Fred666
21.02.10,15:43
Zdravim Vas poradaci!!! Potreboval by som poradit v nasledovnom: V novembri 2009 som si kupil pozemok v chatovej osade cca 25km od domova. Chcem tam postavit chatu a popri tom by som chcel zacat s chovom ale tu je moj problem. Neviem co by sa dalo chovat, ak vobec nieco, ked tam budem max. kazdy druhy den. Existuje zviera, ktore nepotrebuje kazdodennu starostlivost ak by malo vytvorene podmienky? Voliera, vybeh, domcek :) prisun krmiva (nejak by sa to dalo zabezpecit). Ide iba o moje osobne potesenie a nechcem nijak ublizit tym, ze tam nebudem kazdy den. Dakujem pekne za napady :D PS: nemam zaujem o chov skreckov a podobne.
Laco-monter
21.02.10,14:47
Každodenná pritomnosť chovateĺa je NUTNÁ , ani nie tak pre starostlivosť , ako skor pre straženie a dohľad nad zvieratami aby ich niekto neukradol.

Ak by tato podmienka bola splnena a pozemok je trávnaty ,tak ja by som tam choval ovce.
Fred666
21.02.10,14:56
ovca mi pride dost narocna. Co keby som zriadil jazierko v ktorom by som choval ryby? Nieje tam potok, takze voda by nebola tecuca a teda ziadne pstruhy... Da sa chovat nejaka ina ryba, ktora nepotrebuje tecucu vodu a dala by sa pritom vykrmit a dat na gril?
durisovad
21.02.10,14:59
Mna napadaju jedine slimaci. Cim menej sa im budes venovat, tym lepsie budu prosperovat.
O kazde ine zviera sa treba starat kazdodenne.
Fred666
21.02.10,15:05
ja viem ze kazde zviera potrebuje dokonalu starostlivost ale urcite su vynimky ako napriklad tie slimaky, ktore ma vsak nenaplnia :) Podla mna to jazierko by sa dalo, akurat neviem aky druh ryb. Vsade sa kradne, aj stolicku pod zadkom Vam v dnesnej dobre ukradnu. Takze tym sa nemozem zaoberat.
sarasara
21.02.10,15:05
No, tu ti poradia rybári. Ale čo ja viem, celkom určite tečúcu vodu nepotrebuje kapor. Chová sa i v rybníkoch. No tiež musí mať určité životné podmienky. Musíš vedieť, čím ho chovať a nejako okysličovať a niekedy vymieňať vodu.
Však snáď by ti nikto rybu neukradol? :D
Fred666
21.02.10,15:15
Sam som rybar, viem ako ich chytat, co dat na hacik, kedy beru a tak. Aku hlbku a kolko m2 musi mat min. jazierko, to uz neviem. Potesila by ma nejaka osobna skusenost niekoho kto ma rovnaky problem (nieje kazdy den k dispozicii).
Fred666
21.02.10,15:19
A este ma napadla voliera pre nejake drobne spevavce. Predstavujem si rozmer napr. 5x1m a na vysku 2m kde by mali nejaky stromcek, konare a ine veci na spestrenie a samozrejme nonstop prisun vody. Taktiez nepotrebuju kazdodennu starostlivost ale co s nimi v zime?
buchač
21.02.10,15:22
Zdravim Vas poradaci!!! Potreboval by som poradit v nasledovnom: V novembri 2009 som si kupil pozemok v chatovej osade cca 25km od domova. Chcem tam postavit chatu a popri tom by som chcel zacat s chovom ale tu je moj problem. Neviem co by sa dalo chovat, ak vobec nieco, ked tam budem max. kazdy druhy den. Existuje zviera, ktore nepotrebuje kazdodennu starostlivost ak by malo vytvorene podmienky? Voliera, vybeh, domcek :) prisun krmiva (nejak by sa to dalo zabezpecit). Ide iba o moje osobne potesenie a nechcem nijak ublizit tym, ze tam nebudem kazdy den. Dakujem pekne za napady :D PS: nemam zaujem o chov skreckov a podobne.

Tak Ti poviem ....

