Adriane
22.02.10,13:39
Ahojte. Mám takúto, pre mňa dosť zložitú situáciu. Minulý rok firme zamestnanec spreneveril cca 15000 € a následne spáchal samovraždu. Teraz sa mi do rúk dostalo uznesenie z polície, kde je vyčíslená škoda a ja neviem, ako to mám zaúčtovať. Mám teraz nejaký tovar zaúčtovaný na 504 o ktorom vedia, že ho predal a peniaze si nechal a teraz mi to na 604 chyba. Ako to mam preučtovat. Dakujem.
Zoltán Kovács
22.02.10,12:43
Účtovať na 582 manká a škody.
Adriane
22.02.10,12:53
Účtovať na 582 manká a škody.
Fíha, to vážne? To bude nedaňový náklad a v DP pripoč.položka? Oni to nakoniec ešte aj zdania?
Inač, Zoli, ďakujem za takú rýchlu odpoveď.
JarkaL
22.02.10,12:54
Manká a škody nie sú daňovým nákladom.
azla
22.02.10,12:57
Účtovať na 582 manká a škody.

Účet 582-Škody sa nepoužije, ten slúži iba na účtovanie škôd v dôsledku mimoriadných príčin v dôsledku živelnej pohromy.
JarkaL
22.02.10,12:59
Keď majú aj zápis od polície (teda podľa toho, čo je v ňom uvedené), nemali by to účtovať ako pohľadávku voči tomu pracovníkovi? Samozrejme musel by mať hmotnú zodpovednosť podpísanú.
azla
22.02.10,13:00
Ahojte. Mám takúto, pre mňa dosť zložitú situáciu. Minulý rok firme zamestnanec spreneveril cca 15000 € a následne spáchal samovraždu. Teraz sa mi do rúk dostalo uznesenie z polície, kde je vyčíslená škoda a ja neviem, ako to mám zaúčtovať. Mám teraz nejaký tovar zaúčtovaný na 504 o ktorom vedia, že ho predal a peniaze si nechal a teraz mi to na 604 chyba. Ako to mam preučtovat. Dakujem.

Spreneveril tovar alebo peniaze za predaný tovar (neodvedená tržba)?

Ak tovar - ide o účtovanie o zavinenom manku a škode:
Spôsob A....549/132
Spôsob B....549/504

Ak ide o tržbu (neodvedenie) ...už to asi nezaúčtuješ ako pohľadávku voči hmotnej zodpovednej osobe, tak ostáva Ti účtovanie 569/211

Alebo to bolo nejako ináč ??

Čo sa týka daňových výdavkov, tak to bude nedaňový výdavok, lebo v zázname od polície asi nebude uvedený neznámy páchateľ.
Adriane
22.02.10,13:21
Prepáč, Anka, ja som teraz chorá a zrejme mi to pomalšie páli, nechápem, aký je v tom rozdiel ? V tom uznesení je napísané: XY mal vyberať zálohové platby od zákazníkov na vykonanie prác a dodanie tovaru rôzneho druhu, pričom tieto neodvádzal do pokladne firmy, nevyhotovil riadne objednávky podľa dohody so zákazníkom ( tu viem, že zákazníkovi dal cen.ponuku s vyššou sumou a majiteľovi s vyššou a rozdiel si nechal), peniaze použil pre vlastnú potrebu atd. Trestné stíhanie proti nemu je neprípustné, lebo zomrel.