giovanna1
22.02.10,09:06
Máte ju niekto doma? Ako a kedy ju striháte? Kvitne vám? Ako dlho? Ja mám pár rastliniek, aj sa mi podarilo namnožiť, ale neviem kedy je lepšie poskracovať nové výhonky, ktoré rastú veľmi rýchlo a kvietok je potom "natiahnutý" naúhľadný. Radšej by som chcela tvar stromčeka ako kríček, len mám obavy ju strihať, nech neprídem o príp. kvety. Prikladám fotografie - tie prvé sú z minulého roka, tie ďalšie z tohto obdobia, ked už začína pomaly tvoriť kvety. Nevyzerá najkrajšie. Poradíte?
paťuška
22.02.10,08:21
To by aj mňa zaujímalo. Moja prvý rok nekvitla, mala iba listy a teraz vyzerá asi ako tvoja na 3. obrázku.
janakova29
22.02.10,08:27
Ja ju mám asi 6 rokov. Je pravda, že nie každý rok pekne zakvitne. Na to potrebuje veľmi veľa slnka a tepla. Minulé leto nádherne zakvitla, bolo krásne počasie. Pozri sa do môjho albumu. Práve v daždivých rokoch nie je taká okvitnutá. Treba len vyčkať krajšie počasie, žiaľ. V zime potrebuje svetlé a chladné miesto. A nepreliať. Túto sobotu som ju strihala. Priznám, že dosť radikálne. Stonky som skrátila o polovicu. Už začína rašiť lístočky. Neboj sa ju skrátiť a troška vytvarovať. Lepšie rastie síce ako krík ale videla som ju aj v tvare stromčeka. Vyber si hlavnú stonku, priviaž ju k opore a pomaly tvaruj korunku. V lete ju mám vonku na slnečnom mieste, znesie dosť vody,hnojím tak isto ako muškáty - každý týždeň tým istým hnojivom. Osvedčilo sa mi. Želám veľa zdaru.
giovanna1
22.02.10,09:04
Vďaka za rady, ja ju - vlastne ich - mám druhú zimu. Nemám dobré miesto na prezimovanie, svetlo by bolo, ale aj teplo a to ona asi nechce.
Tak naberiem odvahu a idem strihať... túto z fotky už nie, to by som ostrihala aj kvety, ale ostatné skúsim. Dočítala som sa že hnojivo Kristalon je pre ne dobré, už ho mám kúpené. No uvidíme.
janakova29
22.02.10,09:38
Vďaka za rady, ja ju - vlastne ich - mám druhú zimu. Nemám dobré miesto na prezimovanie, svetlo by bolo, ale aj teplo a to ona asi nechce.
Tak naberiem odvahu a idem strihať... túto z fotky už nie, to by som ostrihala aj kvety, ale ostatné skúsim. Dočítala som sa že hnojivo Kristalon je pre ne dobré, už ho mám kúpené. No uvidíme.

To hnojivo je dobré. A strihať sa neboj, tým sa rozvetví a aj kvietkov bude viac. Ono to farebné vlastne nie sú ani kvety, to sú len farebné lístočky, kvety sú tie malé biele vo vnútri.
giovanna1
22.02.10,09:56
Hej, to viem, ale sú nádherné. Ja som sa do nej zamilovala na dovolenke / niekto si zamiluje taliana a ja bugenvileu... :) /
wabi
23.02.10,21:18
Naozaj sa nebojte strihať. A to nielen na jar, ale kľudne aj počas leta, treba výhony zaštipovať, oni sa rozkonária a vytvoria krásne kompaktné stromčeky, ktoré samozrejme aj zakvitnú ak im občas doprajete aj sucho, áno o tom to je, nejde ani tak o slnko, ktoré majú samozrejme radi ale ak ich chcete presvedčiť ku kvitnutiu osvedčilo sa mi krátkodobé sucho. Potom kvitnú intenzívnejšie.
Videl som v Brne krásne bonsaje, ktoré navyše aj kvitli. dosiahli to pravidelným zaštipovaním. A čo sa týka zimovania, skôr im vyhovuje teplota okolo nuly, aj za cenu úplnej tmy, než veľa svetla a 20 stupňov. Pomer medzi svetlom, teplom a vlhkosťou musí zostať správne zachovaný.
janakova29
24.02.10,05:59
Naozaj sa nebojte strihať. A to nielen na jar, ale kľudne aj počas leta, treba výhony zaštipovať, oni sa rozkonária a vytvoria krásne kompaktné stromčeky, ktoré samozrejme aj zakvitnú ak im občas doprajete aj sucho, áno o tom to je, nejde ani tak o slnko, ktoré majú samozrejme radi ale ak ich chcete presvedčiť ku kvitnutiu osvedčilo sa mi krátkodobé sucho. Potom kvitnú intenzívnejšie.
Videl som v Brne krásne bonsaje, ktoré navyše aj kvitli. dosiahli to pravidelným zaštipovaním. A čo sa týka zimovania, skôr im vyhovuje teplota okolo nuly, aj za cenu úplnej tmy, než veľa svetla a 20 stupňov. Pomer medzi svetlom, teplom a vlhkosťou musí zostať správne zachovaný.
Tie bonsaje sú úchvatné. A s tým suchom to bude asi pravda, pretože v zime mám bugenvileu na studenom schodisku kde je tak asi 15 st. a často zabudnem polievať. Niekedy si myslím, že mi do jari uschne. A v lete je umiestnená na plnom slnku, ráno polejem a do večera úplne preschne až má skleslé lístočky. Veď sa o nej píše, že v chladnom a daždivom období neprospieva. Asi to bude pravda.
emily 2
24.02.10,06:35
Sú krásne, mne sa tiež veĺmi páči. Asi pred 3 rokmi som si ju kúpila v baumaxe , celé leto bola krásna, ale mi neprezimovala.
V lete som si chcela doniesť z chorvátska-tam boli nádherné, ale nepodarilo sa.
Ak by ste niekto mali výhonky na rozmnoženie , bola by som veĺmi rada .
emily 2
janakova29
24.02.10,19:24
Emily2, pripomeň sa mi niekedy v lete. Myslím, že vtedy je najlepší čas na rezanie odrezkov - ako oleandre. Tiež som si priniesla zopár odrezkov z Chorvátska a neprijali sa mi. Známa si priniesla zo Španielska a jej sa podarilo a vytvarovala si stromček.
giovanna1
01.03.10,12:39
Vďaka za rady, idem im teda urobiť letný strih, snáď im neublížim.
Vyfotila som tú najstaršiu rastlinu čo mám, nekvitla zatiaľ vôbec, ani sa nepokúsila, tak to všetko poskracujem a uvidíme či sa preberie. Horšie to bude pre mňa v zime lebo neviem kde ju dám, aby mala podmienky ako píše wabi.

