musel nahlásiť na miestnom úrade. Nahlásil by som sa ako FO. Vo viedni by som tak zostával cez týždeň, na víkendy by som chodieval domov. Vyplývali by mi nejaké povinnosti s pohľadu SZČO? musel by som si vybavovať papiere k živnosti a týmpádom by som musel platiť nemocenské/sociálne v rakúsku? Alebo by ich nezaujímalo (pri prihlasovaní prechodného pobytu), čo tam robím?

Moc nie som zdatný v týchto veciach, na internete som našiel síce viacero informácií , ale vačšina bola pre mňa mätúcich, kedže boli zväčša dosť všeobecné, prípadne vymedzené na základné veci (napr ako založiť živnosť v rakúsku (čo ja nechcem), atď)a nevedel som ich aplikovať na môj konkrétny prípad. Preto ak by mi niekto vedel poradiť v týchto záležitostiach, bol by som veľmi vďačný :-)