bocho
22.02.10,13:01
Prosím o radu. Som od 1.1.2010 nezamestnaný a poberám dávku v nezamestnanosti. Chcel by som vykonávať aspoň prácu na dohodu o vykonaní práce. Môžem podpísať takúto dohodu s viacerými zamestnávateľmi? Aká môže byť max. výška odmeny na každej z dohôd? Nestratím nárok na dávku resp. podporu po uplynutí 6 mesiacov?
books
22.02.10,12:09
Prosím o radu. Som od 1.1.2010 nezamestnaný a poberám dávku v nezamestnanosti. Chcel by som vykonávať aspoň prácu na dohodu o vykonaní práce. Môžem podpísať takúto dohodu s viacerými zamestnávateľmi? Aká môže byť max. výška odmeny na každej z dohôd? Nestratím nárok na dávku resp. podporu po uplynutí 6 mesiacov?

Evidovaný na úrade práce môže max. zarobiť 136,38 EUR.
Takže keď podpíšete dohody,tak to musí byť suma zo všetkých dohôd spolu.
Timka1
22.02.10,12:11
Prosím o radu. Som od 1.1.2010 nezamestnaný a poberám dávku v nezamestnanosti. Chcel by som vykonávať aspoň prácu na dohodu o vykonaní práce. Môžem podpísať takúto dohodu s viacerými zamestnávateľmi? Aká môže byť max. výška odmeny na každej z dohôd? Nestratím nárok na dávku resp. podporu po uplynutí 6 mesiacov?

Môžeš uzatvoriť dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej čunnosti aj s viacerými zamestnávateľmi, avšak treba dať pozor na max. limit a to je 136,38 € mesačne. Ak prekročíš limit, vyradia ťa z evidencie.
veronika_bb
28.07.10,08:24
Vedeli by ste mi poradit, ci je vyhodnejsie (pre obidve strany) s evidovanym na UP uzavriet zmluvu o pracovnej cinnosti, alebo o vykonani prace? Tiez by ma zaujimalo, ci za takehoto "zamestnanca", s ktorym podpisem jednu zo spomenutych zmluv, platim ako s.r.o. nejake odvody a ak ano, tak ake. Resp. je druha strana - "zasmestnanec" povinny nieco mesacne odvadzat? Pripominam, ze je evidovany na UP. Dakujem vopred!
Timka1
28.07.10,08:37
Vedeli by ste mi poradit, ci je vyhodnejsie (pre obidve strany) s evidovanym na UP uzavriet zmluvu o pracovnej cinnosti, alebo o vykonani prace? Tiez by ma zaujimalo, ci za takehoto "zamestnanca", s ktorym podpisem jednu zo spomenutych zmluv, platim ako s.r.o. nejake odvody a ak ano, tak ake. Resp. je druha strana - "zasmestnanec" povinny nieco mesacne odvadzat? Pripominam, ze je evidovany na UP. Dakujem vopred!

DovP sa uzatvára na jednorázovú činnosť vymedzenú výsledkom, napr. vykosenie trávnika, vymaľovanie kancelárie ....., rozsah prác by nemal presiahnuť 350 hodín ročne u jedného zamestnávateľa

DoPČ sa uzatvára na príležitostnú opakujúcu sa činnosť vymedzenú druhom práce, rozsah prác nesmie prekročiť 10 hodín týždenne podľa Zákonníka práce

aj z jednej aj z druhej dohody dohodár neplatí žiadne odvody, iba zamestnávateľ a to garančné poistenie vo výške 0,25% a úrazové poistenie 0,8%.

výška odmeny nie je pre dohody ohraničená, avšak ak sú dohodári vedení na Úrade práce ako uchádzači o zamestnanie - výška je od 07/2010 - 136,50 eur, ak prekročia tento limit budú vyradení z evidencie uchádzačov.
veronikasad
28.07.10,08:39
Vedeli by ste mi poradit, ci je vyhodnejsie (pre obidve strany) s evidovanym na UP uzavriet zmluvu o pracovnej cinnosti, alebo o vykonani prace? Tiez by ma zaujimalo, ci za takehoto "zamestnanca", s ktorym podpisem jednu zo spomenutych zmluv, platim ako s.r.o. nejake odvody a ak ano, tak ake. Resp. je druha strana - "zasmestnanec" povinny nieco mesacne odvadzat? Pripominam, ze je evidovany na UP. Dakujem vopred!
Poberá aj dávky v hmotnej núdzi ?
terezamaria
28.07.10,08:44
Môžeš uzatvoriť dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej čunnosti aj s viacerými zamestnávateľmi, avšak treba dať pozor na max. limit a to je 136,38 € mesačne. Ak prekročíš limit, vyradia ťa z evidencie.

Timka tento limit platí aj pre 21 ročného mládenca, ktorý neberie podporu? Je bez podpory,
ale evidovaný na ÚPSV a R. Nespĺňal 2 roky z 3 posledných - mal dobu určitú a chýbal mu 1 mesiac. Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
28.07.10,08:46
Timka tento limit platí aj pre 21 ročného mládenca, ktorý neberie podporu? Je bez podpory,
ale evidovaný na ÚPSV a R. Nespĺňal 2 roky z 3 posledných - mal dobu určitú a chýbal mu 1 mesiac. Ďakujem za odpoveď.
Terezka, limit platí pre každého evidovaného uchádzača o zamestnania, bez ohladu či poberá alebo nepoberá dávku v nezamestnanosti.

