vikuš
22.02.10,11:02
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, známy dostal v roku 2009 štátnu dotáciu na začatie živnosti, časť vybral a použil na nákup materiálu, na účte má trvaly príkaz na poistné - problém je v tom, že platba poistného bola odrátaná z dotácie, a na druhý deň mu nabehla platba za práce ktoré vykonal. Stalo sa to viackrát a navyše raz platil kartou v obchode s oblečením - ale vtedy mal penize na účte aj z príjmu zo živnosti. Telefonovala som na úrad práce priamo s pracovníčkou, ktorá má na starosti dotácie, ale nevedela sa mi vyjadriť - že ona mi nevie povedať, že sa to má účtovne urobiť, ale ako keď jednoznačne platba na poisté bola odrátaná z dotácie, nakoľko vtedy neboli na účte iné peniaze? Stretol sa niekto s niečim podobným. Chce si uplatniť paušálne výdavky 40%. Erika
vikuš
22.02.10,14:34
Prosím vás, nevie niekto poradiť?
mares
22.02.10,18:25
Erika.keď dostal dotáciu a má v podnik. pláne odvody, nič sa nedeje účtuješ odvody , čiže VOZD platba do fondov,veď má aj príjmy z podnikania a tam sa to nebude rozlišovať,ktorá časť išla kam, veď bude príjem dotácia + podnikanie.Pri platbe kartou z PÚ - oblečenie zaúčt. ako výdaj BÚ a dáš to ako VNZD -osobná spotreba. Keď chce uplatniť paušál. výdavky 40%, zase si pozri zmluvu s úradom práce .lebo väčšinou kto má dotáciu musí viesť JÚ, aby sa lepšie zdokumentovali výdaje a príjmy počas 2 rokov prevádzkovania živnosti. Viem to z vlastnej skúsenosti aj z okolia. Pekný večer a dúfam,že som ti aspoň trocha pomohla.
vikuš
22.02.10,18:58
Ďakujem pekne, riešim to preto, lebo nemá v zmluve s UP, že dotáciu použije na odvody.
u.erika
22.02.10,19:57
Ďakujem pekne, riešim to preto, lebo nemá v zmluve s UP, že dotáciu použije na odvody.
Z dotácie môže odpísať len to, čo mal v zmluve. Ale bo žiadať o zmenu čerpania. Nevyčerpanú dotáciu musí mať na účte, prípadne v pokladni.
vikuš
23.02.10,06:01
Chcela by som sa spýtať, asi to bude blbosť, ale predsa, keď by vložil do pokladne sumu, ktorá predstavuje poistné, ktoré sa mu odrátalo z účtu a z dotácie a boli by v pokladni, nedá sa to nejako vyriešiť?
vikuš
23.02.10,11:05
Pomôže mi niekto?
Timka1
23.02.10,11:08
Chcela by som sa spýtať, asi to bude blbosť, ale predsa, keď by vložil do pokladne sumu, ktorá predstavuje poistné, ktoré sa mu odrátalo z účtu a z dotácie a boli by v pokladni, nedá sa to nejako vyriešiť?

do svojej pokladne môžeš vložiť koľko chceš fin. prostriedkov aj vybrať koľko chceš, je to príjem a výdaj neovplyvňujúci základ dane v JÚ
misurka
23.02.10,11:11
Kde je dané, že dotáciu musí vykazovať v pokladni alebo na účte? Ak minie peniaze z dotácie teraz na iné výdavky, ako na tie, ktoré sú predmetom financovania dotácie, tak neskôr to predsa môže vyriešiť cez vklad podnikateľa, budúce tržby, ap. či nie? Či je niekde striktne dané, že zostatok nevyčerpanej dotácie musí byť na účte, v pokladni?


Z dotácie môže odpísať len to, čo mal v zmluve. Ale bo žiadať o zmenu čerpania. Nevyčerpanú dotáciu musí mať na účte, prípadne v pokladni.
vikuš
23.02.10,11:30
Takže stačí ak, peniaze ktoré použil z účtu - dotácie, pretože iné tam vtedy nemal - rovnakú sumu poistného vložím ako osobný vklad podnikateľa do pokladne? Je mi to nelogické, keď by ich hneď vložil na účet tak dobre, ale môže to urobiť aj takto cez pokladňu?
misurka
23.02.10,11:39
Stále nerozumiem, že kde je dané, že výška nepoužitej dotácie, ktorú je nutné uvádzať v záväzkoch, musí byť vedená v zostatku na účte alebo v pokladni.

Nevidím dôvod, prečo by si zbytočné robila ďalší osobný vklad podnikateľa teraz, však keď budeš potrebovať doplniť pokladňu z titulu nejakého nákupu, tak to urobíš vtedy.


Takže stačí ak, peniaze ktoré použil z účtu - dotácie, pretože iné tam vtedy nemal - rovnakú sumu poistného vložím ako osobný vklad podnikateľa do pokladne? Je mi to nelogické, keď by ich hneď vložil na účet tak dobre, ale môže to urobiť aj takto cez pokladňu?
vikuš
23.02.10,11:45
Ono ani mi nejde o to, že musia byť na účete, ale o to, že použil dotáciu na platenie poistného, čo nemá v zmluve s ÚP a na úrade mi pani ktorá je povolaná na dotácie povedala, že má sa to dajako účtovne urobiť aby to nevyzeralo, že to platil z dotácie, ale ako keď to bolo z dotácie odrátané? Toto neviem ako urobiť.
misurka
23.02.10,11:57
Pozri, keď ti príde daný úrad na kontrolu preukázateľnosti čerpania dotácie, nebude sledovať, či ti nebodaj z prijatej dotácie na BÚ nestrhli bankové poplatky, ale bude ich zaujímať predovšetkým vydokladovanie čerpania výšky prijatej dotácie podľa dohody. Toto by bolo naozaj veľmi pritiahnuté za vlasy, hlavne ak sa dotácia prenáša z roka na rok, aby si náhodou nepoužila peniaze, ktoré máš na účte prostredníctvom prijatej dotácie na niečo iné. Keď budeš potrebovať hotovosť na kúpu ďalších predmetov dotácie, tak to zafinancuješ z tržieb, osob. vkladu podnikeľa ap.

Ono ani mi nejde o to, že musia byť na účete, ale o to, že použil dotáciu na platenie poistného, čo nemá v zmluve s ÚP a na úrade mi pani ktorá je povolaná na dotácie povedala, že má sa to dajako účtovne urobiť aby to nevyzeralo, že to platil z dotácie, ale ako keď to bolo z dotácie odrátané? Toto neviem ako urobiť.
vikuš
23.02.10,12:03
Ďakujem.