sunshine27
23.02.10,08:08
Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu ohladom darovania nehnutelnosti. Matka je vlastnikom nehnutelnosti po starych rodicoch a chce danu nehnutelnost previest na mna.1.Nevieme co je vyhodnejsie, ci darovacia zmluva alebo kupna zmluva, aby to bolo lacnejsie pri poplatkoch a pripadnej dane.....Co z danych sposobov prevedenia nehnutelnosti je jednoduchsie na cas i na peniaze....2. V pripade darovacej zmluve, co vsetko je potrebne okrem podpisanej zmluvy?napr. doklady z katastra...
Vopred velmi pekne dakujem za rady:)
Ice dive
23.02.10,08:01
Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu ohladom darovania nehnutelnosti. Matka je vlastnikom nehnutelnosti po starych rodicoch a chce danu nehnutelnost previest na mna.1.Nevieme co je vyhodnejsie, ci darovacia zmluva alebo kupna zmluva, aby to bolo lacnejsie pri poplatkoch a pripadnej dane.....Co z danych sposobov prevedenia nehnutelnosti je jednoduchsie na cas i na peniaze....2. V pripade darovacej zmluve, co vsetko je potrebne okrem podpisanej zmluvy?napr. doklady z katastra...
Vopred velmi pekne dakujem za rady:)
V podstate je to jedno či darovacia alebo kúpnopredajná zmluva... nakoľko daň z prevodu prechodu a ani darovania sa neplati, platiť budete len 66 € za vklad do katastra, ak si dá mama aj doživotné užívacie právo tak to bude ďalších 66 €...
Otázka je čo je pre Vás výhodnejšie či darovať, alebo predať, nakoľko ak predať je to definitívne a niet cesty spať, kdežto pri darovaní si môže obdarovaný nárokovať dar za určitých podmienok späť a tak isto pri dedičskom konaní by ostatní dedičia by mohli požadovať započítanie daru z Vášho dedičského podielu...
sunshine27
23.02.10,08:21
Dakujem za radu, pri kupnej zmluve bude ale potrebne na dalsi rok spravit danove priznanie na dan z prijmu...kedze mama nieco preda a tym padom bude mat aj ine prijmy ako mzdu...? Je mozne spravit kupnu zmluvu napr. za 1€,ci je potrebne pri kupnej zluve znalecke ohodnotenie? Pri darovani je teda mozne, ze po smrti matky sa dany dom na ziadost dedicov moze zapocitat medzi predmet dedicstva, aj ked vlastnikom nehnutelnosti v katastri budem ja?
Dozivotne pravo na uzivanie bude mat nasa stara mama,ktora este zije.
kyblik
23.02.10,11:12
No pokiaľ viem nie všetky dary musia byť započítané do spoločného dedičstva. Veľakrát napr. rodičia darujú nehnuteľnosť za doopatrovanie. Neviem čo je Váš prípad ale mama môže napísať závet a tam jednoznačne uviesť všetky okolnosti - aby si ostatní dediči nenárokovali na niečo, čo si napr. nezaslúžia... Pokiaľ sa potom nestane to čo spomenul(a) "ice dive", budete mať dobré vzťahy a nebudete musieť tento dar vrátiť, je pre Vás najjednoduchším riešením darovacia zmluva.
draik
23.02.10,13:06
V kazdom pripade sa vyhnite tomu, že uzavriete darovaciu zmluvu, ale vyplatite nejake peniaze, alebo uzavriete kupnu zmluvu s neprimeranou (prilis vysokou/nizkou) cenou. V takych pripadoch sanca na napadnutie zmluvy bude pomerne vysoka a uspesna.
sunshine27
23.02.10,14:27
Vyzera to tak ze asi najschodnejsie riesenie bude nakoniec kupnopredajna zmluva (s doopatrovanim starej mamy,kt.tam ma dozitovne pravo), rozhodli sme sa brat stavebny uver na rekonstrukciu, a cast prostriedkov by sa dala vydokladovat prave kupnopredajnou zmluvou...je pri kupnopredajnej zmluve potrebny novy znalecky odhad hodnoty nehnutelnosti,alebo staci ten ktory je uvedeny v dedicskom rozhodnuti spred 5 rokov,kedy dom po starom otcovi zdedila moja mama? Darovacia zmluva je jednoduchsia, hlavne kvoli tomu aby mama nemusela robit danove priznanie na dan z prijmov....keby bolo mozne darovaciu zmluvu osetrit proti napadnutiu uz pri podpise...ci jedine zavetom, v ktorom uvedie ze nehnutelnost kt.darovala nebude predmetom dedicstva...
Ice dive
23.02.10,14:32
V kazdom pripade sa vyhnite tomu, že uzavriete darovaciu zmluvu, ale vyplatite nejake peniaze, alebo uzavriete kupnu zmluvu s neprimeranou (prilis vysokou/nizkou) cenou. V takych pripadoch sanca na napadnutie zmluvy bude pomerne vysoka a uspesna.
záleží od toho, koľko rokov mama nehnuteľnosť vlastní... ak v nej má trvalý pobyt a tak dva roky ak nie tak 5 rokov musí danú nehnuteľnosť vlastniť a môže ju predať bez toho aby platila daň z príjmu... t.j. ak tam má trvalý pobyt a nehnuteľnosť prevedie formou kúpnopredajnej zmluvy za xy 000 € tak daňové priznanie z dôvodu predaja nehnuteľnosti podávať nemusí, nakoľko sa nebude jednať o zdaniteľný príjem...

