johanka1981
21.02.10,22:33
Dobrý deň,
SZCO požiadala o príspevok na podnikanie v auguste 2009. Príspevok chce použit na nakup notebooku, tlačiarne, atd. Príspevok dosiel v septembri 2009 na učet podnikatela, no za rok 2009 podnikateľ nic nekupil co mal v podnikateľskom zamere, a celá dotácia zostala nevyčerpana. Podnikateľ vedie jednoduché účtovníctvo. Co treba urobit s nevyčerpanou dotáciu, treba to uviest medzi zdanitelny príjem alebo nezdanitelny? Ja by som to dala medzi nezdaniteľný, ale nie som si istá. Budem vdačna za kazdu radu, už sa tu toho o dotaciach písalo dost, vela som o tom citala, ale nedopatrala som sa k odpovedi, ked celá dotacia v jednom roku zostane nevyčerpana. Este raz vdaka.
seda
21.02.10,22:03
Asi som čítala viac ako vy a dopátrala som sa k informácii.
http://www.porada.sk/t96876-dotacia-z-uradu-prace.html

V skratke: Keď podpísal zmluvu, vytvoriť pohľadávku. Keď mu pošlú z UP peniaze, uhradiť danú pohľadávku na PNZD a vytvoriť záväzok. Počas roka nakupujete za "dotačné peniaze", účtujete do VOZD. Na konci roka porátate čo všetko ste z "dotačných peňazí" nakúpili a uzávierkovými operáciami odrátate zo záväzku a danú sumu použitej dotácie zaúčtujete na POZD. Keďže ste vy tohto roku z "dotačných peňazí" nekúpili, tak nič nedávate do príjmov.
Anik
07.03.13,16:54
SZČO na začiatku podnikania dostal dotáciu 4/2010
mal vyčerpať do 4/2012. Nakoľko je veľmi šikovný nestihol dotáciu vyčerpať na veci na ktoré mal.
k 31.12.2012 SZČO ukončil svoju činnosť. Viedol JÚ ostali záväzky voči zdr. a sociálnej tie v rámci uzávierkových operácii ošetrím.
Čo sa týka tej dotácie zvažujem, že ten zvyšok by som tiež dala ako ostatný zdaniteľný príjem , predpokladám, že ak bude mať kontrolu tie peniaze bude musieť vrátiť - ale tam neviem cez čo ju mám dať do výdavkov.
Takže ak by som mohla poprosím o usmernenie za ktoré budem vďačná
AdaMtiM
08.03.13,07:07
SZČO na začiatku podnikania dostal dotáciu 4/2010
mal vyčerpať do 4/2012. Nakoľko je veľmi šikovný nestihol dotáciu vyčerpať na veci na ktoré mal.
k 31.12.2012 SZČO ukončil svoju činnosť. Viedol JÚ ostali záväzky voči zdr. a sociálnej tie v rámci uzávierkových operácii ošetrím.
Čo sa týka tej dotácie zvažujem, že ten zvyšok by som tiež dala ako ostatný zdaniteľný príjem , predpokladám, že ak bude mať kontrolu tie peniaze bude musieť vrátiť - ale tam neviem cez čo ju mám dať do výdavkov.
Takže ak by som mohla poprosím o usmernenie za ktoré budem vďačná

Mám veľmi podobný prípad, dvojročné obdobie zdokladovania dotácie skončilo 31.12.2012, 5.1.2013 ukončil živnosť a v súčastnosti prebieha kontrola z ÚP a už vie, že mu značnú časť dokladov vyhodili a neuznali a musí skoro celú dotáciu vrátiť /ešte to nemá oficiálne - protokol z kontroly asi ani nedajú do konca marca/ - teraz neviem, či - ak stihne prísť protokol o povinnosti vrátiť dotáciu do termínu na podanie priznania- mu v 2012 dať túto časť dotácie vôbec dávať do zdaniteľného príjmu. Neviem si predstaviť ako mu to vysporiadam v 2013 - keďže dotáciu vráti v období, keď už nepodniká. Tiež budem rada ak sa k tomu niekto, kto to už riešil vyjadrí a poradí. Vďaka.
AdaMtiM
15.03.13,14:23
skúsim posunúť....aj keď viem, že každý máte svojho dosť...