Čo sa týka toho chýbajúceho mesiaca, mal na to myslieť predtým než sa išiel zaevidovať. mesiac sa prihlásiť ako obrovolne poistená osoba v nezamestnanosti a potom sa hlásiť na UP.
Timka1
28.07.10,08:49
Timka tento limit platí aj pre 21 ročného mládenca, ktorý neberie podporu? Je bez podpory,
ale evidovaný na ÚPSV a R. Nespĺňal 2 roky z 3 posledných - mal dobu určitú a chýbal mu 1 mesiac. Ďakujem za odpoveď.

podľa Zákona o zamestnanosti §6 ods. 2 písm. d), ak uchádzač o zamestnanie evidovaný na úrade práce vykonáva zárobkovú činnosť, tak jeho mzda alebo odmena nesmie presahovať 65% sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ......

od júla 2010 je ŽM 185,38 €
65% - 120,49 €
poistné 16,01 €
preddavky na daň 0
čiže spolu je to 120,49 + 16,01 + 0 = 136,50 €

od 07/2010 je táto suma 136,50 € a platí pre každú plnoletú fyzickú osobu
terezamaria
28.07.10,08:50
Terezka, limit platí pre každého evidovaného uchádzača o zamestnania, bez ohladu či poberá alebo nepoberá dávku v nezamestnanosti.

Čo sa týka toho chýbajúceho mesiaca, mal na to myslieť predtým než sa išiel zaevidovať. mesiac sa prihlásiť ako obrovolne poistená osoba v nezamestnanosti a potom sa hlásiť na UP.

Ďakujem. A musí mať Dohodu o vykonaní práce, či môže mať aj Dohodu o pracovnej činnosti, pokiaľ dodrží ten limit?
Timka1
28.07.10,08:51
Ďakujem. A musí mať Dohodu o vykonaní práce, či môže mať aj Dohodu o pracovnej činnosti, pokiaľ dodrží ten limit?

to záleží od toho akú činnosť vykonáva, vyššie som popísala rozdiel medzi DOVP a DoPČ v príspevku číslo 5
veronikasad
28.07.10,08:52
Ďakujem. A musí mať Dohodu o vykonaní práce, či môže mať aj Dohodu o pracovnej činnosti, pokiaľ dodrží ten limit?
Terezka, záleží od druhu vykonávanej práce. Ak poberá dávku v hmotnej núdzi, je výhodnejšia dohoda o vykonaní práce (jednorázová činnosť). nezapočítavajú do príjmu celú sumu.
terezamaria
28.07.10,08:57
to záleží od toho akú činnosť vykonáva, vyššie som popísala rozdiel medzi DOVP a DoPČ v príspevku číslo 5

Timka ovládam rozdiely medzi DoVP a DoPČ, len som myslela, či náhodou nemajú podmienku, že to musí byť DoVP. Díky moc.:):):)
veronikasad
28.07.10,08:58
Timka ovládam rozdiely medzi DoVP a DoPČ, len som myslela, či náhodou nemajú podmienku, že to musí byť DoVP. Díky moc.:):):)
Uchádzač o zamestnanie môže mať obidva druhy dohôd.
Timka1
28.07.10,08:59
Timka ovládam rozdiely medzi DoVP a DoPČ, len som myslela, či náhodou nemajú podmienku, že to musí byť DoVP. Díky moc.:):):)

nie nemajú podmienku, pre úrad práce je to jedno, len ak by poberal dávku v hmotnej núdzi ako písala Veronika, tak vtedy je lepšia DoVP
terezamaria
28.07.10,08:59
nezapočítavajú do príjmu celú sumu.

?????????????????Veronika ako to myslíš? Ďakujem.
Timka1
28.07.10,09:03
do príjmu na posúdenie výšky dávky v hmotnej núdzi sa nezapočítava

- príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy a príjmy získané na základe dohody o vykonaní práce do výšky 2-násobku životného minima získané za 12 mesiacov

- príjem z DoPČ sa započitáva vo výške 75 %
veronika_bb
28.07.10,09:35
DovP sa uzatvára na jednorázovú činnosť vymedzenú výsledkom, napr. vykosenie trávnika, vymaľovanie kancelárie ....., rozsah prác by nemal presiahnuť 350 hodín ročne u jedného zamestnávateľa

DoPČ sa uzatvára na príležitostnú opakujúcu sa činnosť vymedzenú druhom práce, rozsah prác nesmie prekročiť 10 hodín týždenne podľa Zákonníka práce

aj z jednej aj z druhej dohody dohodár neplatí žiadne odvody, iba zamestnávateľ a to garančné poistenie vo výške 0,25% a úrazové poistenie 0,8%.

výška odmeny nie je pre dohody ohraničená, avšak ak sú dohodári vedení na Úrade práce ako uchádzači o zamestnanie - výška je od 07/2010 - 136,50 eur, ak prekročia tento limit budú vyradení z evidencie uchádzačov.

DAKUJEM! :)
veronika_bb
28.07.10,09:45
Poberá aj dávky v hmotnej núdzi ?

Davky v hm. nudzi myslim nepobera.

Este jedna otazka, ked uzavrieme Dohodu o prac. cinnosti, musi byt ta praca pravidelna alebo moze byt prilezitostna? Vedie sa k tomuto evidencia prac. cinnosti? :o Dakujem!
Timka1
28.07.10,09:49
Davky v hm. nudzi myslim nepobera.