pri darovacej zmluve je absolútne jedno čo mama uvedie do závetu čo si želá, v podstate musí každý dedič dostať to na čo má zákonný nárok inak je závet neplatný (bavme sa o Vás, a Vašich súrodencoch - manžel je opomenuteľným dedičom), resp. v závete môže mama plnoletým dedičom znížiť ich zákonný podiel o 3/4 a neplnoletým dedičom o 1/2 ich zákonného podieľu ale dediť musia vždy.

Pri darovacej zmluve mama Vám prevedie nehnuteľnosť jedná sa o neobvyklý dar t.j. môže sa započítavať, avšak do dedičského konania sa nedostane... mama Vám to darovala za života a hotovo, to už nikoho nemusí zaujímať (prečo začo a načo, so svojim majetkom si za života môže robiť čo chce), avšak ak by mama mala ešte jednu nehnuteľnosť, účet v banke a pod... a boli by ste napr. 4 dedičia (Vy a povedzme 3 súrodenci) tak títo traja súrodenci môžu požadovať, že vy už nebudete dediť 25 % celého majetku, lebo ste dostali darom nehnuteľnosť v minulosti t.j. Váš podiel by sa znižoval o hodnotu nehnuteľnosti v čase darovania...

čo sa týka predajnej ceny stále platí, že ceny sa určujú dohodou, a ak sa tam napr. uvedie ze mama ma dozivotne uzivacie pravo tak cena moze byt z dôvodu "vecného bremena" znížená a primeranosť zníženia je na dohode... takže úspešnosť napadnutia je veľmi otázna...

Každá zmluva sa dá časom napadnúť, pri darovacej hrozí to riziko, že mama si to môže rozmyslieť a časom požadovať dar späť, čo už pri kúpnopredajnej zmluve je horšie.
Ice dive
23.02.10,14:36
Vyzera to tak ze asi najschodnejsie riesenie bude nakoniec kupnopredajna zmluva (s doopatrovanim starej mamy,kt.tam ma dozitovne pravo), rozhodli sme sa brat stavebny uver na rekonstrukciu, a cast prostriedkov by sa dala vydokladovat prave kupnopredajnou zmluvou...je pri kupnopredajnej zmluve potrebny novy znalecky odhad hodnoty nehnutelnosti,alebo staci ten ktory je uvedeny v dedicskom rozhodnuti spred 5 rokov,kedy dom po starom otcovi zdedila moja mama? Darovacia zmluva je jednoduchsia, hlavne kvoli tomu aby mama nemusela robit danove priznanie na dan z prijmov....keby bolo mozne darovaciu zmluvu osetrit proti napadnutiu uz pri podpise...ci jedine zavetom, v ktorom uvedie ze nehnutelnost kt.darovala nebude predmetom dedicstva...
ak si znalecký posudok nevyžaduje inštitúcia poskytujúca úver nie je potrebný...
sunshine27
23.02.10,14:48
záleží od toho, koľko rokov mama nehnuteľnosť vlastní... ak v nej má trvalý pobyt a tak dva roky ak nie tak 5 rokov musí danú nehnuteľnosť vlastniť a môže ju predať bez toho aby platila daň z príjmu... t.j. ak tam má trvalý pobyt a nehnuteľnosť prevedie formou kúpnopredajnej zmluvy za xy 000 € tak daňové priznanie z dôvodu predaja nehnuteľnosti podávať nemusí, nakoľko sa nebude jednať o zdaniteľný príjem...

