mrstevo
22.02.10,17:19
Dobrý den.
Som na PN s nástupon na invalidný dochodok. Firma, v ktorej som pracovala viac ako 9 rokov mi nechce vyplatiť odstupne, iba odchodne a to za jeden mesiac...Je na to nejaký zakon, aby mi vyplatila odstupne a ako by som mala rozviazať s nimi pracovný pomer. Alebo ako by som mala postupovat ..Dakujem
veronikasad
22.02.10,16:22
Dobrý den.
Som na PN s nástupon na invalidný dochodok. Firma, v ktorej som pracovala viac ako 9 rokov mi nechce vyplatiť odstupne, iba odchodne a to za jeden mesiac...Je na to nejaký zakon, aby mi vyplatila odstupne a ako by som mala rozviazať s nimi pracovný pomer. Alebo ako by som mala postupovat ..Dakujem
Chceš nastúpiť po skončení PN-ky do práce ?
terezamaria
22.02.10,16:28
Dobrý den.
Som na PN s nástupon na invalidný dochodok. Firma, v ktorej som pracovala viac ako 9 rokov mi nechce vyplatiť odstupne, iba odchodne a to za jeden mesiac...Je na to nejaký zakon, aby mi vyplatila odstupne a ako by som mala rozviazať s nimi pracovný pomer. Alebo ako by som mala postupovat ..Dakujem

Áno, na odchodné máš nárok podľa § 76, ods.6 ZP. Pokiaľ chceš sama nastúpiť na invalidný dôchodok a nepracovať, tak na odstupné nárok nemáš.

Na odstupné by si mala nárok vtedy, keď by Ti zamestnávateľ dal výpoveď, to zrejme Tvoj prípad nie je.
mrstevo
22.02.10,16:28
Nie.Na celkový invalidný dochodok.
mrstevo
22.02.10,16:31
Velmi rada by som nastupila do prace, ale dravie mi to nedovolí...Takze nie rada nastupujem na invalidny. Ide o to, ze moja miera invalidity je 75 percent..Takze Pracovat uz nemozem
veronikasad
22.02.10,16:31
Nie.Na celkový invalidný dochodok.
Na odstupné by si mal nárok iba v prípade, ak by si dostal od zamestnávateľa výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. c)

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú

Ako bol ukončený tvoj pracovný pomer ?
terezamaria
22.02.10,16:36
Nie.Na celkový invalidný dochodok.

Zamestnávateľ Ti určite výpoveď nedá, takže s Tebou ukončí pracovný pomer " Dohodou " podľa § 60 ZP.

Skús dôvodiť, že si pracovala 9 rokov, či Ti nemôže dať aspoň mimoriadnu odmenu, možno sa v ňom ozve niečo dobré a popri odchodnom Ti dá aj odmenu.
mrstevo
22.02.10,16:38
Takze, ak poslem lekarsky posudok na firmu, tak je zamestnavatel povinny ukoncit pracovny pomer a nasledne vyplatit odstupne?
mrstevo
22.02.10,16:45
Na odstupné by si mal nárok iba v prípade, ak by si dostal od zamestnávateľa výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. c)


Ako bol ukončený tvoj pracovný pomer ?
Moj pracovny pomer este stale trva...Teraz som na PN a a tohto casu mam uznany invalidný dochodok na zaklade lekarkeho posudku
mrstevo
22.02.10,17:05
Takze, ak poslem lekarsky posudok na firmu, tak je zamestnavatel povinny ukoncit pracovny pomer a nasledne vyplatit odstupne?
drobeceva
22.02.10,17:14
Takze, ak poslem lekarsky posudok na firmu, tak je zamestnavatel povinny ukoncit pracovny pomer a nasledne vyplatit odstupne?
Nie, nie je povinný ukončiť PP. Môže sa stať, že Ti umožní nástup. Predpokladám, že výpoveď Ti nedá a bude čakať, že požiadaš o ukončenie PP dohodou. Vznikne iba nárok na odchodné.
mrstevo
04.11.10,13:33
ako dostat peniaze za skutoce cestne odpracovane dni a dovolenku ked som bol prepusteny podla 63
Ganéša
10.11.10,07:21
ako dostat peniaze za skutoce cestne odpracovane dni a dovolenku ked som bol prepusteny podla 63


Bude po 1.1.2011 zdaňované odchodné aj odstupné?
veronikasad
10.11.10,07:29
Bude po 1.1.2011 zdaňované odchodné aj odstupné?
zdaňované bolo aj doteraz - neviem o žiadnej výnimke.

Či sa z neho budú platiť aj odvody ešte nevedia ani poslanci parlamentu