Este jedna otazka, ked uzavrieme Dohodu o prac. cinnosti, musi byt ta praca pravidelna alebo moze byt prilezitostna? Vedie sa k tomuto evidencia prac. cinnosti? :o Dakujem!

evidencia dochádzka musí byť vedená aj pre dohodárov, ak nebudete mať pre nich prácu, nebudú pracovať a tým pádom môžu mať rozdielnu sumu odmeny v jednotlivých mesiacoch a dokonca môžu mať aj nulu ak v daný mesiac nepracujú, preto na dohodách uvádzam nie mesačnú odmenu, ale hodinovú odmenu
bobekoad
28.07.10,10:58
Pri dohode o pracovnej cinnosti dohodar neplati teda žiadne odvody a ako je to s danou z prijmu? Zamestnavatel mu vyplati sumu uz po zdaneni alebo si ju dohodar este musi danit dodatocne v ramci DP. Dakujem
Timka1
28.07.10,11:02
Pri dohode o pracovnej cinnosti dohodar neplati teda žiadne odvody a ako je to s danou z prijmu? Zamestnavatel mu vyplati sumu uz po zdaneni alebo si ju dohodar este musi danit dodatocne v ramci DP. Dakujem

dohodár môže podpísať Vyhlásenie k dani z príjmov a tým pádom zamestnávateľ mu bude uplatňovať mesačne nezdaniteľnú časť 335,47 €, do tejto výšky odmena nebude zdanená, aj bude odmena vo vyššej sume, zdaní sa len rozdiel a odvedie na daňový úrad, uvádza sa to aj v štvrťročnom prehľade
bobekoad
28.07.10,11:57
Dobre, a co ak bude odmena vo vyssej sume, plati dan dohodar? je sposob ako to ponechat na zamestnavatelovi, tak aby som uz dostal ,,cisty prijem"? ide mi o to, ze ja si idem urcit sumu a chcem si vypocitat cisty prijem pod ktory nechcem ist. Este jedna vec, mam pracovnu zmluvu, takze nezdanitelnu cast si mozem uplatnit len raz, vsak?/teda nie aj na PP aj na DoPČ?/
veronikasad
28.07.10,13:22
Dobre, a co ak bude odmena vo vyssej sume, plati dan dohodar? je sposob ako to ponechat na zamestnavatelovi, tak aby som uz dostal ,,cisty prijem"? ide mi o to, ze ja si idem urcit sumu a chcem si vypocitat cisty prijem pod ktory nechcem ist. Este jedna vec, mam pracovnu zmluvu, takze nezdanitelnu cast si mozem uplatnit len raz, vsak?/teda nie aj na PP aj na DoPČ?/
Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov môžeš mať podpísané len u jedného zamestnávatela. Ak príjem z dohody nepresiahne 165,97€, je zdaňovaný zrážkovou daňou. Táto sa považuje za vysporiadanú a nemusíš tento príjem zahrnúť do DP.
Ak je príjem vyšší, je zdaňovaný preddavkovou daňou a si povinný zahrnúť ho do ročného zúčtovania dane alebo daňového priznania.
bobekoad
31.07.10,10:40
Dobry den. POtrebujem poradit. Som zamestnanec, pricom pracujem u ineho zamestnavatela aj na dohodu o pracovnej činnosti. V dohode mam dohodnutu odmenu ale nepise sa ci je v hrubom alebo cistom ale len odkazuje na to ze zamestnanec bol oboznameny s ZP a ostatnymi suvisiacimi predpismi.Chcem sa opytat, ako je to so zdanovanim odmeny?? Nemalo by byt v dohode uvedene ze sa jedna o btto resp. netto odmenu? Resp. vyplyva to z neakeho zakona ktory druh odmeny ma zamestnavatel vyplatit zamestnancovi? Musim neskor robit DP?
rodina1
31.07.10,10:43
Dobry den. POtrebujem poradit. Som zamestnanec, pricom pracujem u ineho zamestnavatela aj na dohodu o pracovnej činnosti. V dohode mam dohodnutu odmenu ale nepise sa ci je v hrubom alebo cistom ale len odkazuje na to ze zamestnanec bol oboznameny s ZP a ostatnymi suvisiacimi predpismi.Chcem sa opytat, ako je to so zdanovanim odmeny?? Nemalo by byt v dohode uvedene ze sa jedna o btto resp. netto odmenu? Resp. vyplyva to z neakeho zakona ktory druh odmeny ma zamestnavatel vyplatit zamestnancovi? Musim neskor robit DP?
Odmena sa v dohode väčšinou udáva v hrubom.
Či musíš neskôr robiť DP, na túto otázku ti odpovedala v predchádzajúcom príspevku veronikasad.
bobekoad
31.07.10,10:53
Fajn, len nerozumiem co je to vyhlasenie k zdanovaniu prijmu? teda viem ze ho podpisujem jen u 1 zamestnavatela ale aky ma vyznam? a rozdiel medzi zrazkovou a preddavkovou danou ako spominala veronikasad. Skuste mi to tak laicky vysvetlit. dakujem
rodina1
31.07.10,11:02
Fajn, len nerozumiem co je to vyhlasenie k zdanovaniu prijmu? teda viem ze ho podpisujem jen u 1 zamestnavatela ale aky ma vyznam? a rozdiel medzi zrazkovou a preddavkovou danou ako spominala veronikasad. Skuste mi to tak laicky vysvetlit. dakujem
Len u jedného zamestnávateľa si môžeš uplatňovať nezdaniteľnú čiastku (za rok je to 4025,70 Eur, mesačne 335,47 Eur), to je to vyhlásenie. To znamená, ak máš u zamestnávateľa, u ktorého vykonávaš HPP podpísané toto vyhlásenie, a tvoja mzda po odpočítaní odvodov do SP a ZP je rovná alebo nižšia ako 335,47 Eur, tvoja daň je nulová. Ak je mzda vyššia ako tých 335,47 Eur, tvoja mzda je zdaňovaná 19% daňou.
