vrto
21.02.10,19:43
Zdravím,

robím účtovníctvo priateľovi - SZČO, neplatca DPH, bez zamestnancov, účtujúci v JÚ. Všetko mi je jasné, aspoň dúfam :rolleyes:, len sklad mi robí dosť problém. Prelustrovala som snáď celú Poradu a aj rôzne internetové stránky, ale nenašla som nič uspokojujúce.
Mám špecifický prípad, a to: priateľ je zlatník, má zlatnícku dieľňu, vyrába len zákazkovú výrobu. Zákazník prinesie zlaté zlomky, ktoré dáme prepracovať na materiál (plech, drôt a pod). Zaplatíme len za prepracovanie, pretože gramáž materiálu vyvážime gramážou zlomkov. Takisto zákazníkovi vyvážime gramáž výrobku gramážou zlomkov a ten
zaplatí len prácu.
Moje otázky:

Akou cenou mám na skladovej karte oceniť prijaté zlomky od zákazníka? Samozrejme až po predaji výrobku (výmene výrobku za zlomky). Nemám žiaden doklad o obstarávacej cene, keďže som zlomky nekupovala.
Akou cenou mám oceniť materiál? Ja som ho ocenila podľa zaplatenej faktúry, čiže len cenou prepracovania, kde mi vychádza priemerná cena zlata za gram cca 1,13 €. Zdá sa mi to trošku zvláštne. Ale cena obstarania je cena zaplatená na faktúre. Chápem to správne?
Akou cenou mám na skladovej karte oceniť hotový výrobok? Cenou priamych nákladov, čo je tých 1,13 € za gram + možno ešte poplatok za puncovanie výrobku?
Pri prepracovaní sa počíta cca 7% strata materiálu. Tak ako ju počítajú nám, tak to počítame aj my zákazníkovi, ktorý je o tom informovaný, je to napísané aj v cenníku, na viditeľnom mieste v dielni. Ale treba to ošetriť aj nejakým interným predpisom?

Ďakujem za odpoveď, dúfam, že som to opísala zrozumiteľne.
Veľmi by ste mi pomohli, lebo už som zúfalá. Kvôli skladu stojím už mesiac s daňovým priznaním.
Rozalka
21.02.10,20:19
Ak tvoj klient vyrába šperky LEN z prineseného materiálu, dodáva službu. Sklad nevedieš.
Je to podobný prípad, ako keď ku krajčírke prinesieš látku a ona ti ušije kostým.
vrto
22.02.10,10:28
No zatiaľ zákazníci mali zlato a priniesli si svoje. Ale má aj svoje vlastné zásoby, keby zákazník nemal zlato, prípadne by mal málo. A plánuje vyrábať aj na sklad zo svojho. Nie síce vo veľkom, do veľkej predajne, ale aby mal nejaky vzorkovník, prípadne by mohol hneď aj predať zákazníkovi.
ekopo
22.02.10,10:39
majetok sa oceňuje podľa § 25 postupov účtovania pre JU
a) obstarávacou cenou

1. hmotný majetok s výnimkou hmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou,
2. zásoby s výnimkou zásob vytvorených vlastnou činnosťou,
3. podiely na základnom imaní obchodných spoločností, cenné papiere a deriváty,
4. pohľadávky pri odplatnom nadobudnutí alebo pohľadávky nadobudnuté vkladom35) do základného imania,
5. nehmotný majetok s výnimkou nehmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou,
6. záväzky pri ich prevzatí,

b) vlastnými nákladmi

1. hmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou,
2. zásoby vytvorené vlastnou činnosťou,
3. nehmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou,
4. príchovky a prírastky zvierat,

c) menovitou hodnotou

1. peňažné prostriedky a ceniny,
2. pohľadávky pri ich vzniku,
3. záväzky pri ich vzniku,

d) reprodukčnou obstarávacou cenou

1. majetok v prípade bezodplatného nadobudnutia s výnimkou peňažných prostriedkov a cenín a pohľadávok ocenených menovitými hodnotami,
2. nehmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou, ak sú vlastné náklady vyššie ako reprodukčná obstarávacia cena tohto majetku,
3. príchovky a prírastky zvierat, ak nie je možné zistiť vlastné náklady,
4. majetok preradený z osobného vlastníctva do podnikania s výnimkou peňažných prostriedkov a cenín a pohľadávok ocenených menovitými hodnotami,
5. nehmotný a hmotný majetok novozistený pri inventarizácii a v účtovníctve doteraz nezachytený,

a čo je to reprodukčná cena:

