ajacik
29.09.05,19:31
Odberateľovi z Francúzka bola vystavená Fa za služby vo výške 250 Eur.
On uhradil naraz 375 Eur: 250 za Fa + 125 ako zalohu za dalsiu sluzbu.
Mám 2 otázky:

1. ak odberateľ zaplatil zálohu, musí byť vystavená zálohová faktúra? Alebo stačí iba vyúčtovanie na dalšej faktúre?
2. prijatú zálohu (preddavok) mám prepočítať kurzom NBS v den úhrady alebo kurzom banky v den úhrady? Ja som dala kurzom komerčnej banky.

vopred dakujem
andrej_rv
29.09.05,18:22
Prijatý preddavok je z Tvojho pohľadu záväzkom (324). Podľa § 24 ods. 2 zákona o účtovníctve sa majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítavajú na slovenskú menu kurzom NBS platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu.
Zálohovú faktúru nie si povinná vystavovať vôbec - zálohová faktúra vlastne ani nie je účtovným dokladom. Iná otázka je, či Ti prijatím platby nevznikne povinnosť vystaviť faktúru v zmysle zákona o DPH - neviem, aké služby fakturujete.
ajacik
29.09.05,19:02
podla zakona o DPH, §15, ods.12 ide o el. dodavane sluzby.
andrej_rv
29.09.05,19:39
podla zakona o DPH, §15, ods.12 ide o el. dodavane sluzby.Tu podľa môjho názoru opať závisí, či príjemca služby vo Francúzsku je registrovaný pre DPH vo Francúzsku. Ak áno, miestom dodania služby uvedenej v § 15 ods. 8 písm. j) je v zmysle § 15 ods. 7 Francúzsko (a povinnosť platiť daň formou samozdanenia by mala vzniknúť francúzskemu partnerovi v zmysle ich zákona o DPH). Tu by podľa mňa povinnosť vystaviť daňový doklad na preddavok nemala vzniknúť (ale naisto to neviem, možno k tomu existuje nejaké usmernenie).
Ak obchodný partner z Francúzska nie je osoba, ktorá je registrovaná pre DPH vo Francúzsku, miestom dodania služby je v zmysle § 15 ods. 1 tuzemsko a Vaša firma by mala k službám účtovať aj našu 19%-nú DPH. V takomto prípade sa na Vás podľa mňa vzťahuje na základe § 19 ods. 4 povinnosť vystaviť daňový doklad aj na prijatý preddavok. (ak nebude normálna fa vystavená v tom istom mesiaci). Možno niekto z Porady má k tomuto aj konkrétnejšie poznatky, z mojej strany je to viac-menej len v teoretickej rovine :) .
ajacik
03.10.05,08:40
dakujem ti.

prijemca služba je registrovaný pre DPH vo Francúzku.
Takže podľa toho, čo si mi napísal, nemusím vystavovať žiadnu zálohovú faktúru.
idem sa pozrieť na to, ako to zaúčtujem s tým kurzom NBS.

ešte raz dakujem za ochotu