pri darovacej zmluve je absolútne jedno čo mama uvedie do závetu čo si želá, v podstate musí každý dedič dostať to na čo má zákonný nárok inak je závet neplatný (bavme sa o Vás, a Vašich súrodencoch - manžel je opomenuteľným dedičom), resp. v závete môže mama plnoletým dedičom znížiť ich zákonný podiel o 3/4 a neplnoletým dedičom o 1/2 ich zákonného podieľu ale dediť musia vždy.

Pri darovacej zmluve mama Vám prevedie nehnuteľnosť jedná sa o neobvyklý dar t.j. môže sa započítavať, avšak do dedičského konania sa nedostane... mama Vám to darovala za života a hotovo, to už nikoho nemusí zaujímať (prečo začo a načo, so svojim majetkom si za života môže robiť čo chce), avšak ak by mama mala ešte jednu nehnuteľnosť, účet v banke a pod... a boli by ste napr. 4 dedičia (Vy a povedzme 3 súrodenci) tak títo traja súrodenci môžu požadovať, že vy už nebudete dediť 25 % celého majetku, lebo ste dostali darom nehnuteľnosť v minulosti t.j. Váš podiel by sa znižoval o hodnotu nehnuteľnosti v čase darovania...

čo sa týka predajnej ceny stále platí, že ceny sa určujú dohodou, a ak sa tam napr. uvedie ze mama ma dozivotne uzivacie pravo tak cena moze byt z dôvodu "vecného bremena" znížená a primeranosť zníženia je na dohode... takže úspešnosť napadnutia je veľmi otázna...

Každá zmluva sa dá časom napadnúť, pri darovacej hrozí to riziko, že mama si to môže rozmyslieť a časom požadovať dar späť, čo už pri kúpnopredajnej zmluve je horšie.
situacia je taka, ze mama vlastni svoj rodny dom(nehnutelnost 1.) s bremenom (starou mamou), okrem toho su vlastnikom svojho domu (nehnutelnost 2.) s manzelom (teda nasim otcom), rodicia maju len dve deti,mna a sestru. Nehnutelnost 1. po starych rodich sa mama rozhodla darovat mne. Takze ked ho daruje nie je velka sanca napadnutia zo strany mojej sestry, alebo otca, ale len zo strany matky ako darcu....?Dedenia nehnutelnosti č. 2 som sa rozhodla zriect a danu nehnutelnost prenechat po smrti rodicov sestre...nakolko by nebolo spravodlive, aby som si narokovala na nehnutelnost ked som jednu dostala darom...
Mária27
23.02.10,19:27
Upozorňujem na to, že právo na vydanie daru sa premlčuje v trojročnej premlčacej dobe, pretože iba vlastnícke právo sa nepremlčuje.
Čo sa týka zastretého právneho úkonu (kúpna zmluva namiesto darovacej), môže ísť o neplatný právny úkon nie z dôvodu simulácie, ale pre obchádzanie zákona - daňových predpisov.
sarasara
23.02.10,23:21
Ak má tvoja mama dve nehnuteľnosti, je dôležité, v ktorej býva. Ak ti chce darovať tú, v ktorej nebýva a nemá tam trvalý pobyt, pri kúpnej zmluve by platila daň z príjmu. Takže v takom prípade radšej darovaciu. Ak tam trvalý pobyt má, lepšie je kúpna zmluva.
Ak dostaneš dom, v ktorom má formou ťarchy doživotné právo stará mama, nedostaneš na taký dom úver. Takáto ťarcha sa musí zrušiť, potom ti banka dá na dom úver.
Darovanie môže napadnúť iba darca.
Ice dive
24.02.10,06:14
Ak má tvoja mama dve nehnuteľnosti, je dôležité, v ktorej býva. Ak ti chce darovať tú, v ktorej nebýva a nemá tam trvalý pobyt, pri kúpnej zmluve by platila daň z príjmu. Takže v takom prípade radšej darovaciu. Ak tam trvalý pobyt má, lepšie je kúpna zmluva.
Ak dostaneš dom, v ktorom má formou ťarchy doživotné právo stará mama, nedostaneš na taký dom úver. Takáto ťarcha sa musí zrušiť, potom ti banka dá na dom úver.
Darovanie môže napadnúť iba darca.
Ak matka vlastní danú nehnuteľnosť 5 rokov, tak by pri kupnopredajnej zmluve tiež neplatila daň z príjmu...
čo sa týka ťarchy doživotného užívania, tiež záleží od individuálneho posúdenia konkrétnej banky, nedá sa kategoricky povedať, že banka úver nedá - záleží od príjmov, hodnoty nehnuteľnosti, ako aj výšky úveru...
Ice dive
24.02.10,06:33
Nehnutelnost 1. po starych rodich sa mama rozhodla darovat mne. Takze ked ho daruje nie je velka sanca napadnutia zo strany mojej sestry, alebo otca, ale len zo strany matky ako darcu....?

