Ivetka_34
22.02.10,10:18
Dobrý deň všetkým,
prosím Vás poradí mi niekto ohľadne daňového priznania podávaného v ČR, mám z toho trochu hokej.
Známy bol zamestnaný v ČR väčšiu časť roka 2009 na zmluvu na dobu neurčitú, na Slovensku bol len evidovaný na úrade práce a poberal dávky v nezamestnanosti. Potrebujem vedieť, že ak nie je rezidentom ČR, či tam môže podať daňové priznanie a či mu bude prípadný preplatok aj skutočne vrátený??? Nemá tam trvalý, ani prechodný pobyt.
Ak je to možné, ktoré prílohy je potrebné vyplniť a aké doklady okrem potvrdenia o príjme je potrebné doložiť???
Vopred veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek pomoc.
betka631
22.02.10,10:25
Ak jeho príjmy zo závislej činností presiahli 15 000 Kč má povinnosť v ČR podať DP a priznať príjmy z ČR. Ak 90 % jeho príjmov je z ČR tak si môže uplatniť zľavu na dani na poplatníka vo výške 24 840 Kč.
K DP doloží Potvrzení o zdanitelných prijmech ze závislé činnosti za rok 2009.
Vyplniť riadok 29a v DP.Prílohy nebude vypĺňať žiadne.

Skús si urobiť DP tu...je to dobrá pomôcka.

http://finance.idnes.cz/danove-priznani-za-rok-2009-behem-par-minut-stahnete-si-formular-p65-/p_dane.asp?c=A100104_153411_p_dane_ven
Ivetka_34
22.02.10,11:20
Ďakujem za rady, vyskúšam to tam vyplniť. Zatiaľ som to skúšala len českou daňovou kalkulačkou a vyšiel mi tam dosť veľký preplatok. Preto som bola zvedavá, či mu to aj vrátia.
Ešte by som rada vedela, či to stačí podať elektronicky, bez elektronického podpisu, alebo je istejšie odoslať to poštou??? Alebo ho tam mám poslať osobne??? Neviem čo je lepšie.
betka631
22.02.10,11:32
Nemusí podať DP osobne...môžeš poslať poštou.
Ivetka_34
22.02.10,13:03
Jupííííííííííííííííí podarilo sa :) Tak som to vyplnila podľa tvojej rady a vyšlo mi presne to k čomu som sa dopracovala ručne, takže to bude asi správne.
Teraz to mám poslať na FÚ Praha 1, keď má trvalý pobyt v SR???
Ja viem, že mám veľa otázok, nezabite ma prosím:D
Ďakujem.
robci
24.02.10,12:25
Jupííííííííííííííííí podarilo sa :) Tak som to vyplnila podľa tvojej rady a vyšlo mi presne to k čomu som sa dopracovala ručne, takže to bude asi správne.
Teraz to mám poslať na FÚ Praha 1, keď má trvalý pobyt v SR???
Ja viem, že mám veľa otázok, nezabite ma prosím:D
Ďakujem.

Ahoj, ja mam rovnaky problem ako ty...pomohla by si mi vyplniť DP?? pjosiiiiim..ako sa robi s tou kalkulačkou?
betka631
24.02.10,13:02
Jupííííííííííííííííí podarilo sa :) Tak som to vyplnila podľa tvojej rady a vyšlo mi presne to k čomu som sa dopracovala ručne, takže to bude asi správne.
Teraz to mám poslať na FÚ Praha 1, keď má trvalý pobyt v SR???
Ja viem, že mám veľa otázok, nezabite ma prosím:D
Ďakujem.

