kompozit
22.02.10,09:02
Patrí preplatok RZZP za rok 2008 medzi vyňaté príjmy 2009? Znižuje sa o tento preplatok základ dane na riadku 27 RZZP typu B? Ide o SZČO (živnostník), vedie jednoduché účtovníctvo, teda preplatok bol povinný zaúčtovať do ostatných zdaniteľných príjmov. V podstate ide o to, či z tohto preplatku bude platiť zdravotné poistenie, alebo nebude. Ďakujem za odpovede a názory, poteším sa paragrafom.
Andyke
22.02.10,08:09
Odpoveď na Tvoju otázku tu :
http://www.porada.sk/1305086-post139.html
kompozit
22.02.10,08:13
Stretol som sa s rôznymi názormi:
www(bodka)porada(bodka)sk/1305047-post131
www(bodka)porada(bodka)sk/1305086-post139
ktorý je správny?
Andyke
22.02.10,08:29
Janka ale neodpovedala na Tvoj prípad.
U Teba vstupuje do základu dane.

Prečítaj aj prílohu - pokyn o zahrnovaní preplatkov do základu dane.
JanaJB
24.02.10,10:35
Patrí preplatok RZZP za rok 2008 medzi vyňaté príjmy 2009? Znižuje sa o tento preplatok základ dane na riadku 27 RZZP typu B? Ide o SZČO (živnostník), vedie jednoduché účtovníctvo, teda preplatok bol povinný zaúčtovať do ostatných zdaniteľných príjmov. V podstate ide o to, či z tohto preplatku bude platiť zdravotné poistenie, alebo nebude. Ďakujem za odpovede a názory, poteším sa paragrafom.


Preplatok z RZZP neznižuje základ dane na riadku 27 RZZP a to z toho dôvodu, že to bolo vo výdavkoch v predchádzajúcom roku. I keď v § 13
zákona o zdravotnom poistení medzi vyňaté príjmy, patria aj príjmy z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona č. 595/2003. Je to podľa mňa nesúlad v zákonoch. Osobne by som neznižovala základ dane o preplatok z RZZP.
kompozit
25.02.10,07:36
Preplatok z RZZP neznižuje základ dane na riadku 27 RZZP a to z toho dôvodu, že to bolo vo výdavkoch v predchádzajúcom roku.
Nesúhlasím.

V tlačive RZZP-B sa na p.28 základ dane očisťuje od výdavkov na zdravotné poistenie (o ktoré sa znížil ZD podľa zákona o dani z príjmov). Teda akékoľvek zaplatené poistné na zdravotné poistenie nemá vplyv na výšku vymeriavacieho základu pre ZP. Z toho potom logicky vyplýva, že ani prijaté zdravotné poistenie (preplatky) by nemalo ovplyvňovať vymeriavací základ pre ZP. Aj keď v tlačivách RZZP nie je na to kolónka.

A preto:
Podľa §13 ods. 20 zákona o zdravotnom poistení preplatok RZZP patrí medzi vyňaté príjmy. Aj vtedy, ak sa zrážková daň považuje za preddavok. Základ dane v p.27 RZZP-B sa má znížiť o preplatok RZZP, ak bol tento preplatok zahrnutý v ZD.

Uvažujem správne? Ako to robíte vy?
tanca
22.03.10,12:51
Dobry den,
predcasny starobny dochodca mal v roku 2009 dvoch zamestnavatelov. S prvym rozviazal pracovny pomer s okamzitou platnostou k 15.06.2009 z dovodu dlhodobeho nevyplacania mzdy a od 16.06.2009 nastupil k druhemu zamestnavatelovi. Jeho mzda nepresiahla ani jeden mesiac sumu 2006,17 €.
Prvy zamestnavatel mu v juli vyplatil spolu s chybajucou mzdou aj 2-mesacne odstupne. Zapocitava sa toto odstupne do zakladu na zdravotne poistenie? Musi si zamestnanec podat RZZP? Mne sa zda, ze odstupne patri do vynatych prijmov ale nie som si ista. Vie mi niekto poradit?
Andyke
22.03.10,12:57
Netreba mu robiť RZZP , odstupné nevstupuje v tomto prípade do RZZP. (lebo mu bolo vyplatené za mesiac, keď bol ich zamestnancom a ani vtedy nebol vymer.základom pre zdravotné poistenie)
tanca
23.03.10,09:02
dakujem :)