masa_sk
22.02.10,22:17
V júni tohto roku sa vraciam do prace po rodicovskej dovolenke. Budem mat narok na dovolenku? Kolko dni? Budem si ju moct cerpat hned (napr. v juli), alebo musim najprv odpracovat niekolko mesiacov?
Chobot
24.02.10,13:57
V júni tohto roku sa vraciam do prace po rodicovskej dovolenke. Budem mat narok na dovolenku? Kolko dni? Budem si ju moct cerpat hned (napr. v juli), alebo musim najprv odpracovat niekolko mesiacov?

Ak ti nezostala žiadna dovolenka spred nástupu na MD a RD, tak zákonný nárok na dovolenku ti vznikne až po odpracovaní 21 dní - a aj to len 1/12 z ročného nároku.

ALe ak s tým zamestnávateľ súhlasí, môže ti dať dovolenku aj hneď po nástupe do práce. Je to na jeho rozhodnutí.
jankapd
28.02.10,19:27
Dobrý večer,

veľmi pekne vás chcem poprosiť o radu ohľadom čerpania dovolenky po RD.
Dňa 19.1.2007 som nastúpila na MD, 2.8.2007 na RD. Dovolenku som si nevyčerpala po skončení MD, lebo mi účtovníčka vo firme tvrdila, že nemám na žiadnu nárok a ja hlúpa som sa s týmto tvrdením uspokojila. Pred týždňom som sa dozvedela od zamestnávateľa, že nemá pre mňa miesto a dostanem po skončení RD t.j. 19.3.2010 výpoveď. Tak sa začínam zaujímať, na čo všetko mám nárok a dovolenka za rok 2007 je jedna z vecí.
Už je vo firme nová učtovníčka, tá hovorí, že som mala nárok na dovolenku, ale keďže som si ju nevyčerpala po MD, tak trvaním RD sa mi tak vykrátila, že mi nič nezostalo. Som z toho jeleň a netuším, či je to tak alebo nie.
Na výplatnej páske z januára 2007 mám 17 dní novej dovolenky. Ako sa to ráta v tomto mojom prípade, naozaj by sa mohla tá dovolenka vykrátiť na nulu?

Ďakujem za každé vysvetlenie.
veronikasad
28.02.10,19:55
Dobrý večer,

veľmi pekne vás chcem poprosiť o radu ohľadom čerpania dovolenky po RD.
Dňa 19.1.2007 som nastúpila na MD, 2.8.2007 na RD. Dovolenku som si nevyčerpala po skončení MD, lebo mi účtovníčka vo firme tvrdila, že nemám na žiadnu nárok a ja hlúpa som sa s týmto tvrdením uspokojila. Pred týždňom som sa dozvedela od zamestnávateľa, že nemá pre mňa miesto a dostanem po skončení RD t.j. 19.3.2010 výpoveď. Tak sa začínam zaujímať, na čo všetko mám nárok a dovolenka za rok 2007 je jedna z vecí.
Už je vo firme nová učtovníčka, tá hovorí, že som mala nárok na dovolenku, ale keďže som si ju nevyčerpala po MD, tak trvaním RD sa mi tak vykrátila, že mi nič nezostalo. Som z toho jeleň a netuším, či je to tak alebo nie.
Na výplatnej páske z januára 2007 mám 17 dní novej dovolenky. Ako sa to ráta v tomto mojom prípade, naozaj by sa mohla tá dovolenka vykrátiť na nulu?

Ďakujem za každé vysvetlenie.
Stará ani nová účtovníčka nemá pravdu. Dovolenku si môžeš vyčerpať po nástupe do práce po skončení rodičovskej dovolenky, príp. ti ju firma musí preplatiť pri skončení pracovného pomeru. Dovolenka sa ti kráti za prvých 100 prac. dní rod. dovolenky o 1/12, a za každých celých 21 dní rod. dovolenky ďalšiu 1/12.

Počas rodičovskej dovolenky ti firma nemôže dať výpoveď, tú ti môžu doručiť až po nástupe do práce = začiatku čerpania riadnej dovolenky. Aj pre teba platí výpovedná doba najmenej dva mesiace a začína plynúť od 1. dňa nasl. mesiaca - v tvojom prípade od 1.4.2010.
brčko
28.02.10,20:46
Dobrý večer,

veľmi pekne vás chcem poprosiť o radu ohľadom čerpania dovolenky po RD.
Dňa 19.1.2007 som nastúpila na MD, 2.8.2007 na RD. Dovolenku som si nevyčerpala po skončení MD, lebo mi účtovníčka vo firme tvrdila, že nemám na žiadnu nárok a ja hlúpa som sa s týmto tvrdením uspokojila. Pred týždňom som sa dozvedela od zamestnávateľa, že nemá pre mňa miesto a dostanem po skončení RD t.j. 19.3.2010 výpoveď. Tak sa začínam zaujímať, na čo všetko mám nárok a dovolenka za rok 2007 je jedna z vecí.
Už je vo firme nová učtovníčka, tá hovorí, že som mala nárok na dovolenku, ale keďže som si ju nevyčerpala po MD, tak trvaním RD sa mi tak vykrátila, že mi nič nezostalo. Som z toho jeleň a netuším, či je to tak alebo nie.
Na výplatnej páske z januára 2007 mám 17 dní novej dovolenky. Ako sa to ráta v tomto mojom prípade, naozaj by sa mohla tá dovolenka vykrátiť na nulu?

Ďakujem za každé vysvetlenie.

Súhlasím s veronikou.
PRedpokladám, že si odpracovala obdobie 1.-19.1.2007! V takom prípade si odpracovala obdobie 1.1.07 -1.8.2007, čo je viac ako 60dní (čas MD sa považuje za výkon práce t.j. za odpracovaný čas, vid Zákonník práce § 144 ods.4 - toto asi netušila stará mzdárka), takže máš nárok na dovolenku za kalend.rok (vid ZP § 101, tvoj prac.pomer trval celý kalend.rok), ktorá bude krátená o neodpracované dní (vid § 109 ZP) v danom kalend.roku, tj.roku2007. Nemôže byť krátená o neodpracované dni v rokoch 2008-2009, kedy si čerpala RD - vid § 109 ods.6 - možno na toto nová mzdárka zabudla!.

V období 2.8.-31.12.2007 máš neodpracovaných 108dní (august 22, sept.20, IV.qvartál 66), t.j. celoročná dovolenka bude krátená len o 1/12tinu za prvých 100dní. Ak by si bola napr. PN 1.-19.1.07, tak treba prirátať k neodpracovaným dnom 15dní, t.j. spolu by to bolo 123 a celoročná dovolenka by bola krátená o 2/12-tiny.

Celoročná dovolenka je najmenej 20 alebo 25dní.

Dovolenku si môžeš vyčerpať po ukončení RD vid ZP § 113 ods.2.

Tak študuj ZP :)
ešte tu pripínam použitý kalendár k výpočtom:
http://calendar.zoznam.sk/worktime-sksk.php?hy=2007
(do odpracovaných a neodpracovaných sa nerátajú víkendy, ostatné všetky dni)