Skús sa zorientovať podľa tohto:

Jak a komu podat daňové přiznání (místní příslušnost)?
Daňové přiznání se podává místně příslušnému správci daně – finančnímu úřadu. Místní příslušnost správce daně je stanovena podle § 4 ZSDP následovně:


§ 4 odst. 1: u právnické osoby místem jejího sídla v České republice, u fyzické osoby bydlištěm v České republice, jinak místem, kde se převážně zdržuje;
§ 4 odst. 3: nelze-li určit místní příslušnost dle výše uvedeného odstavce, řídí se místem, v němž daňový subjekt vykonává na území České republiky hlavní část své činnosti - seznam a působnost finančních úřadu viz příloha zákona č. 531/1990 Sb. o územních finančních orgánech.
§ 4 odst. 4: nelze-li určit místní příslušnost na základě výše uvedeného, je příslušným správcem daně Finanční úřad pro Prahu l, Štěpánská 28, Praha 1, PSČ 112 33;
§ 4 odst. 10: v případech příjmů pasivního charakteru (např. výplata licenčních poplatků, úroků apod.) se místní příslušnost řídí sídlem plátce daně.
robci
24.02.10,13:38
Ak jeho príjmy zo závislej činností presiahli 15 000 Kč má povinnosť v ČR podať DP a priznať príjmy z ČR. Ak 90 % jeho príjmov je z ČR tak si môže uplatniť zľavu na dani na poplatníka vo výške 24 840 Kč.
K DP doloží Potvrzení o zdanitelných prijmech ze závislé činnosti za rok 2009.
Vyplniť riadok 29a v DP.Prílohy nebude vypĺňať žiadne.

Skús si urobiť DP tu...je to dobrá pomôcka.

http://finance.idnes.cz/danove-priznani-za-rok-2009-behem-par-minut-stahnete-si-formular-p65-/p_dane.asp?c=A100104_153411_p_dane_ven

Prosím Vás,
u mňa je situácia rovnaká.
Na daňovom úrade mi poradili, aby som podal daňové priznanie aj v SR aj v ČR. Na Slovensku uvediem všetky príjmy (SR+ČR) a zrážkovú daň len zo SR. Čiže preplatok si budem žiadať vrátiť len od slovenských zamestnávateľov.

A v DP podanom v ČR uvediem len príjmy z Čiech a len zrážkovú daň od českého zamestnávateľa. A preplatok si budem taktiež žiadať vrátiť.

Je to správna informácia a postup????
Ivetka_34
24.02.10,20:38
Ďakujem betka. poradili mi to aj na FU Praha, buď podľa bydliska v ČR, alebo miesta v ČR kde sa najčastejšie zdržoval, alebo podľa sídla zamestnávateľa. Tvrdia mi, že na niektorom FU by mal byť vedený, takže si mám skúsiť zavolať Ostravu. Som sa rozhodla, že to pošlem, podľa miesta bydliska, to sa uvádza aj na DP.
Hotová detektívka :)
Ivetka_34
24.02.10,20:53
robci klikni na ten link čo mi tam uviedla betka a tam nájdeš české DP. Zadáš len základné údaje z potvrdenia od českého zamestnávateľa a informácie o zamestnancovi a ono ti to vygeneruje DP. Skús to je to hračka :)

Áno v ČR ti vrátia daň zaplatenú tam a v SR si príjmy z ČR buď započítaš alebo vyjmeš, podľa toho, čo je výhodnejšie v tvojom prípade.
robci
25.02.10,17:01
robci klikni na ten link čo mi tam uviedla betka a tam nájdeš české DP. Zadáš len základné údaje z potvrdenia od českého zamestnávateľa a informácie o zamestnancovi a ono ti to vygeneruje DP. Skús to je to hračka :)

Áno v ČR ti vrátia daň zaplatenú tam a v SR si príjmy z ČR buď započítaš alebo vyjmeš, podľa toho, čo je výhodnejšie v tvojom prípade.

No ta kalkulacka sa ma pyta, ci som mal prijmy aj na Slovensku..mam dat ze ano? Pretoze ja si budem podavat DP aj na Slovensku, tak si myslim, ze v Cechach nemusim uvadzat informaciu ze som mal prijmy aj na Slovensku. Alebo snad ano?
betka631
25.02.10,19:02
No ta kalkulacka sa ma pyta, ci som mal prijmy aj na Slovensku..mam dat ze ano? Pretoze ja si budem podavat DP aj na Slovensku, tak si myslim, ze v Cechach nemusim uvadzat informaciu ze som mal prijmy aj na Slovensku. Alebo snad ano?

