Alivia
23.02.10,13:57
Fa s dátumom dodania 14.12. 2009 nám prišla 18.2.2010, na sklad bol tovar prijatý 29.1. 2010, kedy si môžem uplatniť odpočet DPH,..


ďakuejm za reakcie
Zoltán Kovács
23.02.10,13:00
V januári. Doklad máš do termínu podania DPH.

Viď. nižšie. Samozrejme, že v 02/2009. Som ale tlk. ;)
azla
23.02.10,13:44
V januári. Doklad máš do termínu podania DPH.
V januári NIE.:D

Ak je dátum dodania 12/2009 - termín na podanie DP za december bol 25. január. To už prešlo.

Ak faktúru nemá do termínu na podanie DP za 12/2009, (čo nemala), tak sa právo na odpočet uplatní v mesiaci, kedy faktúru obdržala , t. j. v mesiaci 2/2010, lebo faktúru obdržala 18.02.2010.

§51
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane dokladpodľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
lenkam68
23.02.10,14:31
mimotemyToto slovné spojenie, ... do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, ... je veľmi dôležité, ale len v januári, kedy podávame DP za december. V priebehu roka už to neplatí. DPH si uplatníme najskôr v tom zdaň. období kedy nám vznikne nárok, alebo v hociktorom inom mesiaci, avšak najneskôr za december.
ab economy
25.02.10,07:15
mimotemyToto slovné spojenie, ... do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, ... je veľmi dôležité, ale len v januári, kedy podávame DP za december. V priebehu roka už to neplatí. DPH si uplatníme najskôr v tom zdaň. období kedy nám vznikne nárok, alebo v hociktorom inom mesiaci, avšak najneskôr za december.
takze musi podavat dodadotne danove priznanie za december?
babi2
25.02.10,07:37
takze musi podavat dodadotne danove priznanie za december?
Veď si prečítaj pozorne odpoveď od Azly
Jana Acsová
25.02.10,08:24
Fa s dátumom dodania 14.12. 2009 nám prišla 18.2.2010, na sklad bol tovar prijatý 29.1. 2010, kedy si môžem uplatniť odpočet DPH,..


Mne zo zadania vôbec nie je jasný dátum dodania - reálneho, nie uvedeného na faktúre. Nakoľko od "faktúrového" dátumu po príjem na sklad je relatívne dlhá doba (dlhšia ako 1 mesiac). Dôvody nepoznáme a teda ani to, či faktúra bola vystavená správne. Odpočítanie dane sa vždy viaže na vznik daňovej povinnosti (nie preto, že je uvedený na papieri, ale na ten reálny).
lenkam68
25.02.10,08:56
Mne zo zadania vôbec nie je jasný dátum dodania - reálneho, nie uvedeného na faktúre. Nakoľko od "faktúrového" dátumu po príjem na sklad je relatívne dlhá doba (dlhšia ako 1 mesiac). Dôvody nepoznáme a teda ani to, či faktúra bola vystavená správne. Odpočítanie dane sa vždy viaže na vznik daňovej povinnosti (nie preto, že je uvedený na papieri, ale na ten reálny).
Súhlasím, ale za správnosť údajov vo faktúre je zodpovedný platiteľ ...
§ 75 ods. 4, preto vychádzam z toho, čo mám na faktúre.
Vlastas
25.02.10,09:03
Poradíte aj mne. V novembri uskutočnené služby /reklamné/. Faktúru sme do dnešného dňa neobdržali, stále ju urgujem. Dnes som ju obdržala e-mailom, kde je zdaniteľ. plnenie 11/09. Keď mi príde v 2/10 môžem si DPH uplatniť za 2/10 alebo musím podať dodatoč. za 11/09.
lenkak
25.02.10,09:14
Ja by som dala do dph 2/2010
vid prísp. 3 od azla.
Vlastas
25.02.10,09:43
Ja by som dala do dph 2/2010
vid prísp. 3 od azla.

Nemá na to vplyv ani to, že faktúra bola uhradená v hotovosti 11/09???
evina
25.02.10,09:58
Nemá na to vplyv ani to, že faktúra bola uhradená v hotovosti 11/09???

No to je horšia káva....ako ste ju uhradili, keď ste ju nemali.... iba ak to bola záloha....
A účtovali ste o tej faktúre ako v r. 2009?
lenkak
25.02.10,09:59
ako si účtovala platbu, ako zálohu?
Vlastas
25.02.10,10:15
ako si účtovala platbu, ako zálohu?