Ak na dohodu o vykonaní práce u druhého zamestnávateľa nemáš podpísané vyhlásenie (pretože ho nemôžeš mať u dvoch zamestnávateľov podpísané) a tvoja odmena v hrubom je 165,97 Eur, odmena je zdaňovaná zrážkovou daňou (v tomto prípade pri podaní DP túto odmenu nemusíš prirátať k svojej mzde z HPP).
Ak však odmena na základe dohody je vyššia ako 165,97 Eur, tvoja odmena je zdaňovaná preddavkovou daňou. Ak chceš, aby ti daňový úrad v tomto prípade túto preddavkovú daň za základe podaného DP vrátil, musíš túto odmenu, ktorú si dosiahol za celú dohodu, prirátať k mzde z HPP.
vieraaaa
31.07.10,11:28
Iba by som doplnila "rodina1", že
Ak je mzda vyššia ako tých 335,47 Eur, tvoja mzda po odpočítaní odvodov na SP a ZP nad túto sumu je zdaňovaná 19% preddavkovou daňou pri HPP.
bobekoad
31.07.10,11:31
Ok, uz mam v tom docela jasno. Poslednym 2 vetam este nerozumiem. Preddavkova dan sa vybera od 165,97 Eur v hrubom, ok, ale DU mi ju nevrati kedze nezdanitelnu ciastku som uz vycerpal v ramci HPP, alebo ako si to myslel(a), ze DU mi preddavkovu dan vrati ak ju prirátam k mzde z HPP v DP. /ja tu odmenu musim priratat v mojom pripade k DP vzdy, ci sa mylim? a preddavkovu dan plati zamestnavateľ??/
rodina1
31.07.10,11:45
Ok, uz mam v tom docela jasno. Poslednym 2 vetam este nerozumiem. Preddavkova dan sa vybera od 165,97 Eur v hrubom, ok, ale DU mi ju nevrati kedze nezdanitelnu ciastku som uz vycerpal v ramci HPP, alebo ako si to myslel(a), ze DU mi preddavkovu dan vrati ak ju prirátam k mzde z HPP v DP. /ja tu odmenu musim priratat v mojom pripade k DP vzdy, ci sa mylim? a preddavkovu dan plati zamestnavateľ??/
Ak chceš, aby ti tú preddavkovú daň z dohody DÚ vrátil, zamestnávateľ, u ktorého pracuješ na dohodu, ti vystaví Potvrdenie o príjme ...
Ty však môžeš svojho zamestnávateľa, u ktorého máš HPP, požiadať do 15.2. nasledujúceho roka o vykonanie Ročného zúčtovania dane za rok 2010. A k žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania priložíš aj potvrdenie o príjme od druhého zamestnávateľa. Všetko ostatné urobí za teba tvoj zamestnávateľ. Ty už nemusíš podávať DP.
bobekoad
31.07.10,11:56
Tak to z prijmu z dohody nebudem platit ziadnu dan? /nakolko si poziadam DU o vratenie/, to sa mi nezda. Priklad: na HPP zarobim 10000Eur rocne a na dohodu 10000Eur rocne. Z HPP budem platit dan 10000eur- cca4000eur ako nezdanit. suma, t.z. dan platim z HPP zo sumy 6000eur a z dohody, ktora sa zdanuje preddavkovou danou, nic kedze poziadam DU o jej vratenie. Spravne dedukujem?
veronikasad
31.07.10,12:19
Tak to z prijmu z dohody nebudem platit ziadnu dan? /nakolko si poziadam DU o vratenie/, to sa mi nezda. Priklad: na HPP zarobim 10000Eur rocne a na dohodu 10000Eur rocne. Z HPP budem platit dan 10000eur- cca4000eur ako nezdanit. suma, t.z. dan platim z HPP zo sumy 6000eur a z dohody, ktora sa zdanuje preddavkovou danou, nic kedze poziadam DU o jej vratenie. Spravne dedukujem?
bobeko, ešte raz - od začiatku. Ak je tvoj príjem u zamestnávatela na dohodu zdaňovaný zrážkovou daňou - považuje sa za vysporiadaný. Nemusíš ho uvádzať v daňovom priznaní.
Ak je zdaňovaný preddavkovou daňou (prekročil mesačne stanovenú hranicu), musíš ho uviesť v daňovom priznaní. Pri príjme ktorý uvádzaš ti DU žiadnu daň nevráti, ale mohlo by sa stať, že tvoj príjem prekročí hranicu tzv. milionárskej dane a vďaka príjmu na dohodu príjdeš o časť nezdanitelnej časti základu dane a vznikne ti v ročnom zúčtovaní dane nedoplatok.
bobekoad
31.07.10,12:28
Nerozumieme sa. Pri mojom uvadzanom prijme z HPP musim teda zdanit aj odmeny z dohody. Pytam sa: zamestnavatel je zo zakona platit preddavkovu dan? aby sme sa pochopili, idem prave uzavriet taku dohodu a chcem aby zamestnavatél zaplatil celu dan, nakolko povedal som mu odmenu za aku činnost vykonam v cistom a nechcem aby som neskor zistil ze este z dohodnutej odmeny musim zaplatit dan 19%.
veronikasad
31.07.10,12:33
Nerozumieme sa. Pri mojom uvadzanom prijme z HPP musim teda zdanit aj odmeny z dohody. Pytam sa: zamestnavatel je zo zakona platit preddavkovu dan? aby sme sa pochopili, idem prave uzavriet taku dohodu a chcem aby zamestnavatél zaplatil celu dan, nakolko povedal som mu odmenu za aku činnost vykonam v cistom a nechcem aby som neskor zistil ze este z dohodnutej odmeny musim zaplatit dan 19%.
moc dobre sa rozumieme, len tebe sa nechce už čítať príspevky pár strán dozadu
http://www.porada.sk/1466004-post24.html

