Inga6
22.02.10,17:05
Prosim o radu:

Nasa firma kupila od inej s.r.o. uzitkove auto a zaroven dala na seba previest zmluvu o Autokredite, na zaklade ktorej bude pokracovat dalej v plastkach uveru a ma este splatit 15 splatok .
Prosim o pomoc s nadledovnymi uctovnymi pripadmi:

poplatok za prevod zmluvy VWFS (platime my, ako novy nadobutel) - 042/321? Je to spravne, zvysuje tento poplatok OC auta? Poplatok je na FA uvedeny bez DPH.
FA za predaj auta od povodnej spolocnosti - 042/321 (za nizsiu ako zostatkovu cenu, kedze sme sa dohodli). Kedze ide o uzitkove auto, je mozne kupit toto auto aj s DPH a uplatnit si ho nasledne na odpocte? Ma povodny vlastnik povinnost fakturovat predaj tohto auta s DPH, kedze celu vysku DPH si uplatnil pri jeho kupe na vstupe?
Ak si zratam sumy na 042, tak je to cela nasa nova OC auta bez ohladu na to, ze v splatkovom kalendari mam uvedenu uplne inu a teda povodnu cenu auta, za ktoru ju pred 1,5 rokom kupil povodny majitel? Alebo mam k sume na ucte 042 priratat aj vysku splatok a urokov, ktore do konca uveru este my zaplatime? Alebo ako sa teda dopracujem ku skutocnej OC?
poskytnuty dlhodoby uver - sumu vyratam podla splatkoveho kalendara iba za tie mesiace, ktore platime my, t.j. za 15 mesiacov? 321/479
Poradte mi prosim, pretoze zial, nikto mi to doposial nevedel vysvetlit ani mi poradit.
Dakujem!
Inga6
22.02.10,21:46
PROSIM!
Naozaj mi nevie nikto poradit?
Niektore veci som si uz zistila, ide mi teraz uz len o vycislenie OC a o to, ako zauctujem uver na zvysnych 15 mesiacov, ako urok a ako to budem uctovne rozpustat.
PROSIM o radu co najskor.
IvoM
23.02.10,08:26
Keď nad tým rozmýšlam tak sú to dve veci, predaj auta a prevod úveru. Predpokladám že autokredit je len forma úveru od dodávateľa auta a prvý majiteľ bol hneď jeho vlastník /nie ako pri leasingu/. Takže keď prvý majiteľ predá auto auto tak nový vlastník môže dať do OC len hodnotu vozidla za ktoré ho prvý majiteľ predal, samozrejme že prvý majiteľ vyfakturuje predaj vozidla s DPH. Prvý problém podľa mňa vzniká v tom že sa snažíte k tomu pristupovať ako k postúpeniu leasingu čo sa ale tu nedá, a druhý že hľadáte protihodnotu k prebranému záväzku v navýšení OC vozidla, čo podľa mňa tiež nejde.

Mne vychádza účtovanie nasledovne:

Prvý majiteľ:
311/641 - reálna predajná cena, nie nejaká ZC
343
221/311 - úhrada časti pohľadávky
479/311 - prevzatie úveru nový majiteľom

Druhý majiteľ
042/321 - reálna nákupná cena
343
321/221 - úhrada záväzku ponížená o prevzatý úver
321/479 - prevzatý úver
Inga6
23.02.10,13:12
Dakujem za odpoved. Presne, ako pisete - ja, ako novy nadobudatel vozidla si ho mozem dat do obstarania iba v cene nakupnej, t.j. skutocnej, kedze ide uz o opotrebovane auto. Pre mna to bude nadobudacia cena, z ktorej budem ratat odpisy.
Ale prevzatie uveru je ten oriesok. Povodny vlastnik splatil z povodnych 36 splatok istiny a uroku uz 21 a ja doplatim zvysnych 15 splatok istiny a uroku.
Podla Vasho navrhu zauctovania by som mala povodnemu majitelovi vyplatit vsetky splatky, ktore on doposial zaplatil? Podla mna to nie je spravne, pretoze on mal problem dane auto splacat a je rad, ze sme ho prevzali my a pokracujeme v jeho splacani. Dohodnuta cena, za ktoru sme auto kupili uz zohladnuje jeho skoro 2 rocne opotrebenie, t.z. ze je samozrejme nizsia ako cena, za ktoru on dane auto kupil a zaradil si ho do majetku pred cca 2 rokmi.
Co si o tom myslite?
Nasla som tu na porade jeden pripad, kde zavazok zauctovali 548/479, ale vobec neviem, ci je to spravne.

