jozefinka
22.02.10,17:45
Dobrý deň.
Ja som tu na porade nová tak ani neviem či sa podarí napísať a či to vie niekto prečítať. Chcem sa aj ja spýtať na môj problém. Chcem urobiť svokrovi daň.priznanie A, a je to trochu zložité:
a, prvé tri mesiace v 2009 pracoval na riadnu pracovnu zmluvu, doniesol mi "Potvrdenie o príjmoch zo závislej činn....."
b, no on je už dva roky na výsluhovom dôchodku.
c, a po tretie okrem toho vlastní 1-izb. byt a dal do do prenájmu jednej mladej rodine., a doniesol mi nájomnú zmluvu s tým že je aj zaregistrovaný na DÚ.
d, jeho manželka-moja svokra je už tiež na starob. dôchodku, iné príjmy nemá.
Takže mi poďte prosím Vás hlavne, že čo s tým príjmon čo prenajíma, kam ho do DP zapísať a akú sumu, to čo mu tá rodina platí, alebo z vyučtovania nákladov z bytoveho družstva. Musí tu celoročnú sumu zdaniť?
Prepáčte je to dosť zložité.
veronikasad
22.02.10,16:53
Doplň prosím :
- výšku príjmu zo zamestnania
- výšku svokrovho dôchodku
- výšku príjmu z prenájmu - kto je registrovaný na DU ?
- výšku svokrinho dôchodku
jozefinka
22.02.10,17:17
Doplň prosím :
- výšku príjmu zo zamestnania 1678 €to je úhrn zúčtovaných a vypl. príjmov- r.01 z Potvrdenia.
- výšku svokrovho dôchodku to neviem, musím im zavolať, má to byť z mesačných výpisov z banky-čiže skutočne vyplatené v roku 2009, alebo z rozhodnutia o výške dôchodku?
- výšku príjmu z prenájmu - kto je registrovaný na DU ? svokor je registrovaný že dáva do prenájmu jeho byt. A príjem je: 469,-€ (to je čistý príjem šeky od rodinky mínus skutočné náklady na bytové družstvo.)
- výšku svokrinho dôchodku zavolám a o chvíľu pripíšem, ďakujem zatiaľ veľmi pekne za Vašu ochotu.
veronikasad
22.02.10,17:21
Výška skutočne vyplateného dôchodku za rok 2009 - pre posúdenie možnosti uplatnenia NČZD na daňovníka, príp. manželku.

Z prenájmu treba uviesť samostatne hrubý príjem a výdavky spojené s prenájmom.
jozefinka
22.02.10,17:30
Výška skutočne vyplateného dôchodku za rok 2009 - pre posúdenie možnosti uplatnenia NČZD na daňovníka, príp. manželku.

Z prenájmu treba uviesť samostatne hrubý príjem a výdavky spojené s prenájmom.
Dobre. Takže skutočne vyplatený dôchodok za 2009 svokor: 9007 € svokra: 3042 € , a príjem z prenájmu: hrubý 1560 € a výdavky čiže zaplatené na byt.dužstvo: 1100€.
jozefinka
22.02.10,20:44
Veronikasad, si asi zabudla na mňa. Odpovedala som ti v predchádzajúcom príspevku. Budem čakať na odpoveď. Ďakujem:)
jozefinka
23.02.10,13:56
Veronikasad, si asi zabudla na mňa. Odpovedala som ti v predchádzajúcom príspevku. Budem čakať na odpoveď. Ďakujem:)

posúvam
jozefinka
24.02.10,16:12
Dobre. Takže skutočne vyplatený dôchodok za 2009 svokor: 9007 € svokra: 3042 € , a príjem z prenájmu: hrubý 1560 € a výdavky čiže zaplatené na byt.dužstvo: 1100€.
Prosím poraďáčku veronikasad aby mi pomohla dokončiť debatu, údaje na ktoré si sa pýtala som napísala, takže teraz neviem čo ďalej. Behám tu už druhý deň po všeliakých príspevkoch ale taký ktorý presne pasuje k môjmu prípadu tu nie je. Nechcem byť otravná ale keď si sa zapojila pomôcť mi, tak by sme to mohli spolu dotiahnuť do konca, čo ty na to ?
Veľmi pekne ti ďakujem.
Zoltán Kovács
24.02.10,16:20
Ešte stále málo informácii. Z toho potvrdenia zo zamestnania je potrebné aj výška zrazených odvodov a dane. Svokor na NČ nebude mať nárok, má vysoký dôchodok. Typ daňového priznania bude B a nie A, nakoľko má príjem podľa §6 ods 3 (prenájom). Bude si môcť uplatniť svoju manželku ako vyživovanú osobu, nakoľko jej dôchodok je nižší ako nezdaniteľná časť, ale samozrejme iba rozdiel NČ a dôchodku.


P.S.
Etiketa porady
7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť. ;):)
jozefinka
24.02.10,17:01
Ešte stále málo informácii. Z toho potvrdenia zo zamestnania je potrebné aj výška zrazených odvodov a dane. Svokor na NČ nebude mať nárok, má vysoký dôchodok. Typ daňového priznania bude B a nie A, nakoľko má príjem podľa §6 ods 3 (prenájom). Bude si môcť uplatniť svoju manželku ako vyživovanú osobu, nakoľko jej dôchodok je nižší ako nezdaniteľná časť, ale samozrejme iba rozdiel NČ a dôchodku.


P.S.
Etiketa porady
7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť. ;):)

Prepáčte, nechcela som porušiť žiadne pravidlá. Ďakujem.
Dopĺňam údaje:
r. 03 poistné a prísp. (§5 ods.8) celkom: 156 €,
a z toho poistné na ver.zdravot.pois.: 66,52 €

r. 05 úhrn predd. na daň zrazených §35: 289,16 €
všetky ostatné riadky sú nuly.
jozefinka
24.02.10,17:03
Ešte som zabudla doplniť: Naozaj to bude DP B?
Lebo svokor má tie príjmy z prenájmu nižšie ako 2012,85?
Diky
Zoltán Kovács
24.02.10,17:12
Ešte som zabudla doplniť: Naozaj to bude DP B?
Lebo svokor má tie príjmy z prenájmu nižšie ako 2012,85?
Diky

Bude to B, nakoľko tá hranica je prokročená. Mal príjem aj zo závislej činnosti, a všetky príjmy sa spočítavajú dokopy.
Tiska
24.02.10,17:25
Mám otázku k dôchodcovi, ktorý je spoločník sro a mal počas roka 2009 vyplatený podiel na zisku sro. Keďže mal vyplatené úroky z vkladu na ter. účte, môže požiadať o vrátenie zráž. dane z týchto úrokov prostredníctvom DP typ B? Nebude prekážkou vyplatený podiel na zisku, aj keď tento je daňovo vysporiadaný, vypláca sa až po zdanení.
jozefinka
24.02.10,18:17
Bude to B, nakoľko tá hranica je prokročená. Mal príjem aj zo závislej činnosti, a všetky príjmy sa spočítavajú dokopy.

aha, takže B , a tam aj odd.V- to bude z potvrdenia o príjmoch zo zamestnania, že?
a vyplním aj odd.VI, v riadku 10 prenájom nehnut.? A čo tam dám do 2 stlpca výdavky? Skutočné výdavky alebo sumu 894,60?
Veľmi pekne ďakujem.