ivana2909
22.02.10,11:06
1) Neziskovka sídli v prenajatých priestorov. Na vlastné náklady sme vymenili 4 ks okien za plastové. Ako by som ich mala správne zaúčtovať. Na 02x ako nákup hmotného majetku, príp. zhodnotenie stavby (aj keď nie je v našom vlastníctve), alebo len do N na 511 - opravy a udržiavanie. Nechcela by som dať celú sumu do N, nakoľko mi vychádza už aj tak veľká strata.
2) Môžem odpisovať viac rokov aj majetok nižšej sumy ako 1000,- €.

Prosím o radu čo najskôr. Tlačí ma termín závierky.
Vopred ďakujem.
blondy
22.02.10,10:37
1) Neziskovka sídli v prenajatých priestorov. Na vlastné náklady sme vymenili 4 ks okien za plastové. Ako by som ich mala správne zaúčtovať. Na 02x ako nákup hmotného majetku, príp. zhodnotenie stavby (aj keď nie je v našom vlastníctve), alebo len do N na 511 - opravy a udržiavanie. Nechcela by som dať celú sumu do N, nakoľko mi vychádza už aj tak veľká strata.
2) Môžem odpisovať viac rokov aj majetok nižšej sumy ako 1000,- €.

Prosím o radu čo najskôr. Tlačí ma termín závierky.
Vopred ďakujem.
1)Ak sa zmenili napríklad rozmery okien, išlo by o technické zhodnotenie, v tom prípade ale potrebujete mať súhlas vlastníka budovy.
Ak sa len vymenili okná za plastové bez ďaľšieho zásahu do budovy, účet 511
2)Odpisovať technické zhodnotenie budovy možno aj v prípade nižšej sumy, účtovne odpisovať rovnomerne počas doby prenájmu, daňovo podľa OS. Treba si k tomu vypracovať internú smernicu.
ivana2909
22.02.10,11:14
Ďakujem za odpoveď.
1) Išlo len o výmenu okien samozrejme so súhlasom vlastníka budovy.
2) Mala som na mysli iný majetok, napr. PC zostavu v hodnote 850,- €. Môžem ju odpisovať viac rokov? Mám ju potom dať na 028 - drobný DHM alebo 022 - DHM.
blondy
22.02.10,11:47
Použila by som 028, a v internej smernici si stanov dobu odpisovania napr na 24 mesiacov(tak isto bude aj daňovo odpisovaný)