Ak by sa v blízkosti mojej chaty nejaký taký člen vyskytol , to by boli asi teda problémy ...a nemyslím tým chovateľa škrečkov ...

Chatová osada a chov domácich zvierat ????
To čo za nápad .../ pi....??????/.....???????????????????????????????
Všetci naokolo by Ťa mali potom pekne v zuboch , po krčnej tepne byTi išli ...

Povolenie nič nehovorí ???

http://www.google.sk/search?hl=sk&client=opera&hs=8eZ&rls=sk&q=chov+domacich+zvierat+povolenie&btnG=H%C4%BEada%C5%A5&meta=&aq=f&oq=

P.S.:
Len tak mimochodom , chatu nemám ...ale aj susedia , ktorí majú psa a prídu na záhradu , vedia , ako sa majú správať ...;)
Fred666
21.02.10,15:38
Buchac mas pravdu a som rad ze tak rychlo som vyriesil svoju situaciu. Mojou zalubou teda bude to jazierko kde si dam nejake ryby... To by nemalo rusit susedov a bude to nenapadne.
P.S.: nejedna sa o chatovu osadu s chatami roztrusenymi v lese. Su tam riadne oplotene pozemky, jeden vedla druheho
kaco11
21.02.10,16:28
jeee a pri jazierku komáááre. To je tak krásna idylka:)
Fred666
21.02.10,17:11
haha normalne radsej predam pozemok a zavriem sa v byte, tam je asi najlepsie a budem mat pracu na doma a jedlo mi bude nosit donaskova sluzba :D Same problemy, ved tie komare nemaju sancu sa rozmnozit a prezit ked tam budu rybky
kaco11
21.02.10,18:20
haha normalne radsej predam pozemok a zavriem sa v byte, tam je asi najlepsie a budem mat pracu na doma a jedlo mi bude nosit donaskova sluzba :D Same problemy, ved tie komare nemaju sancu sa rozmnozit a prezit ked tam budu rybky

Počkaj. Ved bežne v stojacich vodách aj keď sú tam rybky sa rozširujú komáre. A ja som to nepovedala, kvôli tomu aby si reagoval takto??? V podstate to bol ďaľší námet na chov nenáročných zvieratiek:) Raz za týždeň tam prídeš dáš im napapať /z teba/ a oni budú spokojné. Vlastne uvidíš ako ťa budú vítať. Doslova sa na teba budú od radosti že ťa vidia vrhať:)
Bionda
21.02.10,18:32
tie ovce sú naozaj najmenej problémové- vidím to aj na strelnici kam chodíme, pokosia trávu, majú prístrešok, napasú sa- akurát keď sneh bol, mali seno pod strechou , dnes už behali po valoch :D:D:D
ALe aj srnky sú pekné a nemusíš chodiť denne, len keď je sneh tak do kŕmidla niečo dať :)
petmar
21.02.10,18:38
Problém nie je v tom že by sa nedalo chovať hodne zverov na diaľku ale v tom, že potrebujú ochranu pred divými zveri aj ľuďmi
Zajac: bežne vydrží 2 dni
Sliepky: aj vic dní, krmivo sa dá podávať, aby neznehodnotili, systémom-keď stúpi na latu pred kŕmidlom, to sa otvorí
Vietnamské prasce - pasú sa (túlavé psy, líšky...)
Včely - skúsený včelár ich vie opatriť i na týždeň (zničí ich medvedˇ)
Ryby - aj známemu ich čierni vyťahali. Mal som asi 10 pstruhov na potešenie, no v potoku sa časom zdvihne koryto a keď som prišiel po dovolenke, ešte 2-3 sa plazili po bruchu, potom prišla veľká voda a ryby šli ďalej...bolo by treba dôkladnejšie a asi s betónom popracovať.
atď...tak ma to prešlo
osky
21.02.10,18:47
Mna napadaju jedine slimaci. Cim menej sa im budes venovat, tym lepsie budu prosperovat.
O kazde ine zviera sa treba starat kazdodenne.


