zpaul
23.02.10,09:13
Dňa 17.2.2010 mi prišla faktúra ktorá je vyhotovená v októbri 2009. Dodávateľ nám ju jednoducho zabudol poslať a prišlo sa na to až keď si odsúhlasovali pohľadávky. Poslali nám ju až v tomto roku. Faktúra obsahuje DPH. Ako mám postupovať? Dať ju do roku 2009, alebo do tohto roku? A čo s DPH?
babi2
23.02.10,08:28
Dňa 17.2.2010 mi prišla faktúra ktorá je vyhotovená v októbri 2009. Dodávateľ nám ju jednoducho zabudol poslať a prišlo sa na to až keď si odsúhlasovali pohľadávky. Poslali nám ju až v tomto roku. Faktúra obsahuje DPH. Ako mám postupovať? Dať ju do roku 2009, alebo do tohto roku? A čo s DPH?
Faktúru prijať aj DPH uplatniť teraz, kedy prišla a do nákladov, cez ID do minulého roku
zazuSA
08.03.10,09:34
poprosim o radu, mam podobny problem, mam fakturu vystavenu 11/2008... tato fa sa ku mne dostala 01/2009 (po odovzdaní DP 12/08)... dph som si uplatnila v 01/09, len ma zaujima ci to mozem dat ako danovy naklad roku 2009 /ide o servis auta/ ??? DAKUJEM za odpoved
Timcsi
19.03.10,18:28
nemoze byt danovym nakladom roku 2009
azla
19.03.10,18:53
nemoze byt danovym nakladom roku 2009

Môže.:)

Oporu dáva §19, odst.31 zákona o dani z príjmov (je to nové ustanovenie platné od 1.3.2009).

§17
(31) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.

Nie je nutné podávať DDP k r. 2008, ale môže to vyť daňový výdavok r. 2009
Timcsi
23.03.10,15:33
áno, máš pravdu Azla, práve dneska som bola na túto zmenu upozorňená naším daňovým poradcom
psps
08.04.11,06:58
Prosím môžete sa pozrieť na moje otázky?
Dnes sa zistilo, že nám z čiech zabudli nafakturovať niektorý tovar z minulého roku. My sme ho ako keby nekúpili od českého dodavateľa, ale my sme ho predali slovenskému odberateľovi.
Sme mesační platcovia DPH. Zrejme nám tých faktúr príde viac a za rôzne obdobia. Takže prídu faktúry s dátumom dodania v 8/2010, 10/2010, 11/2010 a 12/2010. Môžem samozdaniť a odpočítať DPH v 3/2011? Alebo ich zahrniem do DPH za 4/2011 kedy faktúry prišli?
A čo s Daňovým priznaním za PO? Musím dať dodatočné? Mali sme stratu a týmto bude strata ešte vyššia.
Mohla by som to zahrnúť do nákladov v tomto roku?
Ak ano na aký účet?
A čo intrastat? Môžem tiež až v tomto roku?
psps
13.04.11,08:07
Prosím môžete sa pozrieť na moje otázky?
Dnes sa zistilo, že nám z čiech zabudli nafakturovať niektorý tovar z minulého roku. My sme ho ako keby nekúpili od českého dodavateľa, ale my sme ho predali slovenskému odberateľovi.
Sme mesační platcovia DPH. Zrejme nám tých faktúr príde viac a za rôzne obdobia. Takže prídu faktúry s dátumom dodania v 8/2010, 10/2010, 11/2010 a 12/2010. Môžem samozdaniť a odpočítať DPH v 3/2011? Alebo ich zahrniem do DPH za 4/2011 kedy faktúry prišli?
A čo s Daňovým priznaním za PO? Musím dať dodatočné? Mali sme stratu a týmto bude strata ešte vyššia.
Mohla by som to zahrnúť do nákladov v tomto roku?
Ak ano na aký účet?
A čo intrastat? Môžem tiež až v tomto roku?
Nikto mi neporadí?
azla
13.04.11,08:24
Dávam info na ďalšie uvažovanie...

Potrebuješ riešiť z hľadiska Dph
- odvod Dph pri naobudnutí tovaru na výstupe
- odpočet Dop na vstupe

§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu


(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

z hľadiska dane z príjmov to bolo ako ošetrené ?
čo sa dialo v r.2010 s tovarom, na ktorý Vám chýbali došlé faktúry ?
psps
16.04.11,15:18
Dávam info na ďalšie uvažovanie...

Potrebuješ riešiť z hľadiska Dph
- odvod Dph pri naobudnutí tovaru na výstupe
- odpočet Dop na vstupe

§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu


(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

z hľadiska dane z príjmov to bolo ako ošetrené ?
čo sa dialo v r.2010 s tovarom, na ktorý Vám chýbali došlé faktúry ?
Ešte som tie faktúry nedostala do rúk ale pravdepodobne dátum plnenia tam bude deň kedy sme tovar skutočne prijali, teda minulý rok, v rôzne obdobia.
Prijatý tovar sme aj hneď predali konečnému zákazníkovi. Viem, že som vtedy nedostala faktúry z čiech za tovar, aj som ich žiadala, ale neposlali a neskôr som zabudla a ozvali sa až v tomto roku, že zabudli fakturovať a že nám posielajú faktúry.
Z hladiska DPH, nemôžem urobiť odvod a odpočet až tento rok, teda pri prijatí faktúry? Viem, že sa tu na porade už veľa o tom diskutovalo. Už neviem, kde to bolo, ale niekto napísal, že sa dá odpočítať DPH aj pri prijatí faktúry, ak je doklad, že skutočne faktúra prišla neskoro.
A čo sa týka Dane z príjmov, tiež neviem. Nenájde sa nejaká výnimka, že to môžem dať do nákladov až tento rok?

Mám hrôzu z toho, že by som mala robiť viacero opravných DPH, tiež intrastaty a celú uzávierku a daňové priznanie za rok 2010.
Veď oni mali fakturovať, vtedy kedy bolo treba.

Napríklad som našla v jednom príspevku:
Re: Oneskorená faktúra o jeden rok
Je to síce stará téma, ale mám podobný problém, keď mi došla dnes faktúra po podaní DP za rok 2010 z obdobia 11/2010. DPH uplatním teraz v 3/2011 ale čo s nákladom týkajúcim sa roku 2010?

Prečo v tomto príspevku píše, že len tak bez problémov uplatní DPH v 3/11 ?