Akou daňou bude tvoja dohoda zrážaná, závisí od výšky mesačného príjmu. O tom nerozhoduješ ani ty, ani zamestnávatel, je to stanovené v zákone o dani z príjmov.
bobekoad
31.07.10,12:40
Nie, ide mi o to aby ma zamestnavatel nedostal na mensej odmene ako je na papieri pri dodatocnom zdaneni odmeny. Chcem sa len ubezpecit a preto som sa obratil na Vas. Aka forma zdanenia je mi uz znama, mna zaujima prva veta, tzv. ostrazitost musi byt.
vieraaaa
31.07.10,12:45
Tak to z prijmu z dohody nebudem platit ziadnu dan? /nakolko si poziadam DU o vratenie/, to sa mi nezda. Priklad: na HPP zarobim 10000Eur rocne a na dohodu 10000Eur rocne. Z HPP budem platit dan 10000eur- cca4000eur ako nezdanit. suma, t.z. dan platim z HPP zo sumy 6000eur a z dohody, ktora sa zdanuje preddavkovou danou, nic kedze poziadam DU o jej vratenie. Spravne dedukujem?
Pokiaľ by si na dohodu zarobil tých 10 000 € ročne, tj. mesačne priemerne cca 830 €, tak budeš mať aj dohodu zdaňovanú preddavkovou daňou. Pokiaľ chceš, aby Ti ako píšeš "celú daň zaplatil zamestnávateľ", musíš si v prípade mesačnej odmeny pripočítať k Tebou stanovenej výške odmeny aj 19 % daň a odmenu o túto čiastku navýšiť. Ak by to bolo v čistom tých 830 €, tak na daň si musíš pripočítať cca 158 € (tj. 19 % z 830 €) a celkovú výšku odmeny na dohodu mesačne požadovať vo výške 988 €.
Daň sa zráža samozrejme Tebe.
Neviem, či je to dostatočne zrozumiteľne napísala.
bobekoad
31.07.10,12:49
Alebo ak v dohode uvediem ze odmena je v netto, tak by to malo byt to iste , vsak?
terezamaria
31.07.10,14:50
Alebo ak v dohode uvediem ze odmena je v netto, tak by to malo byt to iste , vsak?

V pracovnej zmluve ani dohode sa nikdy neuvádza čistá mzda, vždy je to vyjadrenie hrubej mzdy.
Aký má problém zamestnávateľ navýšiť do dohody hrubú mzdu, aby si dostal v čistom toľko, koľko požaduješ a koľko Ti zamestnávateľ za uvedenú odvedenú prácu schválil?????
timejka200
13.08.10,13:25
ak potrebujeme pokosiť okolie budovy môzme s fyzickou osobou uzatvoriť dohodu o VP napr. len na jeden den? s jednorázovou odmenou napr. 50 Eur? a stihane sa mu len dan? 19%?
terezamaria
13.08.10,14:05
ak potrebujeme pokosiť okolie budovy môzme s fyzickou osobou uzatvoriť dohodu o VP napr. len na jeden den? s jednorázovou odmenou napr. 50 Eur? a stihane sa mu len dan? 19%?

Samozrejme, že môžete. Odvádzate daň, ktorú zamestnancovi - dohodárovi strhnete a ešte zaplatíte za zamestnávateľa odvody 0,80 % ÚP a 0,25 % GF.
timejka200
13.08.10,15:44
dakujem. a bude to normálne klasická dohoda o VP s tým že dátum uvediem odkedy ked to bude iba jeden den? a normálne ho prihlásim na 1 den do poistovne sociálnej? a hned ho aj odhlásim?
terezamaria
13.08.10,16:10
dakujem. a bude to normálne klasická dohoda o VP s tým že dátum uvediem odkedy ked to bude iba jeden den? a normálne ho prihlásim na 1 den do poistovne sociálnej? a hned ho aj odhlásim?

Timejka a už Vám tráva nenarastie? Veď za 3 - 4 týždne bude treba znovu kosiť. Štylizuj Dohodu o vykonaní práce tak, že napíšeš - Pokosenie okolia napr. administratívnej budovy - podľa potreby alebo raz mesačne. A pokiaľ sa bude kosiť, bude mu platiť táto dohoda. Potom ho odhlásiš zo SP.
timejka200
14.08.10,06:34
ok čiže spíšeme dohodu napr. na sumu 50 Eur...s tým že dátum ukončenia tam uvedeiem či dám ako na neurčito...a tú odmenu mu vyplatím len vtedy ak bude vykonavať nejaku činnosť napr teraz a o 1 mesiac a potom tú dohodu môzme ukončiť.
terezamaria
14.08.10,06:57
ok čiže spíšeme dohodu napr. na sumu 50 Eur...s tým že dátum ukončenia tam uvedeiem či dám ako na neurčito...a tú odmenu mu vyplatím len vtedy ak bude vykonavať nejaku činnosť napr teraz a o 1 mesiac a potom tú dohodu môzme ukončiť.

