poisonkatka
22.02.10,21:55
iba informativne: v roku 2008 vedene JU, v roku 2009 chceme dat pausalne vydavky. Ako to urobit:

ak zavazky neostali z roku 2008 do roku 2009 ziadne

ak zavazky ostali

co s odvodmi do ZP a SP december 2008 platene v januari 2009 - tiez sa to musi zohladnit?

moc sa v tomto nevyznam, tak kazda rada dobra...precitala som nejake info na nete, ale moc mudra z toho nie som....
poisonkatka
22.02.10,21:48
no bolo mi povedane, ze ked neostali pohladavky, iba zavazky, tak mozem v pohode prejst na pausalne vydavky..je to tak? dakujem :-)

a este otazka: ak konci zivnost a ostali neuhradene pohladavky, tak kde to treba napisat? uplatnuje si pausalne vydavky
Andyke
22.02.10,22:00
poisonkatka
23.02.10,07:48
hladala, ale toto mi nenaslo :-)) idem studovat
poisonkatka
23.02.10,13:19
tak som si precitala rozne diskusie a dosla som k takemuto zaveru:

kedze mu neostali pohladavky, iba zavazky -telefon, tak prejdem normalne na pausalne, bez podavania DDP za 2008. vyvstala mi vsak otazka, co s odvodmi ZP a SP za 12/2008? V roku 2009 (zaplatene v 01/2009) prejdu do vydavkov na poistne alebo budu ako VNZD?
poisonkatka
23.02.10,14:53
poradi mi niekto k tej poslednej otazke?
poisonkatka
23.02.10,20:40
posuniem si
poisonkatka
24.02.10,07:42
tak som si precitala rozne diskusie a dosla som k takemuto zaveru:

kedze mu neostali pohladavky, iba zavazky -telefon, tak prejdem normalne na pausalne, bez podavania DDP za 2008. vyvstala mi vsak otazka, co s odvodmi ZP a SP za 12/2008? V roku 2009 (zaplatene v 01/2009) prejdu do vydavkov na poistne alebo budu ako VNZD?

:-(
Zita5
24.02.10,07:50
tak som si precitala rozne diskusie a dosla som k takemuto zaveru:

kedze mu neostali pohladavky, iba zavazky -telefon, tak prejdem normalne na pausalne, bez podavania DDP za 2008. vyvstala mi vsak otazka, co s odvodmi ZP a SP za 12/2008? V roku 2009 (zaplatene v 01/2009) prejdu do vydavkov na poistne alebo budu ako VNZD?

Asi až tak v pohode to nebude , lebo sa musíte riadiť zákonom a nie JPP .:)

Zákon o dani z príjmu § 17 odst.10

(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

§ 17 odst.8

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby
predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

A k tomu všetkému Vám pridám aj nasledovnú tému
http://www.porada.sk/t131059-prechod-z-pausalnych-vydavkov-na-ju-a-opacne-na-prelome-rokov-2009-2010-pozor-zmena.html
poisonkatka
25.02.10,09:02
ok, dakujem

ja sa chcem vsemozne vyhnut DDP,prip. robeniu normalneho uctovnictva, lebo to by sa iba skomplikovalo...vsak to, ze si nepoda DDP, tak to sa iba on ukrati...a tie odvody su opodstatnene ako vydavok v roku 2009, nie? boze, preco je to take komplikovane :-( a zase on nevymysla hovadiny, on skoncil v 08/2009 zivnost a chce pausal, lebo inak by platil vysoku dan...sama nechapem, ze preco mu jeho povodna uctovnicka nerobila pausal, kedze nema skoro ziadne vydavky :-(