Áno len darca si môže do troch rokov od darovania rozmyslieť či nehnuteľnosť bude požadovať späť. Ostatní môžu pri dedičskom konaní požadovať zápočet oproti Vášmu podielu...

Dedenia nehnutelnosti č. 2 som sa rozhodla zriect a danu nehnutelnost prenechat po smrti rodicov sestre...nakolko by nebolo spravodlive, aby som si narokovala na nehnutelnost ked som jednu dostala darom...

V rámci zachovania dobrých rodinných vzťahov by som skôr danú situáciu riešil pre oboch súrodencov v rovnakom čase... nakoľko teraz sa Vám to možno zdá fér, že keď vy dostanete darom teraz tak sa v prospech sestri potom pri dedení zrieknete, avšak neviete aká bude situácia o 5 - 10 rokov nehnuteľnosť č.2 môže stúpnuť na cene, budete mať vlastnú rodinu Váš manžel vás bude ovplyvňovať a už sa Vám to nemusí zdať fér, že vy ste dostali starý dom po mame / resp.babke a sestra dostane novší...
sunshine27
25.02.10,12:08
Ak matka vlastní danú nehnuteľnosť 5 rokov, tak by pri kupnopredajnej zmluve tiež neplatila daň z príjmu...
čo sa týka ťarchy doživotného užívania, tiež záleží od individuálneho posúdenia konkrétnej banky, nedá sa kategoricky povedať, že banka úver nedá - záleží od príjmov, hodnoty nehnuteľnosti, ako aj výšky úveru...
neviem ci spravne chapem dany zakon o dani z prijmu a §9 pod 1 a) a c)...uvadza sa ze v bode c) ak preda nechnutelnost kt. ziskala dedenim a vlastni ju 5 rokov musi mat aj splneni bod a) cize trvaly pobyt min.2 roky...cize nesplna podmienky oslobodenia od dane, ked trvaly pobyt tam nema...
sunshine27
25.02.10,12:18
Nehnutelnost 1. po starych rodich sa mama rozhodla darovat mne. Takze ked ho daruje nie je velka sanca napadnutia zo strany mojej sestry, alebo otca, ale len zo strany matky ako darcu....?

Áno len darca si môže do troch rokov od darovania rozmyslieť či nehnuteľnosť bude požadovať späť. Ostatní môžu pri dedičskom konaní požadovať zápočet oproti Vášmu podielu...

Dedenia nehnutelnosti č. 2 som sa rozhodla zriect a danu nehnutelnost prenechat po smrti rodicov sestre...nakolko by nebolo spravodlive, aby som si narokovala na nehnutelnost ked som jednu dostala darom...

