100zlatko
22.02.10,10:13
Ahojte poradaci, moj otec si vlozil uspory do podielovych fondov a ja neviem ci urobil dobre. Viem že na fondy nie je žiadna štatna zaruka a mam pocit že som kdesi čitala že tam môže byť aj v strate. Vložil to do VUB ale z tych papierov čo mi dal prečítat vobec neviem o ake fondy ide, vobec sa v tom nevyznam. Otec v domnení že som skončila výšku si myslí že viem všetko na svete, ale bohužial na technike sme toto neriešili :confused:. Mate s tym niekto skusenosti? Nechcela by som otcovi zle poradiť, ja si myslím žeby to mal radšej vybrať a dať na terminovaný učet aj ked su tam male uroky, nechcem aby ho banka okrkala o peniaze. Za každé info dakujem.
jar88
22.02.10,09:25
Ahojte poradaci, moj otec si vlozil uspory do podielovych fondov a ja neviem ci urobil dobre. Viem že na fondy nie je žiadna štatna zaruka a mam pocit že som kdesi čitala že tam môže byť aj v strate. Vložil to do VUB ale z tych papierov čo mi dal prečítat vobec neviem o ake fondy ide, vobec sa v tom nevyznam. Otec v domnení že som skončila výšku si myslí že viem všetko na svete, ale bohužial na technike sme toto neriešili :confused:. Mate s tym niekto skusenosti? Nechcela by som otcovi zle poradiť, ja si myslím žeby to mal radšej vybrať a dať na terminovaný učet aj ked su tam male uroky, nechcem aby ho banka okrkala o peniaze. Za každé info dakujem.

Vo fondoch naozaj nie je záruka zhodnotenia.
To kdesi si čítala, je pod každou reklamou na vstup do fondov. Visí to v každej banke.

Také malé písmenka, úplne dole. Niekedy aj upozornenie na možnú stratu.
100zlatko
22.02.10,09:54
a ako sa cez net da pozriet ako sa tie fondy vyvíjajú a aké poplatky sú ked človek chce tie fondy zrušiť? To fotra na to museli dobre nablazniť...
Chobot
22.02.10,10:56
a ako sa cez net da pozriet ako sa tie fondy vyvíjajú a aké poplatky sú ked človek chce tie fondy zrušiť? To fotra na to museli dobre nablazniť...

VÚB ponúka viac, než desiatku fondov. Nenapísala si, do akého fondu otec investoval. Treba to pozrieť na dokumentoch, ktoré dostal.

Tu máš prehľad fondov, ktoré ponúka VUB, je tam základný popis ako aj vývoj hodnoty fondu:

http://www.vub.sk/files/osobne-financie/sporenie-investovanie/podielove-listy/katalog_fondov.pdf

Bude to užitočné čítanie aj pre teba.

Nedá sa všeobecne povedať, že fondy sú zlé alebo nevýhodné. Niekedy na fondoch môže zarobiť viac, ako na term. účte. Ale riziko straty tam určite je, najmä v čase krízy. Fondy nespravuje VUB, tá ich len predáva. Spravuje ich niektorá správcovská spoločnosť, preto na stránke VUB ani nevieš zistiť, ako je ktorý fond výkonný.

Ak budeš vedieť, o aký fond presne ide, dá sa jeho výkonnosť pozrieť na stránke napr. VUB Asset Managementu (http://www.vubam.sk/default.aspx). Cenník za transakcie s fondami VUB AM máš tu:

http://www.vub.sk/osobne-financie/sporenie-investovanie/podielove-listy/podielove-fondy-vub-am/cennik/

Takže nič neuváženého neurob, pozri, čo je to za fond, pozrieme, aká bola jeho nákupná cena, a ak je výhodné ho odkúpiť, tak to zrušíme. Ak nie, tak počkáš, kým stúpne jeho hodnota a potom ho otec odkúpi.

