Viťa
22.02.10,08:41
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu. SZČO vyplatil v roku 2008 povinné odvody do SP, avšak aj za tú dobu kedy marodoval. V roku 2009 mu za obdobie FN povinné odvody SP vrátila. Kam ich mám zaúčtovať, ako zdaniteľný príjem?Ďakujem.
Zoltán Kovács
22.02.10,07:44
Výdavok ovplyvňujúci základ dane, členenie odvody do fondov s mínusom. Zníženie výdavkov.
Monika Kováčová
22.02.10,07:47
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu. SZČO vyplatil v roku 2008 povinné odvody do SP, avšak aj za tú dobu kedy marodoval. V roku 2009 mu za obdobie FN povinné odvody SP vrátila. Kam ich mám zaúčtovať, ako zdaniteľný príjem?Ďakujem.
Ja účtujem platby navyše na SP ako VNZD, následne v prípade vrátenia účtujem PNZD.
Vrátenie platieb navyše by si mala opraviť podaním DDP v prípade, že si neoprávnene znížila ZD v roku 2008 a voči SP evidovať pohľadávku z preplatku.
Stretla som sa aj s prípadom účtovania v mínusom platby do fondov. Ak príde preplatok v rámci jedného účtovania obdobia, tento postup schvaľujem.

Zváž si sama, ako budeš postupovať v súvislosti s výškou preplatku. Avšak účtovanie POZD určite nie je správne.