Alyssa
23.02.10,07:45
Ahoj, vie mi niekto poradiť, či je možné žiadať odškodné od stavebného úradu? Ide totiž o to, že ešte 12. novembra bolo začaté stavebné konanie a k dnešnému dňu sme nedostali žiadne vyrozumenie(zo zákona nás do 30 resp. 60 dní musia informovať ako sa veci majú)a ide aj o to, že nás zavádzajú (napr., že v ich kompetencii nie je istú vec riešiť, tak sme to podali na iný úrad, ktorý nám poslal vyrozumenie, že to spadá pod spomínaný stavebný úrad) ... a existuje podozrenie, že túto vec zámerne zdržiavajú. ďakujem za odpovede.
Mgr.Shrek
23.02.10,07:07
Ahoj, vie mi niekto poradiť, či je možné žiadať odškodné od stavebného úradu? Ide totiž o to, že ešte 12. novembra bolo začaté stavebné konanie a k dnešnému dňu sme nedostali žiadne vyrozumenie(zo zákona nás do 30 resp. 60 dní musia informovať ako sa veci majú)a ide aj o to, že nás zavádzajú (napr., že v ich kompetencii nie je istú vec riešiť, tak sme to podali na iný úrad, ktorý nám poslal vyrozumenie, že to spadá pod spomínaný stavebný úrad) ... a existuje podozrenie, že túto vec zámerne zdržiavajú. ďakujem za odpovede.

V tomto prípade boli porušené ustanovenia z.č. 514/2003 Z.z o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci a o zmene niektorých zákonov.
Nie som si istý, ktorý § konkrétne, ale s najväčšou pravdepodobnosťou to je § 9 daného zákona.
Postupujte je podľa § 4 ods. 1 písm. c) spomínaného zákona.
Chobot
23.02.10,08:03
Ahoj, vie mi niekto poradiť, či je možné žiadať odškodné od stavebného úradu? Ide totiž o to, že ešte 12. novembra bolo začaté stavebné konanie a k dnešnému dňu sme nedostali žiadne vyrozumenie(zo zákona nás do 30 resp. 60 dní musia informovať ako sa veci majú)a ide aj o to, že nás zavádzajú (napr., že v ich kompetencii nie je istú vec riešiť, tak sme to podali na iný úrad, ktorý nám poslal vyrozumenie, že to spadá pod spomínaný stavebný úrad) ... a existuje podozrenie, že túto vec zámerne zdržiavajú. ďakujem za odpovede.

Súdnou cestou môžeš žiadať odškodné od kohokoľvek. Otázne je,či ti to súd prizná.
draik
23.02.10,15:29
V každom prípade najskôr musíte upozorniť na nesprávny úradný postup, potom škodu vyčísliť a žiadať ju preplatiť a až potom je možné podať žalobu.
Alyssa
01.03.10,08:19
ďakujem za všetky radz.
jani6969
02.12.11,14:44
Ahojte, poprosím o radu, mala som nehodu, kde som bola uznaná ako vinník na firemnom vozidle, ktoré malo české poznávacie značky. vo firme pracujem ako živnostník. česká kooperatíva všetko samozrejme vyriešila , pretože tam bolo uzavreté aj havarijne poistnie. Policajt uznal, že som vraj prešla na červenú aj keď ja som ju nemala avšak na uvedenej križovatke nie su kamery tak samozrejme kto je vtedy zákon no policajt. aj keď som podávala odvolania uznali ma vinnou a 6 mesiacov bez VP , kde po troch mesiacoch som opäť oň požiadala. odškodné poškodený dostal avšak sa mu to zdá zrejme málo a teraz po 5-tich mesiacoch nehody mi prišiel list od jeho právnika, že žiada finančné vyrovanie. ako mám v tomto prípade postupovať? veď predsa poisťovňa mu zaplatila čo bolo treba a keď on mal staršie auto zrejme mu odrátali amortizáciu a keď mu auto uznali v totálnej škode ktovi za koľko vrak predal . Ja mám za to, že už pri nehode volal známeho policajta, keďže ja som bola v cudzom meste lebo on vyskočil hneď z auta a volal, kde do 5 min. bol policajt hneď pri nehode a začal na mňa vrieskat. no to teraz neriešim. Ja som ešte aj firme zaplatila rozdiel škody, kde im leasingovka vyrátala zostatkovú hodnotu auta- plnenie poistovne, kde rozdiel vznikol 774 eur, ktoré firma po mne ako živnostníkovi požadovala. Keďže som nechcela prísť o prácu, zaplatila som to po častiach z mojej mzdy. A teraz po 5 mesiacoch ešte aj toto. Viete mi poradiť? som z toho zúfalá, má nárok niečo odo mňa žiadať alebo ako je to vlastne? ďakujem za serózne rady.