V českom DP budeš priznávať príjmy, ktoré si dosiahol v ČR t.z. že nikde neuvádzaš príjmy zo Slovenska. Ale na Slovensku priznávaš celosvetové príjmy t.z. že príjmy zo SR + ČR.
robci
26.02.10,11:15
V českom DP budeš priznávať príjmy, ktoré si dosiahol v ČR t.z. že nikde neuvádzaš príjmy zo Slovenska. Ale na Slovensku priznávaš celosvetové príjmy t.z. že príjmy zo SR + ČR.

Dakujem. Co sa týka r.29, som pre ČR rezidentom, alebo nie?
Ivetka_34
26.02.10,13:05
nie si rezidentom CR, si rezidentom SR
Ivetka_34
26.02.10,13:10
Prosím znova o radu,
firemná účtovníčka v ČR mi tvrdí, že musím vydokladovať celý rok 2009, takže musím doložiť aj potvrdenia o evidencii na úrade práce zo SR, inak to vraj vrátia. Teraz neviem, čo s potvrdením o podpore, ktorú poberal /či to tam tiež doložiť, alebo nie/ a ďalšia vec, či sa dá v ČR uplatniť životné poistenie platené na Slovensku, ktoré bolo, ale v priebehu roka zrušené. Máte s tým prosím Vás niekto osobnú skúsenosť??? Mne už z toho haraší...
Ďakujem
robci
26.02.10,13:15
nie si rezidentom CR, si rezidentom SR

Takže r.29 mám vyplniť? Mám tam napísať kód Slovenska SK? alebo to nemám vyplňovať?
betka631
26.02.10,13:23
Takže r.29 mám vyplniť? Mám tam napísať kód Slovenska SK? alebo to nemám vyplňovať?

r.29 a 29a vypĺňa daňový nerezident t.z. ak priznávaš len príjmy z ČR si daňovým nerezidentom ČR.
robci
03.03.10,11:00
r.29 a 29a vypĺňa daňový nerezident t.z. ak priznávaš len príjmy z ČR si daňovým nerezidentom ČR.

Zaujíma ma ešte r.69. Tu je potrebné vyplniť, či som bol študentom. V minulom roku som skončil vysokú školu v polovici mája. Študoval som na Slovensku. Je teda potrebné vyplniť tento riadok alebo sa vypĺňa len ak som bol študentom v ČR. Keď ho vyplním číslo 5 (5mesiacov), automaticky sa vygeneruje suma 1675 Kč a zmení sa aj r.70 (k základu dane 28 840 Kč sa pripočíta spomínaných 1675 Kč).

Ďakujem, som z toho úplne mimo
balunka
09.03.10,16:09
V českom DP budeš priznávať príjmy, ktoré si dosiahol v ČR t.z. že nikde neuvádzaš príjmy zo Slovenska. Ale na Slovensku priznávaš celosvetové príjmy t.z. že príjmy zo SR + ČR.
Robím české DP
Mám takýto prípad:
01-03 slovenská živnosť,ale práce vykonané na stavbe v ČR,faktúry v českých korunách,potom živnosť pozastavená.
04-12 zamestnaný v českej firme na prac.pomer.
DP zo závislej činnosti viem urobiť,mám však problém ,kde zaradiť tie faktúry,mám ich tam niekde uviesť
Ivetka_34
15.03.10,21:26
Pekný večer všetkým. Nájde sa tu prosím vás niekto, kto mi prekontroluje vyplnené české DP? Len pre istotu :) A zároveň mi ujasní, či v prípade nerezidenta ČR, stačí priložiť len potvrzení o zdanitelných příjmech, alebo musím priložiť aj potvrdenie o evidencii na OÚP zo Slovenska, teda vydokladovať celý rok 2009??? Ďakujem vopred za pomoc...