nika.sum
22.02.10,11:53
Ahoj, mam takyto problem: prebrala som uctovnictvo po uctovnej firmy, za predchadzajuce roky zostali neuhradene faktury za najom. Ked som si zistovala u konatela ako to je , lebo za tento rok maju vsetko uhradene a nikto nic neziadal, a chcela som robit inventarizaciu zavazkov a pohladavok, oznamil mi, ze to bolo v zmluve dohodnute, ze tie neuhradene faktury vykompenzovali prestavbu priestoru. Samozrejme potrebujem na to zmluvu, ale ako to potom zauctovat, aby si mi to dostalo prec z uctu 321, ked sa to tykalo minulych rokov?
IvoM
22.02.10,12:28
Takáto kompenzácia je neprípustná, je možný len zápočet, mali túto prestavbu vyfakturovať a potom túto pohľadávku so záväzkom z nájmu započítať. Teraz to buď nechajú tak a postupne dodania neuhradené záväzky, alebo spravia dodatočné DP za obdobie kedy vykonali prestavbu (zaúčtuješ 311/428) a dodania to a potom môžeš túto 311 započítať s nájmami.
nika.sum
23.02.10,06:01
Takáto kompenzácia je neprípustná, je možný len zápočet, mali túto prestavbu vyfakturovať a potom túto pohľadávku so záväzkom z nájmu započítať. Teraz to buď nechajú tak a postupne dodania neuhradené záväzky, alebo spravia dodatočné DP za obdobie kedy vykonali prestavbu (zaúčtuješ 311/428) a dodania to a potom môžeš túto 311 započítať s nájmami.

potvrdili ste moje obavy, nastastie je firma teraz v strate, dalo by sa v tomto pripade dodanit zavazky kt. 36 mesacna lehota po splatnosti konci v polovici 2010. Chcela by som to vysporiadat aj v uctovnictve, mozem to dodanit v r. 2009 a zauctovat 321/648?
nika.sum
25.02.10,08:11
Prosim neviete mi niekto s tymto poradit?
IvoM
25.02.10,09:25
Veď som Ti poradil, neviem čo ešte konkrétne potrebuješ. Odúčtovať ešte pomerne nový záväzok cez 321/648 nemôžeš len tak, musíš mať aspoň nejaký podklad od veriteľa že nepožaduje úhradu a nebude ho vymáhať
nika.sum
25.02.10,09:38
Veď som Ti poradil, neviem čo ešte konkrétne potrebuješ. Odúčtovať ešte pomerne nový záväzok cez 321/648 nemôžeš len tak, musíš mať aspoň nejaký podklad od veriteľa že nepožaduje úhradu a nebude ho vymáhať

Toto som chcela presne vediet, vdaka. Asi som to predtym uplne nepochopila, ale uz som to vyriesila, cast z toho boli zavazky kde koncila lehota 36 mesiacov po splatnosti v r. 2009 a cast konci teraz v r. 2010. Tie z r. 2006 treba dodanit. Viem, ze ak by som to chcela nechat v ucte ide to priamo cez DP, ale v tomto pripade som to oductovala cez tu 321/648. Tiez to musi byt podlozene dokladom od veritela? Dodatocne danove priznanie mi totiz zamietli konatelia.