:---:---:---:---:---:---:---:---:---:---
osky
21.02.10,18:55
jeee a pri jazierku komáááre. To je tak krásna idylka:)


ludia,prisaham ze takto som sa uz dlho nenasmiala.vybuchy smiechu su nepotlacitelne-vdaka za dobru temu a perfektne komentare.....:):---
petmar
21.02.10,19:04
ešte aj kalifornské dážďovky
a raz sme mali mačku Murku , záhradu s chatou sme mali 50 km od domu, cez týždeň bola túlavá a cez víkend domáca.
buchač
21.02.10,19:07
tie ovce sú naozaj najmenej problémové- vidím to aj na strelnici kam chodíme, pokosia trávu, majú prístrešok, napasú sa- akurát keď sneh bol, mali seno pod strechou , dnes už behali po valoch :D:D:D
ALe aj srnky sú pekné a nemusíš chodiť denne, len keď je sneh tak do kŕmidla niečo dať :)

...aj so SIGIM ich nakŕmite ....;)
arizona
21.02.10,19:14
Všetky živé tvory potrebujú pravidelnú, každodennú starostlivosť človeka.
Zatvoriť zvieratá do nejakých klietok a prísť im občas dať nažrať, to sa dá kvalifikovať ako týranie zvierat, je to dosť kruté.
Nehovoriac o prípadných " zvukoch" a smrade. Píšeš, že je to záhradkárska oblasť, takže ľudia tam chodia asi relaxovať...takže zachvíľu máš na krku úrady...
Tiež neverím, že by si dostal povolenie na chov v záhradkárskej oblasti.

Ďaľšia vec je, že keď niektorí :--- spoluobčania zistia, že v objekte sa nachádza niečo, čo sa dá ukradnúť, tak to ukradnú...takže tvoja snaha je márna. Veď dnes sa kradne aj zo zabezpečených objektov, či obývaných dvorov.

Ak ten pozemok nemáš ako využiť skús dať niekomu do prenájmu, myslím, že záujemcov nájdeš.

Alebo sa daj na pestovanie napr.tují, alebo niečoho podobného.S tým nie je veľa práce, nevyžaduje to každodennú starostlivosť...
Stanislav 1975
21.02.10,19:17
ja by som tam pestoval cannabis na lekarske a kozmeticke ucely...:)
Bionda
21.02.10,19:20
...aj so SIGIM ich nakŕmite ....;)

... ja nie, ale asi sú už riadne hluché :D môžeš páliť a ony sa prechádzajú úúplne pokojne :)
kaco11
21.02.10,20:07
... ja nie, ale asi sú už riadne hluché :D môžeš páliť a ony sa prechádzajú úúplne pokojne :)

alebo si zvykli. Ináč myslíš strelnicu pri stupave??? Tam sme raz boli a zrazu za nami vyliezlo stádo oviec. Tak sme sa nasmiali, ked sme ich zbadali, ze az:)
pepsikova
21.02.10,21:45
ja by som tam pestoval cannabis na lekarske a kozmeticke ucely...:)..

..a výnos máš zabezpečený minimálne na 10 rokov..keď ti na to prídu..
/si nespomínal, že si tinťon...:D
pepsikova
21.02.10,22:00
..teda..ja s pusou od ucha k uchu oceňujem vynaliezavosť..tie nápady, čo všetko by sa mohlo na kúsku zeme tmoliť, plávať..dobrí sme!..
..jeden môj známy pestoval na kope niečoho červíky a z nich bolo vraj hnojivo- biohumus..nenadrel sa, ale kilo tuším stálo stovku..(ešte za koruny)..a to hnojivko v záhrade narobilo divy,všetko bolo krásne, veľké..len sa ho nesmelo dať veľa, vtedy sa zase všetko spálilo.../len tipujem/
sarasara
21.02.10,22:33
ja by som tam pestoval cannabis na lekarske a kozmeticke ucely...:)

