xena
29.09.05,13:30
Ahojte

často sa mýlim ke´d mám použiť slová " ťarchu alebo v prospech účtu". Jednoducho keď účtujem neviem si rýchlo predstaviť tieto významy slov. Potrebujem nejakú pomôcku.
Vďaka
Danuska
29.09.05,11:51
na Ťarchu = niečo ubúda, v prospech = niečo pribúda. Pozor: účty sú dvojaké, mala by si vedieť, ktorý je aktívny a ktorý pasívny, to je podľa zostatkov = viď súvaha.
Príklad: odberatelia, klascké účtovanie fa: 311/604 311 máš na MD, každou ďaľšou fa sa 311 zvýši na MD, ale 501/321 dodavatelia, každou fa 321 zvýši na Dal. Každý ti to vysvetlí ináč, ale myslím, že na pochopenie to stačí.
liba2
29.09.05,12:30
Ahojte

často sa mýlim ke´d mám použiť slová " ťarchu alebo v prospech účtu". Jednoducho keď účtujem neviem si rýchlo predstaviť tieto významy slov. Potrebujem nejakú pomôcku. Vďakastrana MD = na ťarchu účtu
strana Dal = v prospech účtu
zlatica76
29.09.05,12:31
Na ťarchu = MD
v prospech účtu = D

toto platí vždy a všade bez ohľadu na to, na aký účet účtuješ. Nájdeš to v postupoch účtovania, napr.
"na ťarchu účtu 512 sa účtuje...."
"v prospech účtov účtovej skupiny 6 sa účtuje..." (podľa toho si to najlepšie skontroluješ)

Lebo veta "na ťarchu účtu 042 sa účtujú faktúry..." je pre niekoho nezrozumiteľná, pokiaľ skutočne nevie, na ktorú stranu sa účtuje obstaranie majetku...
Ešte sa v teórii môžeš stretnúť s výrazmi "debet" a "kredit". A tam tuším (ale nie som si úplne istá), platí, že debet = MD a kredit = D