simpurka
22.02.10,11:31
dobry den. mam otazocku.
zivnostnikovikovi vyslo v tomto danovom obdobi cize 2009 základ dane 305,16 eur. hranica platby do socialky je vyse 3800? to znamena ze ked aj pre tym roky mal vyssi prijem a platil tie odvody do socialky ze teraz teda na rok 2010 nema tu povinnost??? alebo ako?
a ak nebude platiti a nahodu ochorie tak nedostane asi nic
Timka1
22.02.10,10:34
dobry den. mam otazocku.
zivnostnikovikovi vyslo v tomto danovom obdobi cize 2009 základ dane 305,16 eur. hranica platby do socialky je vyse 3800? to znamena ze ked aj pre tym roky mal vyssi prijem a platil tie odvody do socialky ze teraz teda na rok 2010 nema tu povinnost??? alebo ako?
a ak nebude platiti a nahodu ochorie tak nedostane asi nic

posudzuje sa príjem na platenie poistného do Sociálnej poisťovne, nie základ dane. Ak príjem je do 3834,96, nezakladá mu povinnosť platiť poistné, ak bude mať vyšší príjem má povinnosť platiť poistné.

Ak nebude mať povinnosť, môže si platiť aj dobrovolné nemocenské poistenie, z tohto sa vypláca nemocenské pri PN.
simpurka
22.02.10,10:57
ospravelnujem sa chcela som napisat prijem nie zaklad dane :-)).. dakujem nebola som si ista.. a ked sa chce dat dobrovolne nemocensky poistit tak treba na to nejake tlacivo vyplnit??
Zoltán Kovács
22.02.10,10:58
Áno RLFO. Len dodám, že keď nevznikne povinnosť platiť, a doteraz bol povinne poistenou osobou, tak nesmie sa zabudnúť na odhlásenie z povinného platenia. Inak SP bude evidovať dve poistenecké vzťahy, a niekoľkých rokoch mu to môžu spočítať, že neplatil.
Timka1
22.02.10,11:00
ospravelnujem sa chcela som napisat prijem nie zaklad dane :-)).. dakujem nebola som si ista.. a ked sa chce dat dobrovolne nemocensky poistit tak treba na to nejake tlacivo vyplnit??

treba ísť na Sociálnu poisťovňu a vyplniť tlačivo Registračný list fyzickej osoby, kde uvediete svoje údaje, od akého dátumu sa chcete poistiť a výšku vymeriavacieho základu z ktorého chcete platiť poistné.
katka s.
05.03.10,16:48
Dobrý večer. Živnostník, ktorý podnikal v roku 2009 prvý rok si platil dobrovolné poistné do SP. Môže si o tieto sumy zvýšiť výdavky, ktoré ovplyvňujú základ dane. Ďakujem.
Xanti
05.03.10,16:56
Dobrý večer. Živnostník, ktorý podnikal v roku 2009 prvý rok si platil dobrovolné poistné do SP. Môže si o tieto sumy zvýšiť výdavky, ktoré ovplyvňujú základ dane. Ďakujem.
Ano, môže si o tieto položky znížiť daňový základ. Lebo aj ked to je dobrovolné poistenie, tak prihlásením sa na neho vzniká povinnosť.
simpurka
08.03.10,12:36
a este jedna otazka.. odhlasit ho zo socky treba k 01.07. 2010? ked ta hranica 3834,93 eur nebola splnena??
Xanti
08.03.10,14:45
a este jedna otazka.. odhlasit ho zo socky treba k 01.07. 2010? ked ta hranica 3834,93 eur nebola splnena??
Ano ,
pokiaľ hranica príjmu nebola splnená. Prestáva živnostník byť povinným platcom odvodov k 1.7.2010.
A áno treba ho odhlásiť, poväčšine vyzve na odhlásenie SP, po doručení výpisu z DP.
Zita5
08.03.10,14:47
Ano ,
pokiaľ hranica príjmu nebola splnená. Prestáva živnostník byť povinným platcom odvodov k 1.7.2010.
A áno treba ho odhlásiť, poväčšine vyzve na odhlásenie SP, po doručení výpisu z DP.

Teda s tým so sa nestretla . Väčšinou SP je ticho a ten , kto zabudne sa odhlásiť alebo nevie , že sa má odhlásiť ,zistí až potom , ak dostane výzvu na úhradu nedoplatku .:);)
Xanti
08.03.10,14:53
Teda s tým so sa nestretla . Väčšinou SP je ticho a ten , kto zabudne sa odhlásiť alebo nevie , že sa má odhlásiť ,zistí až potom , ak dostane výzvu na úhradu nedoplatku .:);)
No to je moja vlastná skúsenosť. Mne doručili výzvu na odhlásenie sa, nechcela som musela som .
A dokonca jeden rok mi zakázali aj do ZP platiť.

Takže je to asi podla regionov. :D
Zita5
08.03.10,17:10
No to je moja vlastná skúsenosť. Mne doručili výzvu na odhlásenie sa, nechcela som musela som .
A dokonca jeden rok mi zakázali aj do ZP platiť.

Takže je to asi podla regionov. :D

Tak na Tvojom konci v SP sú ľudskejší .:)
Xanti
08.03.10,17:46
Tak na Tvojom konci v SP sú ľudskejší .:)
No zdá sa. :D