misstka
21.02.10,23:38
Dobrý deň. V júni som skončila školu, na úrade práce som sa však nezaregistrovala, lebo od augusta som mala prácu na dohodu a zarobila som v nej viac ako 133€. Poistné som si platila.
Teraz už tú prácu nemám, preto sa chcem zaregistrovať na úrade práce.
Chcela by som vedieť, aké doklady budú odo mňa žiadať?
A takisto dokedy sa tam musím zaregistrovať ak si už v marci nechcem platiť sama odvody do ZP?
zdenka131
22.02.10,04:15
Želám pohodový deň.

Žiadateľ o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie potrebuje:
A) Vyplnené tlačivo „Žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie“ (tlačivo je k dispozícii na úrade )
Doklady, ktoré je potrebné doložiť ku žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie:
B) Ak občan prichádza do evidencie UoZ po skončení:
1) zamestnania – doklad o začatí a skončení zamestnania (zápočtový list a výpoveď, resp. dohodu o rozviazaní prac. pomeru; alebo pracovnú zmluvu a výpoveď, resp. dohodu o rozviazaní prac. pomeru). Ak bolo zamestnávateľov viac – doklady od všetkých. Ak občan pracoval v zahraničí – doklad o začatí a skončení pracovného pomeru (pracovná zmluva a rozviazanie pracovného pomeru) alebo Potvrdenie o dobe zamestnania (tlačivo v Aj a Nj je k dispozícii na úrade). K dokladom je potrebný aj ich preklad do slovenského jazyka (nevyžaduje sa úradný preklad).
2) prevádzkovania alebo vykonávania samostatne zárobkovej činnosti – živnostenský list a rozhodnutie o ukončení resp. pozastavení vykonávania činnosti
3) sústavnej prípravy na povolanie – výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom, potvrdenie o dobe štúdia
4) povinnej školskej dochádzky – vysvedčenie z posledného ročníka základnej školy alebo potvrdenie o ukončení povinnej desaťročnej dochádzky
5) osobnej celodennej starostlivosti o dieťa – doklad o začiatku a ukončení osobnej starostlivosti
6) osobnej starostlivosti o blízku osobu – doklad o začiatku a ukončení osobnej starostlivosti
7) dočasnej pracovnej neschopnosti – doklad o začatí a skončení prac. neschopnosti
8) invalidity – rozhodnutie o uznaní invalidity, rozhodnutie o prehodnotení (%)
9) výkonu väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody – doklad o začiatku a skončení VV alebo VTOS
10) dobrovoľnej nezamestnanosti – čestné vyhlásenie, ak občan nikde nepracoval od poslednej udalosti - evidencia na úrade, zamestnanie, škola, a pod. (tlačivo je k dispozícii na úrade).

Občan, ktorý je dočasne práceneschopný, môže byť zaradený do evidencie UoZ až po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti. K evidencii predkladá doklad (kópiu) o ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti.
Ak občan v čase podania Žiadosti o zaradenie do evidencie UoZ vykonáva zárobkovú činnosť, k evidencii predkladá kópiu dokladu o vykonávaní zárobkovej činnosti uzatvorenej so zamestnávateľom (napr. Dohodu o vykonaní práce, Dohodu o pracovnej činnosti a pod.).
Všetky doklady je potrebné predložiť vo fotokópii, originály dokladov sú potrebné pre overenie týchto fotokópií zamestnancom úradu pri evidencii.
iriska
20.06.10,08:46
Chcela by som sa spýtať, či je schopný ÚPSVaR zaevidovať do evidencie nezamestnaných aj človeka, ktorý napr. rok nebol nikde evidovaný, prihlásený a pod., nikto za neho neplatil žiadne odvody?
ďakujem
veronikasad
20.06.10,08:49
Chcela by som sa spýtať, či je schopný ÚPSVaR zaevidovať do evidencie nezamestnaných aj človeka, ktorý napr. rok nebol nikde evidovaný, prihlásený a pod., nikto za neho neplatil žiadne odvody?
ďakujem
ano, UP nezaujímajú nedoplatky na odvodoch. Tie si musí vyrovnať vo svojej zdr. poisťovni ako samoplatitel
iriska
20.06.10,18:01
práveže som bola svedkom priamo v zrav. poisťovni ako pýtala jedna pani potvrdenie, že im nie je nič dlžná, lebo na ÚPSVaR to od nej vyžadujú - toto je komentár len tak od veci, ale viackrát som počula, že preto nechceli zaevidovať človeka.
veronikasad
20.06.10,19:35
práveže som bola svedkom priamo v zrav. poisťovni ako pýtala jedna pani potvrdenie, že im nie je nič dlžná, lebo na ÚPSVaR to od nej vyžadujú - toto je komentár len tak od veci, ale viackrát som počula, že preto nechceli zaevidovať človeka.
Zisti, na základe toho to žiadajú. V žiadosti o zaradenie do evidencie sa zo zoznamu počiarkuje posledné obdobie pred zaradením do evidencie - tam je uvedený dobrovolne nezamestnaný.

