Tina855
21.02.10,11:11
Ahoj, dodávame tovar do krajín EU na faktúre sú zvlášť uvedené položky tovar a zvlášť transport. Faktúra je bez dph.

Len teraz neviem ako uviesť v súhrnnom výkaze:

celá suma faktúry aj s prepravou pôjde do súhrnného výkazu

alebo zvlášť tovar a zvlášť preprava a tú prepravu označím kodom 2?

Neposkytujeme samostatne služby do EU, iba predávame tovar, ale na faktúre je zvlášť vyčíslena preprava.

dakujem
Tina855
21.02.10,10:40
naozaj nikto neporadí?prosím vás pôjde to jednou sumou ako dodanie tovaru?a tá preprava bude vlatne zarátaná do základu dane?
Tina855
21.02.10,12:43
prosím Vás
Rozalka
21.02.10,16:01
Fakturovať by ste mali len tovar, cenu prepravy zahrnúť do predajnej ceny.
Potom to bude § 43.

Či cena tovaru zahŕňa cenu prepravy sa dá zistiť podľa uvedeného termínu Incoterms
Pri EXW (zo závodu) : - "Riziko prechádza na kupujúceho vtedy, keď preberie tovar. Bez poistenia"
Predávajúci splní svoju povinnosť dodania, keď dá tovar k dispozícii kupujúcemu vo svojej prevádzkárni alebo na inom dohodnutom mieste (napr. v závode, v podniku, továrni, skladišti, atd.) obzvlášt nie je zodpovedný za naloženie tovaru na dopravný prostriedok obstaraný kupujúcim, ani za preclenie tovaru pri vývoze.

"F : Predávajúci je povinný dodať tovar prvému dopravcovi. Odvtedy všetky náklady a riziká znáša kupujúci."
FCA - riziko prechádza odovzdaním na dohodnutom mieste
FAS - riziko prechádza dodaním k boku lode
FOB - riziko prechádza prekročením zábradlia lode

"C : Predávajúci je povinný uhradiť prepravné až na miesto určenia. Riziko za tovar nesie kupujúci od okamihu odovzdania tovaru na dohodnutom mieste"
CFR - riziko prechádza prekročením zábradlia lode
CIF - riziko prechádza prekročením zábradlia lode
CPT - riziko prechádza odovzdaním prvému dopravcovi
CIP - riziko prechádza odovzdaním prvému dopravcovi

"D : Predávajúci je povinný dodať tovar na miesto určenia a nesie všetky riziká a náklady až do príchodu tovaru na toto miesto."
DAF - riziko prechádza odovzdaním tovau na hranici
DES - riziko prechádza odovzdaním na dohodnutom mieste
DEQ - vyložením na dododnutom nábreží v prístave
DDU -riziko prechádza dodaním tovaru
DDP - riziko prechádza dodaním tovaru na dohodnutom mieste

Poznámka:
Slovný zvrat "k bodu lode" môže znamenať aj "k bodu kamiónu"

PS:
Keby si mi fakturovala "prepravu", asi by som faktúru vrátila, že sme si objednali tovar, nie službu.
Samantha
18.10.10,19:29
Ahojte, riešim rovnaký problém, na vystavenej faktúre máme osobitne sumu tovaru a osobitne sumu za prepravu, ktorú sme fakturovali nášmu nemeckému partnerovi za nákup tovaru. Môže mi niekto poradiť, ako to mám uviesť v súhrnnom výkaze? či to zahrnúť do jednej sumy k danému odberateľovi, alebo to rozdeliť do dvoch súm s tým, že k službe dám kód 2 (pokiaľ si správne pamätám)? v ktorom nariadení či zákone sa to uvádza?
Vďaka kolegovia a kolegine!
betka
18.10.10,19:48
22/(2) Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj

a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu,
b) súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.

Viem, že si zákazníci niekedy želajú osobitne FA dopravu. Doprava je na Váš účet.
Osobne by som dala dopravu do súhrnného výkazu, pretože hlavnou dodávkou je dodanie tovaru, a doprava je nazvem to nie dosť múdro, doplnková. Základ mi tvorí cena tovaru + preprava.

Len pre info. dostávame častokrát FA, kde je na FA osobitne uvedené poštovné, balné, doprava. Ako to zaúčtujeme? Ako súčasť ZD, pokiaľ v IS nemáme uvedené niečo iné. Zoberme si knihy, verím, že každý z nás účtuje na 501 vrátane balného, dopravy....
Samantha
18.10.10,20:16
Vďaka betka za rýchlu reakciu.

Čiže ak ťa správne chápem, do súhrnného výkazu mám dať základ dane, teda hodnotu tovaru vrátane hodnoty služby - prepravy k danému odberateľovi. Tiež by som sa k tomuto názoru priklonila, avšak pred chvíľkou som si pozerala pomôcku ako vyplniť súhrnný výkaz cez internet zverejnenú pri tomto výkaze na drsr.sk a tam na mňa zmatočne pôsobí táto veta:

Hodnota dodaných tovarov a hodnota dodaných služieb sa uvádza vždy samostatne,aj keď v období, za ktoré sa podáva súhrnný výkaz, boli tej istej osobe v inom členskom štáte dodané tovary aj služby.
H.B.
10.01.13,06:50
Ahoj, dodávame tovar do krajín EU na faktúre sú zvlášť uvedené položky tovar a zvlášť transport. Faktúra je bez dph.

Len teraz neviem ako uviesť v súhrnnom výkaze:

celá suma faktúry aj s prepravou pôjde do súhrnného výkazu

alebo zvlášť tovar a zvlášť preprava a tú prepravu označím kodom 2?

Neposkytujeme samostatne služby do EU, iba predávame tovar, ale na faktúre je zvlášť vyčíslena preprava.

dakujem

Mám podobný problém. Potrebujem vyfakturovať tovar + dopravu na jednej fa. Do súhrnného výkazu bude zarátané všetko pod tovarom?