Dakujem:)
IvoM
23.02.10,13:45
Ja netvrdím že druhý majiteľ musí doplatiť všetky splátky čo prvý majiteľ zaplatil, ja len tvrdím že predajná cena má byť reálna a nie aby sa odvíjala od zostatkovej ceny, a pri úhrade faktúry má byť započítané prevzatie úveru, a tak som to aj v mojom príspevku napísal pri účtovaní.

Uvediem to ešte raz aj s fiktívnymi číslami u predajcu.

311/641 1 000 - predajná cena bez DPH
311/343 190

221/311 690 - zaplatí 2.majiteľ po odrátaní úveru
311/479 500 - prevzatý zostatok úveru 2.majiteľom
Inga6
24.02.10,13:45
Dakujem za odpoved, ale predsa len mi to nesedi, aj ked rozumiem tomu, co ste napisali. Ide o nasledovne:
Predajcom je firma AB, s.r.o. - tato firma by nam vystavila FA za predaj uzitkoveho auta vo vyske 1000 EUR + DPH.
Ja uver vsak platim inej spolocnosti - VWFS. Podla Vasho navrhu by som sice obdrala FA vo vyske 1000 EUR ale zaplatila by som len 690 EUR aj s DPH a tato FA by mi stale figovala v uctovnictve ako nezaplatena. Obdobne by mala nevysporiadanu pohladavku aj povodna spolocnost. Co s tymto? Viete mi poradit?

Dakujem moc za pomoc!
Inga6
24.02.10,13:59
A este otazocka, kedze mne sa jedna hlavne o stranu nakupcu, t.j. noveho majitela. Uctovala by som nasledne:

042/321 1000
343/321 190

uhrada ciastkova: 221/321 - 690
479/321 - 500 (uver).

PREDAJCA:
Kedze ma predajca vytvoreny dlhodoby zavazok na 479, kde mal cely uver, nemalo by byt na jeho strane zuctovne odovzdanie zostatkovej casti uveru takto: 479/311 . Tym padom by sa znuloval zavazok a taktiez sa ponizila pohladavka za zvysnu cast predaj ceny. Len taka moja konsntrukcia, mozno uplne zla :-).

Je potrebne zaratat do uverovej ciastky pri tvorbe predajnej ceny aj istinu aj urok? Predpokladlam, ze asi ano, ze?

DAKUJEM!
IvoM
24.02.10,14:23
A este otazocka, kedze mne sa jedna hlavne o stranu nakupcu, t.j. noveho majitela. Uctovala by som nasledne:

042/321 1000
343/321 190

uhrada ciastkova: 221/321 - 690
479/321 - 500 (uver).

PREDAJCA:
Kedze ma predajca vytvoreny dlhodoby zavazok na 479, kde mal cely uver, nemalo by byt na jeho strane zuctovne odovzdanie zostatkovej casti uveru takto: 479/311 . Tym padom by sa znuloval zavazok a taktiez sa ponizila pohladavka za zvysnu cast predaj ceny. Len taka moja konsntrukcia, mozno uplne zla :-).

Treba si pozrne pozirieť moj príspevok #3, veď tam to účtovanie takto je.

Je potrebne zaratat do uverovej ciastky pri tvorbe predajnej ceny aj istinu aj urok? Predpokladlam, ze asi ano, ze?

Predajná cena sa podľ mňa odvíja od ceny na trhu.

DAKUJEM!

:)
Inga6
24.02.10,19:42
Dakujem este raz, uz tomu rozumiem, vidim v tom logiku a podla mna je to takto asi aj spravne, pretoze to koresponduje s tym, ako sa AutoKredit uctuje u prveho majitela.

Len by som sa s Vami este chcela poradit o nasledovnom a sice, ako vytvorit predajnu cenu. Podla tohto systemu uctovania, co ste navrhli, by predajna cena mala byt tvorena z vysky prevzateho uveru novym majitelom (len istiny, uroky nie, ze?) a nejakou castou zostatkovej ceny u povodneho majitela, pripadne za celu zostatkovu cenu, to uz by bolo vecou dohody. Dobre to vnimam?

A teraz kupno-predajna zmluva: Mala by tam byt uvedena cela ciastka s tym, ze malo by tam byt uvedena, ze aka cast predajnej ceny je prebrany uver, alebo to nie je podstatne?

Dakujem este raz velmi srdecne, velmi ste mi pomohli, absolutne nikto mi v tomto nevedel poradit:).
IvoM
25.02.10,08:01
Predajná cena ojazdeného vozidla by mala zodpovedať reálnej cene na trhu, tá sa dá zistiť napríklad v autobazároch.