Nemôžeš tam dať 50 eur, keď to si mu chcela dať za jeden krát, musíš tam napísať 50 eur za jedno pokosenie alebo 30 eur za jedno pokosenie 1 x do mesiaca alebo podľa potreby . Môžeš mu dať dobu určitú do 30.10.2010, potom už kosiť v novembri nebude.
timejka200
14.08.10,11:41
aha dobre čiže môzem mu dať dohodu napr. do 30.09.2010 s tým že mu vyplatím iba vtedy tú danú sumu ked tú činnosť vykoná...nejde o to či má na 6 mesiace napr. uzatvorenú dohodu ked z tých 6 mesiacov príde len 2x pokosiť tak muzaplatím len 2x za výkon?

2.a ked ten pan co pride kosit ma riadny pracovny pomer inde a už ma vyhlásenie podpísané nemôze aj u nás podpísať?
rodina1
14.08.10,13:44
aha dobre čiže môzem mu dať dohodu napr. do 30.09.2010 s tým že mu vyplatím iba vtedy tú danú sumu ked tú činnosť vykoná...nejde o to či má na 6 mesiace napr. uzatvorenú dohodu ked z tých 6 mesiacov príde len 2x pokosiť tak muzaplatím len 2x za výkon? áno

2.a ked ten pan co pride kosit ma riadny pracovny pomer inde a už ma vyhlásenie podpísané nemôze aj u nás podpísať? nie
odpoveď v texte
timejka200
16.08.10,07:29
ok dík
terezamaria
16.08.10,09:26
Timejka môžeš mu zaplatiť aj za každé pokosenie. Pokiaľ máš v Dohode napísané, že každé pokosenie okolia objektu Vášho podniku = 30 eur, tak mu každé pokosenie môžeš vyplatiť zvlášť. Spravíš mzdový podklad, čiže pracovný výkaz a finito.:)
Daniela12345
20.08.10,14:33
K DOVP musí študent doložiť aj potvrdenie o návšteve školy? Niektoré firmy to vraj vyžadujú. Ďakujem.
Pepa
20.08.10,14:43
K DOVP musí študent doložiť aj potvrdenie o návšteve školy? Niektoré firmy to vraj vyžadujú. Ďakujem.
K dohode o vykonaní práce určite netreba preukázať skutočnosť, že má štatút študenta. Doklad sa vyžaduje pri uzatváraní dohody o brigádnickej práci študenta.
terezamaria
20.08.10,15:45
K DOVP musí študent doložiť aj potvrdenie o návšteve školy? Niektoré firmy to vraj vyžadujú. Ďakujem.
Zamestnávateľovi je to zbytočné, žiadne potvrdenie nepotrebuje.
aksc
06.09.10,06:06
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať,či je možné aby ľudia s uzatvorenou dohodou o vykonaní práce s našou s.r.o. vykonávali činnosť,ktorá je zadefinovaná v rozsahu našich voľných živností,(ako službu-napr.pomocné manipulačné práce v sklade) pre nášho odberateľa v jeho priestoroch(napr.v sklade),alebo je potrebné zriadiť agentúru dočasného zamestnania.

ďakujem za odpoveď.Pekný deň.
terezamaria
06.09.10,09:39
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať,či je možné aby ľudia s uzatvorenou dohodou o vykonaní práce s našou s.r.o. vykonávali činnosť,ktorá je zadefinovaná v rozsahu našich voľných živností,(ako službu-napr.pomocné manipulačné práce v sklade) pre nášho odberateľa v jeho priestoroch(napr.v sklade),alebo je potrebné zriadiť agentúru dočasného zamestnania.

ďakujem za odpoveď.Pekný deň.

Pokiaľ chceš, aby vykonávali činnosť, je potrebné uzatvoriť Dohodu o pracovnej činnosti. Je pravda, že je to " len " 10 hodín týždenne, ale vždy sa to dá spraviť tak, aby to vyhovovalo zamestnancovi i zamestnávateľovi.

Pomocné manipulačné práce v sklade sú veru pracovnou činnosťou, ktorá sa pravidelne opakuje, takže je tam vhodnejšia Dohoda o pracovnej činnosti.

Nenapísala si, kto bude týchto Vašich pracovníkov platiť, či Vy, či odberateľská organizácia, takže k druhej polovici otázky sa nevyjadrujem.
aksc
07.09.10,04:16
Pokiaľ chceš, aby vykonávali činnosť, je potrebné uzatvoriť Dohodu o pracovnej činnosti. Je pravda, že je to " len " 10 hodín týždenne, ale vždy sa to dá spraviť tak, aby to vyhovovalo zamestnancovi i zamestnávateľovi.

Pomocné manipulačné práce v sklade sú veru pracovnou činnosťou, ktorá sa pravidelne opakuje, takže je tam vhodnejšia Dohoda o pracovnej činnosti.

Nenapísala si, kto bude týchto Vašich pracovníkov platiť, či Vy, či odberateľská organizácia, takže k druhej polovici otázky sa nevyjadrujem.
Ďakujem za prvu cast odpovede:-),a druha cast ,platit ich budeme my,lebo to budu nasi zamestnanci.
terezamaria
07.09.10,13:33
Ďakujem za prvu cast odpovede:-),a druha cast ,platit ich budeme my,lebo to budu nasi zamestnanci.
Takže si spravte Dohody o pracovnej činnosti, odvody máte tie isté ako pri Dohode o vykonaní práce a vykonávanie pravidelnej činnosti bude ošetrené
podľa Zákonníka práce.
balunka
08.09.10,04:04
študent skončil školu,02.09.sa bol zaregistrovať na UP.Chcel by však žiadať príspevok na začatie podnikania/dotáciu/.Viem že musí byť vedený v evidencii aspoň 3 mesiace.
Môže počas tej doby mať DoVP?
Nepríde o možnosť dostať tu dotáciu?
balunka
08.09.10,07:20
posúvam
ivka70
08.09.10,07:32
študent skončil školu,02.09.sa bol zaregistrovať na UP.Chcel by však žiadať príspevok na začatie podnikania/dotáciu/.Viem že musí byť vedený v evidencii aspoň 3 mesiace.
Môže počas tej doby mať DoVP?
Nepríde o možnosť dostať tu dotáciu?

