Leaemma
22.02.10,08:16
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, ako by ste zaradili do majetku kúpenú internetovú sieť / cca 8000 E/? Najskôr som myslela, že to pôjde rovno do nákladov,lebo tá sieť sa vlastne skladá z 11 saitov- a tie obsahujú rôzne antény, routre atď. a dokážu fungovať nezávisle od seba a ich jednotlivá cena je okolo 1000 eur. Ale jeden bod je základný a keď ten nefunguje, nefungujú ani ostatné. V celkovej sume je aj cena za prevedených klientov.
Neviem ako to posudzovať. Spadá mi to aj do HIM aj do NIM, no proste neviem .Na faktúre nie sú rozpisané žiadne položky,iba " faktúrujeme Vám za internetovú sieť..........." Poradí niekto?
Leaemma
23.02.10,07:06
Nikto nevie?
adato
01.03.10,13:42
Svojou povahou by mohli tieto zariadenia spadať do 26.30..Komunikačné zariadenia , môžu v sebe zahŕňať aj nejakú výpočtovú techniku (26.20..) a možno aj nejaký softvér. Ak máte zakúpené nejaké licencie - tie by som dala samostatne - ak sa jedná o nejaký aplikačný softvér, inak by som sa rozhodla to zaradiť ako celok - súbor hnuteľných vecí - pod kódom - podľa toho, ktoré zariadenia prevládajú.
Stefan2005
01.03.10,15:46
Internetová sieť je vlastne systém vzájomne prepojených počítačových sietí.
Počítačové siete možno zaradiť nezávisle od budov a stavieb a odpisovať v druhej odpisovej skupine.
Ale možná sa mýlim, a niekto doloží iné zatriedenie vykonané štatistickým úradom...
mardop
23.11.12,08:42
Dobry den,
uctujem firmu, ktora je poskytovatelom inernetu. Predosli uctovnici uctovali vsetok material na siet priamo do spotreby, ale ked som si citala zakon tak podla mna by to malo ist do dlhodobeho hmotneho majetku ako Miestne elektrické a telekomunikačné rozvody a vedenia alebo Diaľkové telekomunikačné siete a vedenia nemylim sa?? Ale z toho mi vyplyva dalsia otazka ak to je dlhodoby majetok tak ako spravne uctovat, ked ta siet nieje jednorazovo hotova, ale dajme tomu kazdy mesiac sa nejaka dalsia mala cast dokonci a funguje ako taky pavuk?
a_je_to
23.11.12,10:31
Dobry den,
uctujem firmu, ktora je poskytovatelom inernetu. Predosli uctovnici uctovali vsetok material na siet priamo do spotreby, ale ked som si citala zakon tak podla mna by to malo ist do dlhodobeho hmotneho majetku ako Miestne elektrické a telekomunikačné rozvody a vedenia alebo Diaľkové telekomunikačné siete a vedenia nemylim sa?? Ale z toho mi vyplyva dalsia otazka ak to je dlhodoby majetok tak ako spravne uctovat, ked ta siet nieje jednorazovo hotova, ale dajme tomu kazdy mesiac sa nejaka dalsia mala cast dokonci a funguje ako taky pavuk?
Zrejme ide o sieť, budovanú vo vlastnej réžii. Je správne, ak materiál ide najprv do spotreby. Ale po dokončení jednej akcie – samostatnej vetvy, projektu a pod. sa spíše zoznam nákladov a aktivuje sa celý na 042/624. Potom sa zaradí 021/042 a odpisuje. Aktivuje sa nielen spotrebovaný materiál, ale aj vlastné mzdy a odvody, cudzie služby, poplatky, projekt, kolky a pod. vynaložené priamo na tú istú akciu. To isté /aktivácia/ sa robí na konci účtovného roka, ak akcia ešte nie je dokončená a jej celková hodnota bude nad 1700 Eur. Firma nemôže znižovať svoj HV o náklady na nedokončenú investíciu, ktorých upotrebiteľnosť je zjavne dlhšia, ako jeden rok a spolu presahujú 1700 Eur bez DPH.
vlčica2
07.12.12,12:31
Dobrý deň,

môžem zaradiť a odpisovať prívesný vozík v sume bez DPH 1277,50 EUR? Ďakujem
Tweety
07.12.12,13:22
Dobrý deň,

môžem zaradiť a odpisovať prívesný vozík v sume bez DPH 1277,50 EUR? Ďakujem
Môžeš ale môžeš ho zaúčtovať aj priamo do spotreby.
vlčica2
10.12.12,13:29
kotol vo VC 1588,27 EUR môžem tiež priamo do spotreby?
Tweety
10.12.12,13:36
kotol vo VC 1588,27 EUR môžem tiež priamo do spotreby?
Môžeš postupovať rovnako ako v predch. príspevku.
scorpions
22.01.13,22:32
Kúpili sme prívesný vozík v sume 425 bez DPH. Ak účtujem v PU , zaúčtujem vozík nasledovne :
22/321......425
343/321.....85
321/211.....510

alebo stačí ak to dám do priamej spotreby :
501/321......425
343/321.......85
321/211 ......510
kukučka
22.01.13,22:47
Ja by som použila druhú možnosť a zároveň zaradila do evidencie krátkodobého majetku.
scorpions
23.01.13,13:01
Ja by som použila druhú možnosť a zároveň zaradila do evidencie krátkodobého majetku.


ďakujem:) . To zaradenie do krátkodobého majetku pôjde cez ID? aké účty sa musia použiť?
kukučka
23.01.13,16:49
Je to operatívna evidencia a má ju myslím každý účtovný program. Číslo dokl. môžeš nechať pôvodný doklad
z nákupu, aby sa dal v budúcnosti napr. pri inventúre vyhľadať, prilož k nemu zápis o zaradení. Ty sám sa rozhoduješ podľa využiteľnosti, životnosti, ceny od x do 1 700 € a pod., ktoré predmety tam zaradíš, poprípade s niekým uzavrieš hmotnú zodpovednosť.