tttt
22.02.10,12:59
Je mozne uplatnit nezdanitelnu cast a danovy bonus u zamestnanca ak:
- k 1.1.2010 nebol starobny ani iny dochodca
- od 1.2.2010 ma skonceny pracovny pomer
- po skonceni pracovneho pomeru mu bude mesacne vyplacane odstupne (dohodou a v sulade so Zakonnikom prace) v mesiacoch 2-6 2010 a mesacne presiahne 1/2 min. mzdy
- k 1.1.2010 ma podpisane vyhlasenie a nezdanitelnu cast a ziada aj o danovy bonus (dieta podmienky splna), k inemu zamestnavatelovi nenastupi, v marci 2010 poziada o starobny dochodok, nie spatne.
Dakujem.
truch
22.02.10,12:04
Odpoveď v texte

Je mozne uplatnit nezdanitelnu cast a danovy bonus u zamestnanca ak:áno, spĺňa všetky podmienky na celú NČ
- k 1.1.2010 nebol starobny ani iny dochodca
- od 1.2.2010 ma skonceny pracovny pomer
- po skonceni pracovneho pomeru mu bude mesacne vyplacane odstupne (dohodou a v sulade so Zakonnikom prace) v mesiacoch 2-6 2010 a mesacne presiahne 1/2 min. mzdy
- k 1.1.2010 ma podpisane vyhlasenie a nezdanitelnu cast a ziada aj o danovy bonus (dieta podmienky splna), k inemu zamestnavatelovi nenastupi, v marci 2010 poziada o starobny dochodok, nie spatne.
Dakujem.
tttt
23.02.10,07:57
Vdaka, tiez si to myslim, ale na danovom maju iny nazor, resp. sa nevedia vyjadrit, lebo taku "zvlastnost este nevideli". Dala som dotaz, uvidim.
truch
23.02.10,10:24
Na upresnenie:
Nárok na zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť má každý daňovník, ktorému plynú zdaniteľné príjmy podľa § 5 až § 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v plnej výške bez ohľadu na to, z akej činnosti dosiahol príjem a bez ohľadu na to, koľko mesiacov v príslušnom zdaňovacom období odpracoval.
Základ dane daňovníka sa neznižuje o nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, ak je daňovník na začiatku zdaňovacieho obdobia (1.januára) poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu alebo výsluhového dôchodku (ďalej len dôchodky) alebo ak mu tieto dôchodky boli priznané spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia (k 1.januáru) a sú vyššie ako nezdaniteľná časť základu dane. Ak suma týchto dôchodkov v úhrne nepresahuje sumu nezdaniteľnej časti základu dane, na konci roka si poberateľ dôchodku môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane vo výške rozdielu medzi touto sumou a sumou v kalendárnom roku vyplateného dôchodku.
hanelie
23.02.10,11:00
Je mozne uplatnit nezdanitelnu cast a danovy bonus u zamestnanca ak:
- k 1.1.2010 nebol starobny ani iny dochodca
- od 1.2.2010 ma skonceny pracovny pomer
- po skonceni pracovneho pomeru mu bude mesacne vyplacane odstupne (dohodou a v sulade so Zakonnikom prace) v mesiacoch 2-6 2010 a mesacne presiahne 1/2 min. mzdy
- k 1.1.2010 ma podpisane vyhlasenie a nezdanitelnu cast a ziada aj o danovy bonus (dieta podmienky splna), k inemu zamestnavatelovi nenastupi, v marci 2010 poziada o starobny dochodok, nie spatne.
to je otázka k RZD, DP alebo ako si uplatňovať NČ a DB ak bude nezamestnaný?
tttt
25.02.10,13:37
Otazka sa tyka postupu zamestnavatela pri zdanovani vyplacaneho prijmu zamestnancovi v konkretnom mesiaci, a to po ukonceni pracovneho pomeru - rok 2010. Neislo o rocne zuctovanie, tam ma, samozrejme, na vsetko narok.