MarianaSalko
23.02.10,12:05
Ahojte kolegovia,
mám taký nezáživný dotaz, ktorý asi nevzbudí veľký ohlas :(
Považujem sa síce za "pokročilého" účtovníka, ale jedna pikoška mi doslova unikla. Týka sa to zmeny v zákone o účtovníctve od zavedenia EUR a síce oceňovania majetku a záväzkov v cudzej mene. Konkrétne mám na mysli ustanovenie zákona o účtovníctve, ktoré citujem:

- Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)

a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)
b) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

Jedná sa mi o použitie kurzu v účtovníctve. Do 31.12.2008 sa prepočítavali všetky účtovné prípady vyjadrené v CM kurzom platným v deň uskutočnenia účtovného prípadu a od r. 2009 je to v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu.

Toto je tá časť ustanovenia, pre ktorú mám hlavu v smútku. Všetky faktúry a platby v mene CZK sme prepočítavali celý rok 2009 kurzom platným v deň uskutočnenia účt. prípadu. Neviem ako z toho vykľučkovať, či opraviť dátumy účtovania na nasledujúci deň a pod. Je to problém, pretože prípadné prepočty faktúr "nanovo" ovplyvňuje aj ceny zásob - používame metódu FIFO, platby v CZK, výkaz DPH (na výsledok to vplyv nemá, keďže ide o samozdanenie). Ide skrátka o porušenie zákona o účtovníctve...
Problém je aj v tom, že máme dodávateľa ekonomického software z ČR, ktorý slovenskú legislatívu vôbec nesleduje, takže všetko čo sa zmení musím sama zanalyzovať a oznámiť čo a aké úpravy treba v sw urobiť. Samozrejme, že ešte za to aj zaplatíme. Hrôza...

Ani neviem akú radu vlastne potrebujem, keďže viem, kde sa stala chyba. Snáď len keby ste mi mohli poradiť, pomôcť, ako sa z toho všetkého vymotať, či len urobiť interný predpis, že sme použili iný kurz, alebo len prepísať dátumy účtovania na faktúrach atď...
Vďaka