Konateľ obdržal príjmový doklad /fak. mali zaslať obratom poštou/.Keď fak. nedošla zaúčtovala som úhradu 325/211 a nahaňala som faktúru.Môžem to samozrejme preúčtovať aj na zálohy. Ale neviem či mi to pomôže, poraďte ako postupovať teraz s tým DPH. Som vôbec rada že sa dodavateľ ozval a faktúru mi
zašle, lebo to bol tvrdý oriešok peniaze zobral a nebola faktúra len príjmový doklad /jedná sa o FO/.
lenkak
25.02.10,10:18
ja osobne by som to riešila dodatočným DP. Lebo aj keby bolo to myslené ako záloha, je potrebné k prijatej platbe vystaviť doklad.
janulka9
25.02.10,10:31
Dobrý deň :-)

aj ja mám podobný problém. Prišla mi faktúra 26.1.2010 so zdaniteľným plnením 31.12.2009. Mám urobiť dodatočné DP za 4.štvrťrok 2009, alebo
si to môžem odpočítať v priznaní za 1.štvrťrok 2010 ?
V tom zákone od DPH, par. 51 je to tak napísané, že fakt tomu nerozumiem.
:-)
zváračská škola
25.02.10,10:44
DPH odpočítaš vtedy, kedy ti prišla faktúra, takže vo februári 2010, prepáč v januári, pomýlila som si ten dátum prijatia,
zváračská škola
25.02.10,10:47
urobiš odpočet vo februári, už som písala pred chvíľou, len som čítala aj iný príspevok, tak som ťa nechtiac poplietla,
DPH odpočítať v tom zdaňovacom období,kedy už máš doklad
lenkam68
25.02.10,11:16
Dobrý deň :-)

aj ja mám podobný problém. Prišla mi faktúra 26.1.2010 so zdaniteľným plnením 31.12.2009. Mám urobiť dodatočné DP za 4.štvrťrok 2009, alebo
si to môžem odpočítať v priznaní za 1.štvrťrok 2010 ?
V tom zákone od DPH, par. 51 je to tak napísané, že fakt tomu nerozumiem.
:-)
Daň si uplatníš za 1. kvartál, len keby si faktúru dostala do 25. januára vrátane, vtedy by si podala DDP.
janulka9
25.02.10,11:28
Ďakuuuujem !!!
- a kde zaúčtujem DPH-čku (neuplatnenú si v r.2009) v uzávierke ?
Nechám ju na 343 ?

Ďakujjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjem !
martinez
25.02.10,13:34
Ďakuuuujem !!!
- a kde zaúčtujem DPH-čku (neuplatnenú si v r.2009) v uzávierke ?
Nechám ju na 343 ?

Ďakujjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjem !


Vytvor si analytiku 343-Neuplatnena (Neodpocitana) DPH

A tam si to preuctuj.. potom to odtial oductujes v obdobi, ked zrealizujes odpocitanie... budes to mate prehladne oddelene
Jana Acsová
25.02.10,15:54
Mne zo zadania vôbec nie je jasný dátum dodania - reálneho, nie uvedeného na faktúre. Nakoľko od "faktúrového" dátumu po príjem na sklad je relatívne dlhá doba (dlhšia ako 1 mesiac). Dôvody nepoznáme a teda ani to, či faktúra bola vystavená správne. Odpočítanie dane sa vždy viaže na vznik daňovej povinnosti (nie preto, že je uvedený na papieri, ale na ten reálny).


Súhlasím, ale za správnosť údajov vo faktúre je zodpovedný platiteľ ...
§ 75 ods. 4, preto vychádzam z toho, čo mám na faktúre.
Isteže, zodpovedný je aj dodávateľ, ale nielen on.

Za odpočítanie dane nezodpovedá dodávateľ, ale prijímateľ dodávky. Preto dávam do pozornosti aj dôležitosť správneho posúdenia dátumu dodania. Ako som uviedla, zo zadania mi tento dátum nevyplýva.

Je to aktuálne najmä teraz, keď dochádza k hromadným chybám pri vyhotovovaní faktúr a nesprávne uvádzaným dátumom dodania od 1. januára 2010 po novele zákona o DPH. A podľa mojej skúsenosti nevedú k hromadnej chybovosti v odpočtoch, skôr k početným opravám faktúr. Je to ten istý prípad, ako ktorýkoľvek iný. Odberateľ vie posúdiť dátum dodania. Veď dodávku prijal.