To potrebuje pravidelnú starostlivosť a hlavne neprestajne dozorovať a myslel si na vlastnej záhradke? :D:D
Fred666
21.02.10,23:06
Tak na porade som sa este tak nenasmial a to este neviem co tu pribudne pocas dalsich dni :D tie komare nemali chybu. Mna tam vlastne este nikto zo susedov nepozna a viem si predstavit ako by im padli sanky keby som tam na 4arovu zahradu dosiel s kravami, kozami, cervami a komarmi atd.
Teraz vazne: ja to nemienim prenajat, ja tam chcem postavit vikendovu chatu a myslel som ze popri zahradkarceniu si tam urobim spolocnost :)
marjankaj
21.02.10,23:34
Tak na porade som sa este tak nenasmial a to este neviem co tu pribudne pocas dalsich dni :D tie komare nemali chybu. Mna tam vlastne este nikto zo susedov nepozna a viem si predstavit ako by im padli sanky keby som tam na 4arovu zahradu dosiel s kravami, kozami, cervami a komarmi atd.
Teraz vazne: ja to nemienim prenajat, ja tam chcem postavit vikendovu chatu a myslel som ze popri zahradkarceniu si tam urobim spolocnost :)

Tak to už máš vyriešené. Doveď si tam kočku s kozami a to len budú susedia pozerať.:D:D:D
vulxy
22.02.10,02:15
ja osobne mam to jazierko+zajace+sliepky na chalupe a tieto zvierata su naj nenarocnejsie.
jazierko treba len vykopat das foliu(special do jazierka) a napustis vodou ,urcite mas znamho co ti tam prinesie nake ryby male co ulovi.obcas treba vapnom dezinfikovat a nasypt trosku srotu.nestoji to skoro nic a za par rockov tam budes mat krasne ryby.
sliepky a zajace tiez ziadna starost dat im nazrat a vodu vydrzia dva tri dni bez dozoru.
ovce a kozy jednoznacne nie vela zozeru(4 are ti nenakrmia ani 1 nu ovecku)a naviac sa kradnu jednu radost.
buchač
22.02.10,04:07
Tak to už máš vyriešené. Doveď si tam kočku s kozami a to len budú susedia pozerať.:D:D:D

....len pozor , zo zanedbanej kocky sa rychlo koza stava a Tebe ostane len funkcia capa , z ktoreho sa len zahradnik vykluje.....;)
Bionda
22.02.10,06:57
alebo si zvykli. Ináč myslíš strelnicu pri stupave??? Tam sme raz boli a zrazu za nami vyliezlo stádo oviec. Tak sme sa nasmiali, ked sme ich zbadali, ze az:)
:D v Tekove :D
buchač
22.02.10,07:26
:D v Tekove :D

......ze podme si vymienat dojmy a pojmy zo strelnic....:D:D:D;):cool:
Fred666
22.02.10,18:30
ja osobne mam to jazierko+zajace+sliepky na chalupe a tieto zvierata su naj nenarocnejsie.
jazierko treba len vykopat das foliu(special do jazierka) a napustis vodou ,urcite mas znamho co ti tam prinesie nake ryby male co ulovi.obcas treba vapnom dezinfikovat a nasypt trosku srotu.nestoji to skoro nic a za par rockov tam budes mat krasne ryby.
sliepky a zajace tiez ziadna starost dat im nazrat a vodu vydrzia dva tri dni bez dozoru.
ovce a kozy jednoznacne nie vela zozeru(4 are ti nenakrmia ani 1 nu ovecku)a naviac sa kradnu jednu radost.


VULXY vdaka za reakciu. Takze ty chovas zajace a sliepky a nie si tam kazdy den? Ako riesis to ze ti ich nikto neukradne, ze maju pravidelny prisun zradla a vajicka kedy zbieras? vdaka ;)
marjankaj
22.02.10,22:11
....len pozor , zo zanedbanej kocky sa rychlo koza stava a Tebe ostane len funkcia capa , z ktoreho sa len zahradnik vykluje.....;)

No dúfam, že nehovoríš o vlastných skúsenostiach.:eek::confused::---:D
Stanislav 1975
22.02.10,22:41
Ale musí mať aspoň päťky :D:D:D (kočka tie kozy - a najviac susedov kamarátov budeš mať,ak ich "pustí na pašu").

