DANUS
29.09.05,14:57
Na tému dôchodok je veľa napísaného.

Prosím o radu. od 15.9.2005 má zamestnanec nárok ísť dostarobného dôchodku ale pretože bol zamestnaný ide od 01.10. 2005, z dôvodu prepustenia §63-nadbytočnosť. Má si uplatniť dôchodok od 15.9. alebo až od 1.10.2005 ako ukončil pracovný pomer?
DANUS
30.09.05,06:21
Neviem skús poradiť ale asi bude lepšie ak dá od 1.10. 2005. ďakujem
milanr
30.09.05,06:47
Ja by som mu poradila, aby si starobný dôchodkok uplatnil od 15.9. t.j. od dosiahnutia dôchodkového veku, potom pri výstupe k 1.10. bude mať nárok aj na odchodné.
zuska
30.09.05,20:06
Poradí mi niekto? Pri výpočte mzdy u dôchodcu, kt. poberá starobný dôchodok a je ešte zamestnaný, mám odrátať mesačne odpočítateľnú čiastku na zamestnanca, alebo nie? Ako je to potom s ročným vyúčtovaním dane? Alebo dôchodca potom musí v marci podať samostatné danové priznanie, kde sa udáva aj výška dôchodku za uplynulý rok?
Evanka
30.09.05,21:43
Na tému dôchodok je veľa napísaného.

Prosím o radu. od 15.9.2005 má zamestnanec nárok ísť dostarobného dôchodku ale pretože bol zamestnaný ide od 01.10. 2005, z dôvodu prepustenia §63-nadbytočnosť. Má si uplatniť dôchodok od 15.9. alebo až od 1.10.2005 ako ukončil pracovný pomer? Môže si uplatniť aj od 15.9.2005, pretože zákon umožňuje dôchodok uplatniť aj spätne. Iba nechápem, prečo ukončil PP. Odchod do dôchodku nezakladá povinnosť ukončiť PP.
Evanka
30.09.05,21:50
Poradí mi niekto? Pri výpočte mzdy u dôchodcu, kt. poberá starobný dôchodok a je ešte zamestnaný, mám odrátať mesačne odpočítateľnú čiastku na zamestnanca, alebo nie? Ako je to potom s ročným vyúčtovaním dane? Alebo dôchodca potom musí v marci podať samostatné danové priznanie, kde sa udáva aj výška dôchodku za uplynulý rok? Odpoveď nie je jednoznačná. Záleží na tom, odkedy poberá dôchodok. Ak sa stal poberateľom dôchodku po 1. januári 2005, má nárok na celú odpočítateľnú položku.
liba2
30.09.05,23:25
Poradí mi niekto? Pri výpočte mzdy u dôchodcu, kt. poberá starobný dôchodok a je ešte zamestnaný, mám odrátať mesačne odpočítateľnú čiastku na zamestnanca, alebo nie? Ako je to potom s ročným vyúčtovaním dane? Alebo dôchodca potom musí v marci podať samostatné danové priznanie, kde sa udáva aj výška dôchodku za uplynulý rok?Ak váš zamestnanec bol poberateľom starobného dôchodku už 1.1.05, potom nemá nárok na odpočítateľnú položku počas roka. Ak jeho ročný dôchodok je nižší ako 12-násobol odpočítateľnej mesačnej sumy , má nárok na odpočítanie rozdielu týchto súm. Vysporiada sa to v ročnom zúčtovaní.
Ak váš zamestnanec začal poberať starobný dôchodok 2.1.05 alebo neskôr, má nárok na odpočitateľnú položku v tomto roku v plnej výške.
DANUS
03.10.05,07:22
Pretože jej dali výpoveď, a prijali mladšieho.
Podľa Vás je lepšie si spätne dať dôchodok?
Evanka
03.10.05,08:05
Pretože jej dali výpoveď, a prijali mladšieho.
Podľa Vás je lepšie si spätne dať dôchodok?Ja by som si podala žiadosť o dôchodok k termínu 15.9.2005. Ak ho 1.10.2005 prepustili pre nadbytočnosť má nárok okrem odchodného aj na odstupné.
DANUS
03.10.05,08:57
Ako má pýtať odchodné, moc tomu nerozumiem, odstupné má 2-mesačné pretože v tej firme nepracovala min. 5 rokov.
Jura
03.10.05,09:22
Ako má pýtať odchodné, moc tomu nerozumiem, odstupné má 2-mesačné pretože v tej firme nepracovala min. 5 rokov.
Požiada si o odchodné v zmysle ZP § 76 ods. 6/.
DANUS
03.10.05,09:42
Ďakujem pekne, stačí keď požiada písomne keď pracovný pomer skončil k 30.9?Čiže rozumiem dobre že dostane 2-mesačné odstupné + odchodné? Čo by mal napísať, stačí žiadsoť s uvedeným paragrafom alebo nejaké doklady?
Ďakujem
Jura
03.10.05,09:49
Ďakujem pekne, stačí keď požiada písomne keď pracovný pomer skončil k 30.9?Čiže rozumiem dobre že dostane 2-mesačné odstupné + odchodné? Čo by mal napísať, stačí žiadsoť s uvedeným paragrafom alebo nejaké doklady?
