sisa 7
23.02.10,08:44
Ahojte poraďáci!
Chcela by som sa opítať, či niekto nemá skúsenosť s vymáhaním pôžičky. Ide vlastne o to, že ešte 16.11.2008 sme požičali kamarátovi 100 000,-Sk, ktoré mal vrátiť do 31.1.2009. Celý rok nás naťahoval, že peniaze budú zajtra a na budúci týždeň.... a do dnes nám nevrátil ani cent.Chceli sme mu navrhnúť aj splátkový kalendár, ale začal sa nám vyhýbať. Rozmýšlame nad súdnou cestou, ale nemáme v tom skúsenosti ako postupovať. Pradíte mi?
dana9
23.02.10,07:46
Ahoj, na základe čoho (písomná zmluvy, ústna dohoda) a akou formou (vklad na účet, peniaze do ruky) ste mu tie peniaze požičali?
sisa 7
23.02.10,07:50
Požičali sme ich na základe písomnej zmluvy a dali sme ich na ruku, pričom som vystavila aj výdavkový doklad , aby som mala podpísané, že som mu ich dala.
dana9
23.02.10,07:59
Tak to ste urobili dobre. :-) Ak je v písomnej zmluve dohodnuté, dokedy mala byť pôžička vrátená, (zrejme ten dátum 31.1.2009), a táto lehota márne uplynula, tak vám nič nebráni, aby ste podali žalobný návrh, resp. návrh na vydanie platobného rozkazu na súd.
Následne, po nadobudnutí jeho pávoplatnosti, ak váš známy dlžnúsumu neuhradí, sa môžete obrátiť na exekútora.
Postup ako podať návrh na vydanie platobného rozkazu, aj návrh na začatie exkúcie, sú detailne rozobraté na porade.
sisa 7
23.02.10,08:04
Ďakujem za rýchlu pomoc a dúfam, že nám pomôže
iriska
23.02.10,08:16
+ odporúčam s tým možno už aj začať.... premlčacia doba zmluvy uplynie po 3 rokoch od splatnosti dlžnej sumy
sisa 7
23.02.10,08:25
A ešte ma napadlo, ako dlho sa čaká na vyjadrenie súdu? Asi je to dlhšia doba, že? Nemám skúsenosti zo súdom.
iriska
23.02.10,08:33
platobný rozkaz by nemal trvať dlho, tipujem, že do mesiaca by mal byť vydaný ak sú v návrhu všetky náležitosti + súdny poplatok

potom by sa to natiahlo, ak by protistrana podala odpor
Lenka*1
23.02.10,09:17
+ odporúčam s tým možno už aj začať.... premlčacia doba zmluvy uplynie po 3 rokoch od splatnosti dlžnej sumy

Iriska prosim ta, nevies nahodou, ako je to s premlcacou dobou, pokial nebol urceny termin vratenia penazi? teda ze nebolo vobec nic podpisane, no peniaze boli prevedene na ucet?

dakujem.
Flinstone
23.02.10,09:35
Iriska prosim ta, nevies nahodou, ako je to s premlcacou dobou, pokial nebol urceny termin vratenia penazi? teda ze nebolo vobec nic podpisane, no peniaze boli prevedene na ucet?

dakujem.
ak by nebol určený termín vrátenia, ako vieš, že už uplynul?
dana9
23.02.10,09:54
V prípade, ak nie je dohodnutý termín vrátenia pôžičky, platí, že dlžník je povinný vrátiť po tom, ako ho na to ty/veriteľ vyzve
Lenka*1
23.02.10,10:59
ak by nebol určený termín vrátenia, ako vieš, že už uplynul?

ja len ci sa casom nepremlci narok na vratenie penazi...
Lenka*1
23.02.10,11:00
V prípade, ak nie je dohodnutý termín vrátenia pôžičky, platí, že dlžník je povinný vrátiť po tom, ako ho na to ty/veriteľ vyzve

dakujem :)