elmajka
22.02.10,06:32
Chcela by som poprosiť všetkých poraďákov o radu. Pracujem v s.r.o., kde konateľ firmy je zamestnanec a má otvorenú živnosť na prenájom strojov a zariadení, ktoré prenajíma našej firme. a teraz som si nie istá:

- myslím, že aj on má povinnosť nahlásiť sa do konca februára na DU z
dôvodu prenájmu nehnuteľnosti. Je to správne?

- keď má príjem z prenájmu /iný príjem zo živnosti nemá/ musí si príjem
ponížiť o oslob.výšku 894,60 €, chce si uplatniť 40% náklady, alebo si
môže iba príjem ponížiť o 40% náklady?

Vôbec som si nie istá čo je správne. Prosím poraďte. Ďakujem.
petra:-)
22.02.10,06:12
Stroje a zariadenia nie sú nehnuteľnosť. Okrem toho, ako píšete, stroje prenajíma na základe živnostenského oprávnenia, takže sa nejedná o iný príjem zo živnosti ale o riadny príjem zo živnosti a oslobodenia sa na takýto príjem nevzťahuje.
elmajka
22.02.10,06:41
Stroje na výrobu el.rozvádzačov nie sú nehnuteľnosť? Kde nájdem definíciu nehnuteľnosti? T.j. že to ide riadneho príjmu zo živnosti a nie z prenájmu, a taktiež sa taký príjem počíta aj do príjmu na výpočet zdr.poistenia?
Zoltán Kovács
22.02.10,06:43
Stroje na výrobu el.rozvádzačov nie sú nehnuteľnosť? Kde nájdem definíciu nehnuteľnosti? T.j. že to ide riadneho príjmu zo živnosti a nie z prenájmu, a taktiež sa taký príjem počíta aj do príjmu na výpočet zdr.poistenia?

Nehnuteľnosť sú budovy, pozemky.......
Ak v živnosti má činnosť prenájom strojov..... tak je to príjem podľa §6 ods. 2, teda vstupuje do vymeriavacieho základu.
elmajka
22.02.10,07:19
Asi príjem podľa § 6 ods.1. No proste do DP to dám do tabuľky 1 riadok 2 /zo živnosti/. Správne?