mimotemyAk má "sekeru" v zdr. poisťovni, aj tak si ju bude musieť vyrovnať ...
iriska
21.06.10,05:02
veď práve asi preto to žiadajú, ak tam uvedie - dobrovoľne nezamestnaný - vždy potrebujú vydokladovať posledné obdobie a teda ho vydokladujú dokladmi zo zdrav. poisťovne
p.s. je mi jasné, že sekeru v ZP bude musieť vyrovnať, ale tá sekera je taká, že ... až.... A momentálne sa mu vytvára nová, tak by som ho naháňala nech sa ide evidovať, aby nenarastala, lenže ak ho pošlú bez dokladov niekam pekne ďaleko, tak ako budem vyzerať, že ho tam naháňam.
lefa
18.11.10,05:57
Dobry den,
ak skoncim pracovny pomer v piatok, do evidencie na UP sa prihlasim do 7 dni, budem zaevidovana od soboty, teda nasledujuceho dna, alebo az od pondelka?
janaGT
18.11.10,06:04
Dobry den,
ak skoncim pracovny pomer v piatok, do evidencie na UP sa prihlasim do 7 dni, budem zaevidovana od soboty, teda nasledujuceho dna, alebo az od pondelka?
nasledujúcim dňom, t.j. od soboty
lefa
18.11.10,06:27
nasledujúcim dňom, t.j. od soboty


Dakujem.
zuzanaseda
07.03.11,21:13
Dobry vecer,

v decembri som pracovala na dohodu v jednej firme, kedy som bola studentkou do 10.12.2010. V januari 28.01.2011 som bola zaevidovana na urade prace, stale som ale mala zmluvu na dohodu v tej firme. Uradu prace som vsak neposlala moju zmluvu o praci na dohodu a stale ju nema. Chcem sa spytat co sa stane, ked urad prace moju zmluvu nema a ja stale pracujem na dohodu. A ci mu ju mozem dodtaocne poslat. Nevedela som, ze zmluvu im treba poslat a vedela som, ze na dohodiu mozem pracovat aj ked som zaevidovana na urade prace.

Dakujem
ivka70
08.03.11,12:56
Dobry vecer,

v decembri som pracovala na dohodu v jednej firme, kedy som bola studentkou do 10.12.2010. V januari 28.01.2011 som bola zaevidovana na urade prace, stale som ale mala zmluvu na dohodu v tej firme. Uradu prace som vsak neposlala moju zmluvu o praci na dohodu a stale ju nema. Chcem sa spytat co sa stane, ked urad prace moju zmluvu nema a ja stale pracujem na dohodu. A ci mu ju mozem dodtaocne poslat. Nevedela som, ze zmluvu im treba poslat a vedela som, ze na dohodiu mozem pracovat aj ked som zaevidovana na urade prace.

Dakujem

Uplne najhosie, co sa moze stat, je to, ze ta mozu vyradit s evidencie.
To, ze mas aktivnu dohodu, si mala hlasit hned na zaciatku pri evidencii.
A popri evidencii nesmies zarobit viac ako 136 EUR, lebo ta vyradia. Kazdy mesiac na zaciatku mesiaca musis priniest doklad o prijme za predch. mesiac.
Dokonca si musela podpisovat take tlacivo, ze nemas ani dohodu ani prijem.

Ak ta spatne vyradia z evidencie, budes si musiet sama doplacat zdravotne poistenie.
Daj si to do poriadku.