Karolf
22.02.10,15:51
Ahojte, vedel by mi niekto poradit? Asi pred 7-8 rokmi som vysadil ceresnu. Neviem presne aka to je odroda, ale ma mat take velke srdcove pevne plody. Problem je v tom, ze kazdu jar krasne husto zakvitne, tesim sa na urodu, ale nikdy z nej nic nieje. Kvety opadnu a zostane asi päť čerešní. Myslite, ze sa to da zmenit, alebo mam strom vyrubat a skusit novy. Dakujem
Luky89
23.02.10,08:56
Môže to byť diviak (zodpovedajú plody predpokladu že je to odroda alebo nie?)

Na čerešne si v rodivosti treba niekedy počkať ja napríklad čo mám čerešnu tak isto ako ti nerodila cca. 8 rokov kým nevytvorila korunu a teraz mám problém spotrebovať jej úrodu.

Keď nechceš čakať tak ju preštep. I keď to môže byť v podpníku niektoré podpníky oddiaľujú rodivosť tak ako rez. Ja by som jej dal ešte 2 roky.
wabi
23.02.10,20:55
AK zakvitne a nezarodí, vychádza mi z toho len jediné, nedôjde k opeleniu. Potrebuje teda niekde v blízkosti vysadiť inú odrodu alebo naštepiť do koruny inú odrodu. Budú sa vzájomne opeľovať a úrodnosť značne stúpne.
Marian.
24.02.10,22:02
Zdravim. Je velmi pravdepodobne ze mate cudzoopelivu ceresnu, a teda bez opelenia pelom inej vhodnej ceresne to nepojde,teda ak chybaju stromy- opelovace prip. opelujuci hmyz. Alebo si skuste vysadit samoopelivu odrodu "Stella" , "Sunbrust"...
petmar
26.02.10,07:32
Aj ja mám 4 čerešne vysadené a správajú sa tak ako píše karolf. Je ale pravda, že aspoň 2 z nich ani moc nerastú do dreva. Asi je tam nejaká nanič pôda pre čerešne. Sú vo svahu, keď som tam kopal jamy tak vhlbke asi 60-80 cm je taká červenkavá nepriepustná tvrdá kamenistá hlina. V kopci je možno aj vyššie. Hrušky tiež nechcú rásť, slivky občas, ale tie sú iná kapitola... Iba jablká tam idú dobre.
Mal by som ich (čerešne) teraz na jar hlbšie orezať?
Karolf
26.02.10,16:00
Dakujem za rady. Pravdepodobne jej budem musiet vysadit kamaratku. Sused sice ceresnu ma, ale je to uplne iny druh - skorsi, takze asi nekvitnu sucasne (uz si nie som isty). Uvidim na jar. Este raz vdaka.
wabi
28.02.10,01:22
Aj ja mám 4 čerešne vysadené a správajú sa tak ako píše karolf. Je ale pravda, že aspoň 2 z nich ani moc nerastú do dreva. Asi je tam nejaká nanič pôda pre čerešne. Sú vo svahu, keď som tam kopal jamy tak vhlbke asi 60-80 cm je taká červenkavá nepriepustná tvrdá kamenistá hlina. V kopci je možno aj vyššie. Hrušky tiež nechcú rásť, slivky občas, ale tie sú iná kapitola... Iba jablká tam idú dobre.
Mal by som ich (čerešne) teraz na jar hlbšie orezať?
Nepíšeš síce ako sú staré tie čerešne. Možno sú to len niekoľko ročné stromy presadené po zakúpení veľkých "vybehnutých" stromov ktoré sa z toho šoku ani nemusia nikdy spamätať, ak nemajú dobré podmienky. Stretol som sa však aj s tým, že na niektorom mieste jednoducho čerešňa nechce rásť. V takom prípade je najlepším riešením presadenie maličkej jednoročnej čerešničky planej opatrne, aby nedošlo k poškodeniu koreňov. Nie ale na rovnaké miesto, ale aspoň niekoľko metrov vedľa, dobre polievať, po roku dvoch ak dobre porastie ju zaočkovať odrodou "od suseda" ktorá v tamojších podmienkach dobre rodí a prosperuje.
Ďalšou možnosťou je zakúpiť stromček ktorý nie je z veľkokapacitnej škôlky zhíčkaný tamojšími možno až moc "ideálnymi" podmienkami, najlepšie krytokorenný, aby nezažil priveľký šok.