(5) Na účely tohto zákona sa rozumie

a) obstarávacou cenou cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním,
b) reprodukčnou obstarávacou cenou cena, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje,
c) vlastnými nákladmi
vrto
23.02.10,07:08
Toto všetko mám naštudované, aj zákon o účtovníctve, aj postupy účtovania a iné. Len nemám Vaše skúsenosti, preto som prosila o radu, aká je skutočná prax. Zdalo sa mi divné oceňovať výrobok na skladových kartách v hodnote gram zlata 1,13 €, lebo iné priame náklady na to nemá, ak nepočítam spotrebované energie.
Ale asi si to zbytočne komplikujem, budem to musieť zjednodušiť.
Každopádne Ďakujem za odpovede a prajem pekný deň.
ekopo
23.02.10,07:30
pokúsim sa o priame odpovede na otázky:
1.,jedná sa o vlastný materiál zákazníka, skladové karty sa nevedú, účtuje sa práca
2.,nakúpený materiál sa oceňuje obstarávacou cenou (NC z faktúry)
3.,výrobok zhotovený vlastnou činnosťou z nakúpeného materiálu sa oceňuje vlastnými nákladmi (materiál+réžia+mzdy..)
4.,ak je s počítanou stratou pri spracovaní materiálu oboznámený vhodným sposobom zákazník a je to uvedené v cenníku vyvesenom na prístupnom mieste, myslím že smernicou netreba nič riešiť.
vrto
23.02.10,13:19
Ďakujem veľmi pekne!!! Toto som potrebovala, pre kľud duše. Ešte raz ďakujem a pekný deň.
mondes
31.05.11,09:47
Zdravím Vás, aká cena vstupuje do prijatia materiálu na sklad? S DPH alebo bez DPH? Mám faktúry aj z Čiech, tak tam dávam bez DPH. Ďakujem veľmi pekne.
Prima73
31.05.11,11:55
Dobry den, SZCO v stavebnictve si kupil rezny kotuc a chce ho dat do nakladov. Uctuje sa to ako nakup materialu. Ale zaujimalo by ma, ci ho treba aj prehnat cez sklad (vystavit prijemku a vydajku). Rezny kotuc spotrebuje jedorazovo pri zakazke. Fakturu zakaznikovi vystavuje iba na pracu - buracie prace.
ego.mc
31.05.11,20:21
Zdravím Vás, aká cena vstupuje do prijatia materiálu na sklad? S DPH alebo bez DPH? Mám faktúry aj z Čiech, tak tam dávam bez DPH. Ďakujem veľmi pekne.

Ak ste platca DPH, tak bez.
ego.mc
31.05.11,20:24
Dobry den, SZCO v stavebnictve si kupil rezny kotuc a chce ho dat do nakladov. Uctuje sa to ako nakup materialu. Ale zaujimalo by ma, ci ho treba aj prehnat cez sklad (vystavit prijemku a vydajku). Rezny kotuc spotrebuje jedorazovo pri zakazke. Fakturu zakaznikovi vystavuje iba na pracu - buracie prace.

Nie je treba. Na takéto prípady je treba vytvoriť internú smernicu, kde to bude uvedené.
mondes
31.05.11,20:39
Nie je treba. Na takéto prípady je treba vytvoriť internú smernicu, kde to bude uvedené.

Prosím Vás, ako má vyzerať taká interná smernica? Nemáte nejaký vzor? Ďakujem.
mondes
31.05.11,21:02
Ešte jedna otázka: Ako viem, čo mám dať prejsť skladom a čo nie? Napr. nakúpi sa materiál na určitú zákazku, všetko čo je na faktúre prijmem na sklad a následne vydám. Ale na tú zákazku je potrebné dokúpiť nejaký rezný kotúč, alebo olej, alebo riedidlo atď. Ak to nedám na sklad, tým pádom to nebudem mať ani vo výdajke, tak ako sa mi to premietne v tej zákazke? Dúfam, že chápete, čo tým myslím. Vďaka.
ego.mc
01.06.11,14:00
Ešte jedna otázka: Ako viem, čo mám dať prejsť skladom a čo nie? Napr. nakúpi sa materiál na určitú zákazku, všetko čo je na faktúre prijmem na sklad a následne vydám. Ale na tú zákazku je potrebné dokúpiť nejaký rezný kotúč, alebo olej, alebo riedidlo atď. Ak to nedám na sklad, tým pádom to nebudem mať ani vo výdajke, tak ako sa mi to premietne v tej zákazke? Dúfam, že chápete, čo tým myslím. Vďaka.
Tu máte vzor: http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=689
Je ťažké radiť, ako presne postupovať. To vždy záleží od konkrétnych podmienok vo firme. :)