Neviem,ale radsej dvojky ako patky-patky to su uz moc velke :(
Tomáš_sh
22.02.10,23:56
toto je tema :eek::eek:

Podla mojho nazoru /chlapec z dediny...;)/

rybky- super volba, len ak su prilis male hrozi riziko ze ti ich ulovia tulave macky a ak su velke zasa tu mame nenasytnych ludi vsak

sliepky- ok 2-3 dni to vydrzi bez dozoru, treba tie krmitka so zaklapkou lebo sliepka je sprosta a krmivo znehodnoti ak ho ma vela...pozor na lisky, lasice a pod...musis to mat v klietke lebo ich najdes pohrdusene

zajace- zo skusenosti mojho stryka viem ze sa o ne treba start denne, nestaci im nahadzat seno alebo zelene na 3dni a nechat tak...toto si vyzaduje dennu starostlivost

ovce- pri vascom travnatom pozemku je to super napad...chov ti vsak coskoro niekto "zlikviduje"... a mohlo by to znepokojovat susedov

kozy. to same jak ovce...

zda sa ze najlepsie vychadza ta kocka s kozami... a verze susedia ti budu zavidiet ...ja osobne by som bral trojecky:---
vulxy
23.02.10,21:58
VULXY vdaka za reakciu. Takze ty chovas zajace a sliepky a nie si tam kazdy den? Ako riesis to ze ti ich nikto neukradne, ze maju pravidelny prisun zradla a vajicka kedy zbieras? vdaka ;)

zas tak vazne to neber s tym chovom cim viac sa budes snazit tym horsie dopadnes vlastna skusenost:),a musim sa priznat ze som klamal:)teraz v zime tam nechovam nic,na jar zvyknem nakupit na jarmoku mensie slepice nie moc male tak akurat:D a zo tri zajace niekto zo susedov podaruje ,daju sa tiez kupit ale j a nechcem nake fajnove chovy iba takych dedinskychbastardov ,su malo nachylne na choroby.mam klietky a slepice sa flakaju volne po zahrade ale ked chcu mozu zaliezt pod sopu,je v tom aj vyhoda ze sa nezavieraju ,ked ich napadne kuna alebo skodna utecu a hotovo.kazda druhy terti den sa tam zastavim cez vykendy som tam stale, a hodim im zradlo a vodu.pomaly ich konzumujem a na jesen to zavieram. mam chalupu v dedine a okolo susedia postrazia a ked mi naka sliepka zmyzne sak sa to stava.
Fred666
24.02.10,05:18
Dakujem za odpoved. Ved ani ja to neberiem az tak vazne len ma zaujimalo co by sa dalo chovat :)
ptrokan
24.02.10,11:38
Velkosť jazierka závisí od mnohých faktorov.
1.Aká je poloha-bývajú tuhé zimy, je pod stromami ...
2.Má slúžiť na celoročný chov ? Ak áno hĺbka by mala byť taká, aby nepremrzlo až na dno a aby bol dostatok priestoru pod ľadom.
3. Pokiaľ by sa nedalo vypúšťať, treba zvoliť variantu celoročnej prevádzky.
Nenáročné druhy našich domácich rýb ( na obsah kyslíku a teplotu vody ) sú karas, lieň, slnečnica okrasné druhy kaprov, karasov atď.
Treba vedieť konkrétne podmienky a predstavy. Stavba jazierka nie je lacnou záležitosťou, následne treba udržiavať vodu, aby neskôr neslúžila len ako liaheň na komárov a žaby.
Ak ste rybár, tak Vám môžu poradiť vo Vašej organizácií SRZ.
borob
02.01.16,07:38
ešte aj kalifornské dážďovky
a raz sme mali mačku Murku , záhradu s chatou sme mali 50 km od domu, cez týždeň bola túlavá a cez víkend domáca.


Ak by bol zaujem rad pomozem a poradim s rozbehom chovu, a tymi dazdovkami mozete potom krmit aj tie ryby
arizona
02.01.16,08:55
ešte aj kalifornské dážďovky
a raz sme mali mačku Murku , záhradu s chatou sme mali 50 km od domu, cez týždeň bola túlavá a cez víkend domáca.


Ak by bol zaujem rad pomozem a poradim s rozbehom chovu, a tymi dazdovkami mozete potom krmit aj tie ryby
Za 6. rokov od zadania otazky uz ma asi porieseny aj rozbeh :D