A dôrazne mu povedz, že keď niečomu nerozumie, nech to nekupuje. Môže sa tak pripraviť o peniaze.
drincok
04.03.10,06:37
Dobry den,
tiez sa chcem spytat na tieto podielove fondy.
Mamina tiez vcera vlozila 3000eur do podielovych fonfov VUB, konkretne do penazneho euroveho fondu. Myslite si ze urobila dobre? resp. ak nie kde by ste poradili investovat peniaze, aby bol urok p.a aspon 3 %, samozejem cim vyssi urok tym lepsie :), a kolko by musela zaplatit ak by chcela zrusit tento fond, myslite si ze je vynosnejsi ako termminovany ucet kde je vynos smiesnych 2,2 % p.a a viazanost 2 roky.
mamina je dost konzervativna a nerada inzvestuje s rizikom, dakujem za kazdu radu,
S pozdravom Zuzana
dalid
04.03.10,07:11
drincok - ked uz vlozila, tak je neskoro sa pytat! Treba sa pytat pred tym ako vlozis peniaze.. V banke ti to ospiveju, ale Slovaci sme ekomnomicky velmi nevzdelani, zial. Teraz si uz akurat tak mozes na internete najst tem fond, kde mamina dala peniaze a pozriet si jeho vykonnost. ALE pozor, nie za 1 rok (ako to spravidla byva bankami prezentovane), ale minimalne za 3 - 5 rokov.. Pripadne vykonnost fondu od jeho zalozenia.
drincok
04.03.10,07:37
ok, mas pravdu...
ale ten fond je bez vystupnych poplatkov, takze keby to chcela zrusit a vybrat tak nebude nic platit a moze peniaze vlozit inde...
co by si poradil?
a pozeram ze dobre urokove sadzby ma privat banka - na 2 roky 6,8% a na 3 roky dokonca 11,4 %.
rozmyslam ze ju nahovorim nech to vyberie a nech to vlozi tam...
dakujem za kazdu radu...
dalid
04.03.10,10:19
drincok - nehnevaj sa, ale v tomto ti nebudem radit. Rozhodnutie ci vybrat a kam vlozit peniaze je na tebe (a tvojej mame). Je na trhu velmi vela moznosti, kam dat peniaze, ale to pre vyber vhodneho produktu je si treba polozit niekolko otazok. Tie zakladne su napr.: na ako dlho chcem penieze ulozit (kratkodobo, strebnodobo, dlhodobo), aku sumu viem odlozit bokom, ake ocakavam zhodnotenie (aspon na pokrytie inflacie?..), ulozim peniaze jednorazovo a necham ich zarabat, alebo budem aj napr. mesacne nejaku sumu investovat...
Skus pozriet napr: http://www.financnahitparada.sk/

Myslim ze na Porade sa uz kedysi riesila tema investovania penazi, skus ju pohladat ;)
Chobot
04.03.10,15:00
Dobry den,
tiez sa chcem spytat na tieto podielove fondy.
Mamina tiez vcera vlozila 3000eur do podielovych fonfov VUB, konkretne do penazneho euroveho fondu. Myslite si ze urobila dobre? resp. ak nie kde by ste poradili investovat peniaze, aby bol urok p.a aspon 3 %, samozejem cim vyssi urok tym lepsie :), a kolko by musela zaplatit ak by chcela zrusit tento fond, myslite si ze je vynosnejsi ako termminovany ucet kde je vynos smiesnych 2,2 % p.a a viazanost 2 roky.
mamina je dost konzervativna a nerada inzvestuje s rizikom, dakujem za kazdu radu,
S pozdravom Zuzana




ok, mas pravdu...
ale ten fond je bez vystupnych poplatkov, takze keby to chcela zrusit a vybrat tak nebude nic platit a moze peniaze vlozit inde...
co by si poradil?
a pozeram ze dobre urokove sadzby ma privat banka - na 2 roky 6,8% a na 3 roky dokonca 11,4 %.
rozmyslam ze ju nahovorim nech to vyberie a nech to vlozi tam...
dakujem za kazdu radu...

TU si odporuješ s tým, čo si napísala v prvom príspevku. Chceš bezpečnú investíciu. Neviem ako je spoľahlivá Privatbanka, ale tie úrokové sadzby sú značne degenrované. Neexistuje, aby tá banka na dokázala tak zhodnotiť peniaze vkladateľov a najmä bez rizika. Také výnosy môžu dosiahnuť jedine ak akciové fondy. A nemôžu kryť pasíva (vklady) rizikovými aktívami (akciové podiely, akcie).