Ďakujem
Písomne nech požiada o vydanie ev. listu, ktorý bude slúžiť ako podklad
pre SP z dôvodu vybavovania dôchodku. Čo sa týka odchodného stačí keď
s uvedeným paragrafom požiada o vyplatenie odchodného. Výška záleží
či máte odbory a čo máte v kolekt. zmluve. Alebo vychádzať zo Zákonníka
práce.
DANUS
03.10.05,10:09
Odbory a ani kolektívnu zmluvu nemáme, evidenčný list sme už dali čiže písomne napíše paragraf a žiadosť zamestnávateľovi?Potrebuje najprv doklad o podaní žiadosti o starobný dôchodok na výplatu odchodného?
DANUS
03.10.05,10:38
Kedy je lepšie ísť do dôchodku, ešte pred júlom žiadať spätný starobný dôchodok alebo teraz v októbri?
Evanka
03.10.05,10:40
Ďakujem pekne, stačí keď požiada písomne keď pracovný pomer skončil k 30.9?Čiže rozumiem dobre že dostane 2-mesačné odstupné + odchodné? Čo by mal napísať, stačí žiadsoť s uvedeným paragrafom alebo nejaké doklady?
ĎakujemAk pracovný pomer skončil 30.9.2005 a poberateľom dôchodku by bol od 1.10.2005, nie som si istá, či má nárok na odchodné. (Odchodné dáva zamestnávateľ). To nech si radšej dotyčný zistí. Ak termín odchodu do dôchodku je pred 30.9. a skôr určite mu patrí odchodné Viď Zákonník práce §76ods 6:
Pri prvom skončení pracovného pomeru, po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo dôchodok za výsluhu rokov patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134.
Takže mu to patrí zo zákona. Stačí potom predložiť priznanie dôchodku. Nemyslím si, že musí osoba podávať žiadosť, keď je to povinnosť zamestnávateľa, vyplývajúca zo zákona. (Treba zistiť u konkrétneho zamestnávateľa, či to požaduje).
DANUS
03.10.05,10:44
Čiže najprv priniesť zamestnávateľovi doklad o podaní dôchodku na SP alebo žiadať odchodné už teraz?
Evanka
03.10.05,10:49
Čiže najprv priniesť zamestnávateľovi doklad o podaní dôchodku na SP alebo žiadať odchodné už teraz?Nie doklad o podaní, ale doklad o priznaní dôchodku a ten pošle Ústredie Soc. poisťovne možno až o niekoľko mesiacov. Ja poznám také praktiky zamestnávateľov.
DANUS
03.10.05,11:05
1. Prizná potom zamestnávateľ odchodné aj keď to bude po niekoľkých mesiacoch?
2. Ústredie to pošle bývalému zamestnávateľovi alebo mu to musí priniesť zamestnanec?
Ľubica2
03.10.05,11:58
Nie som si istá či sa môže súbežne vyplatiť odchodné a odstupné. To by som si preverila.
Evanka
03.10.05,12:00
Nie som si istá či sa môže súbežne vyplatiť odchodné a odstupné. To by som si preverila.Určite môže.
Evanka
03.10.05,12:04
1. Prizná potom zamestnávateľ odchodné aj keď to bude po niekoľkých mesiacoch?
2. Ústredie to pošle bývalému zamestnávateľovi alebo mu to musí priniesť zamestnanec?1. Áno.
2. Predloží zamestnanec. Ústredie posiela rozhodnutie iba žiadateľovi. Ale treba sa na to spýtať zamestnávateľa, či mu nestačí potvrdenie o podaní žiadosti na dôchodok, alebo čestné prehlásenie a pod. Praktiky sú rôzne.
DANUS
03.10.05,12:15
Ďakujem veľmi pekne.
bovi
23.02.06,09:39
potreboval by som radu v tomto.
mama poberala dôchodok 6.v mesiaci. Zhodou okolností zomrela 6.2.o 01.30hod. má nárok na vyplatenie dôchodku? za príslušný mesiac nakoľko ešte šiesteho žila, síce krátko ale predsa a dôchodok sa jej vypláca od 6. do 6. , môžme žiadať o vyplatenie dôchodku?
Evanka
23.02.06,10:31
potreboval by som radu v tomto.
mama poberala dôchodok 6.v mesiaci. Zhodou okolností zomrela 6.2.o 01.30hod. má nárok na vyplatenie dôchodku? za príslušný mesiac nakoľko ešte šiesteho žila, síce krátko ale predsa a dôchodok sa jej vypláca od 6. do 6. , môžme žiadať o vyplatenie dôchodku?Ak jej chodil na účet, alebo ho od poštárky prevzala, je to vybavené. Ak nie, musí najbližší pozostalý (napr. manžel) požiadať o vyplatenie (asi Ústredie SP) a potom sa prešetruje, kedy skutočne zomrela,.... Ak zomrela 6. ho, nárok by naň ešte mala mať.