No a tie malé - to sú zakorenené odrezky a asi by nebolo dobré ich nechávať ťahať sa ďalej. Sú tenučké, dlhé - Tak teda striháme... nech vyzerajú v lete. Tohto roku už asi kvitnúť nebudú, však?
giovanna1
01.03.10,12:45
Sú krásne, mne sa tiež veĺmi páči. Asi pred 3 rokmi som si ju kúpila v baumaxe , celé leto bola krásna, ale mi neprezimovala.
V lete som si chcela doniesť z chorvátska-tam boli nádherné, ale nepodarilo sa.
Ak by ste niekto mali výhonky na rozmnoženie , bola by som veĺmi rada .
emily 2
Ja sadím čo ostrihám, takže ak zakorenia, máš niečo aj u mňa. Rada sa podelím.
janakova29
01.03.10,12:52
Vďaka za rady, idem im teda urobiť letný strih, snáď im neublížim.
Vyfotila som tú najstaršiu rastlinu čo mám, nekvitla zatiaľ vôbec, ani sa nepokúsila, tak to všetko poskracujem a uvidíme či sa preberie. Horšie to bude pre mňa v zime lebo neviem kde ju dám, aby mala podmienky ako píše wabi.

No a tie malé - to sú zakorenené odrezky a asi by nebolo dobré ich nechávať ťahať sa ďalej. Sú tenučké, dlhé - Tak teda striháme... nech vyzerajú v lete. Tohto roku už asi kvitnúť nebudú, však?
Tak strihaj, neboj sa toho. Odrezky sú pekné, rezom sa rozkonária. Kvitnúť môžu, keď bude pekné počasie, tj.teplo a sucho určite zakvitnú.
giovanna1
23.03.10,17:20
Takto mi rozkvitla, ale kvety opadávajú jedna radosť - škoda, neviem ani prečo. Ani nestihli rozkvitnúť tie malinké biele v strede. Neviem čo jej je, možno veľa vody?
No a odstrihnuté odrezky sú úspešne zakorenené... už sa tlačia korienky zo zakoreňovačov... teším sa veľmi :)
Rozalka
23.03.10,18:29
Máš ich vnútri, asi tam je teplo.
aviator
11.04.10,17:10
Pestuje niekto bouganvileu celoročne pri izbovej teplote? Dá sa to?
pepsikova
11.04.10,17:18
Pestuje niekto bouganvileu celoročne pri izbovej teplote? Dá sa to?..

..mojim bouganvileám dobre robí schodišťové teplo a polotieň...suseda ich má celé leto vonku na slnku a v zime na schodišti...
arizona
11.04.10,17:36
Pestuje niekto bouganvileu celoročne pri izbovej teplote? Dá sa to?
Moja známa ich pestuje v zimnej záhrade, sú postavené na zemi. Má tam podlahové kúrenie, v zime je tam stále okolo 25st.
Síce zhadzuje v zime zopár suchých lístkov, ale kvitne aj cez vianoce v kuse.
V lete je opäť krásne zelená a ukvitnutá.
giovanna1
12.04.10,18:25
Ja som mala bugénvileu na okne - bolo tam skôr chladno ako teplo, a teraz kvitne, ale pre tú veľkú rastlinu také miesto nemám, tak bola vnútri pri izbovej teplote. Zvládla to, poriadne sa ponaťahovala - asi tým teplom, ale kvitnúť sa jej nechce. Možno vonku na dvore sa umúdri.
beba13
02.04.11,07:26
..chcem sa spýtať kedy môžem dať von bugénvileu?
beba13
19.07.12,15:39
..nekvitne mi bugenvilea čo s nou?
halintoa
20.07.12,16:52
beba13 - ja mám svoju na južnom - slnečnom, pred vetrom chránenom mieste (okenný parapet zvonka, okná sú hlboké) a pravidelne zalievam tak, aby nepreschýňala. Kvitne stále.