V rámci zachovania dobrých rodinných vzťahov by som skôr danú situáciu riešil pre oboch súrodencov v rovnakom čase... nakoľko teraz sa Vám to možno zdá fér, že keď vy dostanete darom teraz tak sa v prospech sestri potom pri dedení zrieknete, avšak neviete aká bude situácia o 5 - 10 rokov nehnuteľnosť č.2 môže stúpnuť na cene, budete mať vlastnú rodinu Váš manžel vás bude ovplyvňovať a už sa Vám to nemusí zdať fér, že vy ste dostali starý dom po mame / resp.babke a sestra dostane novší...
takze ake najlepsie riesenie navrhujete? spravit to ze pri riadnom dedeni nehnutelnosti č.2 a dalsieho majetku nasich rodicov moze sestra uplatnit ze o sumu "darovaneho" domu sa mi znizi narok na dedicstvo?je to lepsie riesenie ako zrieknutie sa dedicstva?
Ice dive
25.02.10,14:04
takze ake najlepsie riesenie navrhujete? spravit to ze pri riadnom dedeni nehnutelnosti č.2 a dalsieho majetku nasich rodicov moze sestra uplatnit ze o sumu "darovaneho" domu sa mi znizi narok na dedicstvo?je to lepsie riesenie ako zrieknutie sa dedicstva?
Pri dedičskom konaní sa v prvom rade dedí podľa závetu ak spĺňa všetky požiadavky, ak závet nie je tak záleží od účastníkov konania ako sa dohodnú, ak sa nedohodnú dedí sa zo zákona...
t.j. môžete prísť na dedičské konanie a povedať so sestrou, že ste sa dohodli tak a tak... a notár Vám o tom vydá rozhodnutie bez ohľadu na to, aké sú zákonné podiely...

V podstate sa však jedná o teoretickú rovinu, nakoľko neviete povedať, ako sa Vy alebo Vaša sestra o napr. 10 rokov zachováte... k čomu Vás môže donútiť napr. manžel alebo iné okolnosti... ideálne by bolo darovať obom deťom naraz súčasne a predísť tak zbytočným rodinným svárom...
martinko84
19.05.10,17:53
Zdravim,Dufam ze to tu pisem spravne:o Moja stara mama a jej brat su spoluvlastnikmy pozemkov,obaja mi chcu dat (darovat) tie svoje casti,da sa to jednoducho urobit darovacou zmluvou.Ide mi o to aby som bol na danom pozemku vacsinovm vlastnikom.:) Dufam ze som to dobre:o Vopred pekne dakujem.
Mária27
19.05.10,18:53
Nepíšeš, kto sú ďalší spoluvlastníci a ako sa k zamýšľanému prevodu stavajú. Keď sa prevádza spoluvlastnícky podiel, majú spoluvlastníci predkupné právo, ak nejde o osobu blízku. Stará mama ti je osoba blízka, ale jej brat sa už za takú osobu považovať nemusí.

Ak by ostatní spoluvlastníci nesúhlasili s jeho prevodom na teba, mali by právo vykúpiť jeho podiel pomerne podľa veľkosti svojich podielov.
Ak sa všetci spoluvlastníci dohodnete, zruší sa terajšie spoluvlastníctvo a vytvorí sa nové - s novými spoluvlastníkmi a novými podielmi. Staré a nové podiely musia byť v zmluve uvedené. O rozdelení podielov si ako spoluvlastníci môžete navzájom dať potvrdenie (ich súhlas nemusí byť v darovacej zmluve).

Podpisy darcov musia byť v darovacej zmluve overené a ty musíš v nej zároveň dar prijať.
martinko84
20.05.10,07:45
Znami mi spomenul ze darovanie je dobrovolne a pri nom ostatny nemusia vediet o nicom a nemusim sa ich ani nic pitat.Je to tak? Priklad k tomu spoluvlastnictvu pozemkou:parcela E č.1202 o vymere 61m2,pocet vlastnikou 6, kde moja stara mama a jej brat maju kazdy po 1/8 casti pozemku. Dokazete mi poradit:o Dakujem. SKODA ZE MI NEVIETE PORADIT :(