Pokial viem, absolventi skol do 25 rokov maju vynimku a mozu o prispevok na podnikanie poziadatr okamzite, pre nich neplati 3 mesacna povinna evidencia.

Kazdopadne aj keby si cakal 3 mesiace, mozes pracovat na dohodu, ak nezarobis viac ako 136 eur a nevyradia ta z evidencie UP, tak pracou na dohodu nestratis narok na prispevo kna podnikanie.
Informacie ti poskytnu na UP.

A mozno dobry link:

http://www.msponline.sk/content/ste-po-skole-skuste-podnikat
balunka
08.09.10,09:14
vďaka
terezamaria
08.09.10,10:19
študent skončil školu,02.09.sa bol zaregistrovať na UP.Chcel by však žiadať príspevok na začatie podnikania/dotáciu/.Viem že musí byť vedený v evidencii aspoň 3 mesiace.
Môže počas tej doby mať DoVP?
Nepríde o možnosť dostať tu dotáciu?

Príspevok sa poskytuje na úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou. Výška príspevku v súčasnosti dosahuje až do 3 775,24 eura. Konkrétna suma pritom závisí od typu žiadateľa a od miery nezamestnanosti v okrese, v ktorom sa vytvorí miesto na samozamestnanie. Najvyššiu sumu príspevku dostanú znevýhodnení uchádzači o prácu, ktorí sa nachádzajú v okrese s nadpriemernou mierou nezamestnanosti. Znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie je napríklad občan vo veku do 25 rokov alebo občan nad 50 rokov, ako aj dlhodobo nezamestnaná osoba.
Počas evidencie môže na "dohodu" zarobiť danú čiastku cca 136 euro.
miriza
09.09.10,09:37
Je práca na dohodu obmedzená príjmom? Okrem toho, že nesmie prekročiť 350 hodín ročne u jedného zamestnávateľa ?
drobeceva
09.09.10,09:40
Je práca na dohodu obmedzená príjmom? Okrem toho, že nesmie prekročiť 350 hodín ročne u jedného zamestnávateľa ?
nie, odmena môže byť ľubovoľná. Jedine, že človek, ktorý pracuje na dohodu je evidovaný na ÚP, tam je výška sledovaná - 136.52 €.
miriza
09.09.10,09:44
A v tej písomnej dohode bude napr. kompletovanie projektov 50 ks odmena 1000 EUR začnem dohodu 15.09. ale neviem kedy to dorobí, kedy mu bude tá odmena vyplatená? Asi bude lepšie urobiť každý mesiac novú dohodu s rozdielom 1 deň a tam presne rozpísať kusy a sumu.
veronikasad
09.09.10,10:17
Je práca na dohodu obmedzená príjmom? Okrem toho, že nesmie prekročiť 350 hodín ročne u jedného zamestnávateľa ?
Je poberatel príjmu z dohody zamestnancom alebo SZČO ? Alebo dobrovolne nezamestnaný - samoplatitel v ZP ?
miriza
09.09.10,10:24
To plánujeme uzatvoriť dohody od 15.9. mali by to byť študenti, zamestnanci aj ženy na materskej.
veronikasad
09.09.10,11:25
To plánujeme uzatvoriť dohody od 15.9. mali by to byť študenti, zamestnanci aj ženy na materskej.
V týchto prípadoch nie je obmedzenie vo výške príjmu (platí len pre dobrovolne nezamestnaných-samoplatitelov v ZP, ak nechcú podávať RZZP a doplácať zdr.poistenie).
M77
09.09.10,13:04
Prijali sme zamestnankyňu na Dohodu o pracovnej činnosti. Je evidovaná na úrade práce. Hrubú mzdu má 136,00€. Aj čistá mzda je 136,00 € nakoľko má podpísané vyhlásenie. Teraz ju chcú vyradiť z evidencie nezamestnaných, nakoľko jej cena práce (hrubá mzda + garančné a úrazové poistenie) je 137,30€. Ako sa obhájiť, aby ju nevyradili?
mzdarka renca
09.09.10,13:18
Prijali sme zamestnankyňu na Dohodu o pracovnej činnosti. Je evidovaná na úrade práce. Hrubú mzdu má 136,00€. Aj čistá mzda je 136,00 € nakoľko má podpísané vyhlásenie. Teraz ju chcú vyradiť z evidencie nezamestnaných, nakoľko jej cena práce (hrubá mzda + garančné a úrazové poistenie) je 137,30€. Ako sa obhájiť, aby ju nevyradili?

Tak presne toto som zažila aj ja a bola som na úrade práce osobne a dámam som to jasne vysvetlila a samozrejme, že som im ukázala aj vyjdrenie z ústredia. Dámy majú vážne medzery v tak jednoduchých veciach.