Ak chceš poradiť mame bezpečnú a zároveň výnosnú investíciu, tak ti poradím bankové dlhopisy alebo hypotekárne záložné listy. Tie sú tak niečo cez 3%, doba je 3-4 roky. Je tam síce poplatok za vedenie majetkového účtu, ale pri kúpe viacerých HZL sa to oplatí. Minulý rok ich predávala VUB, teraz ich má v ponuke SLSP na 4 roky:

http://slsp.sk/hypotekarny-zalozny-list-emisia-fix2-2014.html

Treba si ale rozmyslieť, či vyberie z tých fondov, lebo môže sa stať, že ak vyberie teraz, tak si vyrobí stratu. Pri výstupe síce nie sú poplatky, ale boli tam účtované vstupné poplatky, preto hodnota podielov je teraz určite nižšia, než čo vložila peniaze. Treba si pozrieť aktuálnu hodnotu podielov a ak po vynásobení počtom podielov prekročí suma vloženú sumu, vtedy sa oplatí vybrať vklad.
mona091
04.03.10,15:35
[QUOTE=Chobot;1322666]TU si odporuješ s tým, čo si napísala v prvom príspevku. Chceš bezpečnú investíciu. Neviem ako je spoľahlivá Privatbanka, ale tie úrokové sadzby sú značne degenrované. Neexistuje, aby tá banka na dokázala tak zhodnotiť peniaze vkladateľov a najmä bez rizika. Také výnosy môžu dosiahnuť jedine ak akciové fondy. A nemôžu kryť pasíva (vklady) rizikovými aktívami (akciové podiely, akcie)."

musim zareagovat,
Privat banka je rydza slovenska banka,

a zhodnotenie (privat banka - na 2 roky 6,8% a na 3 roky dokonca 11,4 %),
momentalne maju uz ine uroky:
1 R = 2,8 % p.a.
2 R = 3,4 % p.a.
3 R = 3,8 % p.a.
4 R = 4,1 % p.a.
5 R = 4,3 % p.a.

toto zhodnotenie je rocne a celkovy vynos bez zdanenia je samozrejme sucet rokov

a kedze tieto produkty su pod plnou ochranou FOV, je to statna garancia, vzssia garancia uz nemoze byt
Chobot
04.03.10,22:15
[QUOTE=Chobot;1322666]TU si odporuješ s tým, čo si napísala v prvom príspevku. Chceš bezpečnú investíciu. Neviem ako je spoľahlivá Privatbanka, ale tie úrokové sadzby sú značne degenrované. Neexistuje, aby tá banka na dokázala tak zhodnotiť peniaze vkladateľov a najmä bez rizika. Také výnosy môžu dosiahnuť jedine ak akciové fondy. A nemôžu kryť pasíva (vklady) rizikovými aktívami (akciové podiely, akcie)."

musim zareagovat,
Privat banka je rydza slovenska banka,

a zhodnotenie (privat banka - na 2 roky 6,8% a na 3 roky dokonca 11,4 %),
momentalne maju uz ine uroky:
1 R = 2,8 % p.a.
2 R = 3,4 % p.a.
3 R = 3,8 % p.a.
4 R = 4,1 % p.a.
5 R = 4,3 % p.a.

toto zhodnotenie je rocne a celkovy vynos bez zdanenia je samozrejme sucet rokov

a kedze tieto produkty su pod plnou ochranou FOV, je to statna garancia, vzssia garancia uz nemoze byt

Aha, tak to mi nenapadlo, že nebudú uvádzať úrokové sadzby p.a., ale celkový výnos. Tie úroky p.a. sú už reálnejšie, aj keď stále podozrivo vysoké.
drincok
05.03.10,09:27
dakujem za vsetky nazory

pre Chobot - neviem v com si protirecim v tych prispevkoch pretoze vklad do terminovanych uctov je podla mna najbezpecnjesi a bezrizkovy a stat garantuje ze vkladatel nepride o svoje peniaze iba ak o uroky v pripade ze banka zbankrotuje

mona091 - tie urokove sadzby su tie iste co som pisala akurat som to nepisala p.a. ale za cele obdobie :)pre
dalid
05.03.10,12:17
mona091
05.03.10,17:34
[QUOTE=mona091;1322705]

Aha, tak to mi nenapadlo, že nebudú uvádzať úrokové sadzby p.a., ale celkový výnos. Tie úroky p.a. sú už reálnejšie, aj keď stále podozrivo vysoké.

v tomto pripade je jedno, ci je urok podozrivy, pretoze v 100%-nej vyske aj s urokmi za tieto vklady ruci stat pre FO

drincok: vypadlo mi vo vete "aj" - ine uroky/viazanost