altt
22.02.10,15:10
Ahojte,

chcem sa opýtať - začíname podnikať - otvorili sme obchodík - teda manžel je SZČO. Kedže nie vždy môže byť manžel v obchode - môže ho najbližšia rodina - manželka (ja), svokra a mamka zastupovať bez nejakej dohody???? Nebude to problém pri kontrole, ked nebudeme mať žiadnu dohodu??? Všetky sme zamestnané na trvalý 8 hod. pracovný pomer - takže aj ked zastupujeme manžela, je to po práci.

ĎAKUJEM ZA INFO
hanelie
22.02.10,14:19
V zmysle zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní v platnom znení.

ČO JE NELEGÁLNA PRÁCA?

Nelegálna práca je závislá práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom
nemá s právnickou osobou alebo s fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, založený pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu,
je cudzincom a nemá povolenie na prechodný pobyt na účely zamestnania a povolenie na zamestnanie, ak to vyžaduje osobitný predpis a ak medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, neustanovuje inak alebo
je uchádzačom o zamestnanie a nesplní oznamovaciu povinnosť podľa osobitného predpisu.


ČO NIE JE NELEGÁLNA PRÁCA?

Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
altt
22.02.10,14:25
Takže u mňa je to jasné ako u manželky - tam by nemal byť problém... som priamy príbuzný ---- a čo svokra a mamka ??? tí sú tiež priami príbuzní nie???
hanelie
22.02.10,14:32
svokra určite nie je priamy príbuzný :)