Niekde som to sem pred cca rokom aj priložila.
M77
09.09.10,13:25
A je niekde na webe vyjadrenie ústredia, aby som to mohla im ukázať?
mzdarka renca
09.09.10,13:33
A je niekde na webe vyjadrenie ústredia, aby som to mohla im ukázať?

hľadám to, ešte som to nenašla, ale našla som jeden príspevok od veronikysad, ktorá osobne s ústredím komunikovala a tu je ich vyjadrenie:
http://www.porada.sk/1149801-post17.html
M77
09.09.10,13:38
Veľmi pekne ďakujem
mzdarka renca
09.09.10,13:45
Veľmi pekne ďakujem

za máličko, aj som našla ten moj prispevok z minulého roku, ale mi to vyhadzuje, že webová stránka neexistuje, nechápem to.


http://www.porada.sk/1156771-post39.html
veronikasad
09.09.10,13:54
Tak presne toto som zažila aj ja a bola som na úrade práce osobne a dámam som to jasne vysvetlila a samozrejme, že som im ukázala aj vyjdrenie z ústredia. Dámy majú vážne medzery v tak jednoduchých veciach.

Niekde som to sem pred cca rokom aj priložila.
Hľadáš toto ? Suma platná do 30.6.2010

Dobrý deň,

na Váš dotaz Vám opäť postupujem upresňujúcu odpoveď:

- pre potreby zákona o službách zamestnanosti nesledujeme skutočné odvody konkrétneho UoZ,
- vychádzame z výšky jeho hrubého príjmu,
- výpočet sumy, ktorú môže UoZ zarobiť je definovaný v §6 ods.2 pism.d),
- výpočet tejto sumy dáva pri aktuálnom životnom minime maximum 136,38€ bez ohľadu na formu pracovno-právneho alebo iného právneho vzťahu podla osobitného predpisu.

S pozdravom

Mgr. Anna Grellová
Kancelária generálneho riaditeľa
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny
Špitálska 8
812 67 Bratislava www.upsvar.sk (http://www.upsvar.sk/_)
tel.: +421-2-20 455 912
fax: +421-2-59 753 781
e-mail: a.grellova (branislav.ivora@upsvar.sk_)@upsvar.sk (branislav.ivora@upsvar.sk_)
mzdarka renca
09.09.10,14:00
Hľadáš toto ? Suma platná do 30.6.2010

Dobrý deň,

na Váš dotaz Vám opäť postupujem upresňujúcu odpoveď:

- pre potreby zákona o službách zamestnanosti nesledujeme skutočné odvody konkrétneho UoZ,
- vychádzame z výšky jeho hrubého príjmu,
- výpočet sumy, ktorú môže UoZ zarobiť je definovaný v §6 ods.2 pism.d),
- výpočet tejto sumy dáva pri aktuálnom životnom minime maximum 136,38€ bez ohľadu na formu pracovno-právneho alebo iného právneho vzťahu podla osobitného predpisu.

S pozdravom

Mgr. Anna Grellová
Kancelária generálneho riaditeľa
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny
Špitálska 8
812 67 Bratislava www.upsvar.sk (http://www.upsvar.sk/_)
tel.: +421-2-20 455 912
fax: +421-2-59 753 781
e-mail: a.grellova (branislav.ivora@upsvar.sk_)@upsvar.sk (branislav.ivora@upsvar.sk_)

tento tvoj príspevok som našťastie našla, ale nenašla som odkaz, resp. link na ústredie, kde to tiež bolo. je mi ľúto tej pani, čo musí obhajovať koľko môže a koľko nie zarobiť evidovaný nezamestnaný. je to hanba štátu, že zamestnáva na svojich úradoch takéto "odborníčky". a to nehovorím, že dámy majú ovládať len to, čo sa týka ich pracovnej náplne.
veronikasad
09.09.10,14:05
Tejto odpovedi predchádzala dlhá debata s p. Grellovou z ústredia ...
veronikasad
09.09.10,14:07
Dobrý deň,

na základe Vašej žiadosti o poskytnutie informácie ohľadom príjmu, ktorý môže mať UoZ pracujúci na dohodu o vykonaní práce od 1.7.2009 Vám zasielame nižšie uvedenú odpoveď, ktorou je verejne prístupná informácia zverejnená na webových stránkach Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave:

www.upsvar.sk
- Služby zamestnanosti
- Základné informácie alebo Základné postupy alebo ktorákoľvek iná ikona
- Aktuality
- Zmena výšky životného minima

Aktuality » Zmena výšky životného minima

Aplikácia ustanovenia § 6 ods. 2 písm. d) zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o službách zamestnanosti“) od 1. 7. 2009

V súvislosti s valorizáciou výšky životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu od 1.7.2009 na sumu 185,19 € sa mení aj maximálna výška mzdy alebo odmeny uchádzača o zamestnanie, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť počas evidencie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny na 136,38 €.

Výpočet ustanovenia § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti od 1. 7. 2009:
· životné minimum pre plnoletú fyzickú osobu 185,19 €
· 65% zo sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu 120,37 €

Odvody:
· starobné poistenie 4 % 4,80 €
· nemocenské poistenie 1,4 % 1,60 €
· poistenie v nezamestnanosti 1 % 1,20 €
· invalidné poistenie 3 % 3,60 €
· zdravotné poistenie 4 % 4,81 €

65 % zo sumy životného minima + odvody = 120,37 + 16,01 = 136,38 €

Uchádzač o zamestnanie, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť preukazuje v zmysle § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti, skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny v pravidelných mesačných intervaloch (vždy za uplynulý kalendárny mesiac) v termíne, ktorý mu určuje zamestnanec úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

V prípade, ak výška mzdy alebo odmeny za vykonávanie zárobkovej činnosti uchádzača o zamestnanie prekročí sumu 136,38 EUR, začína sa voči uchádzačovi o zamestnanie správne konanie vo veci vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie pre nesplnenie podmienky ustanovenia § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti.