certik
23.02.10,12:57
Dobrý deň, mám takýto problém, potrebujem prihlásiť pohľadávku do reštrukturalizácie a neviem si poradiť s poradím pohľadávky, evidujeme neuhradené faktúry za tovar a teraz neviem či to mám dať ako Podriadenú pohľadávku alebo Inú pohľadávku. Ďakujem vopred za radu.
alušik
23.02.10,12:02
Ako inú pohľadávku.;)
certik
23.02.10,12:05
Ako inú pohľadávku.;)
Ďakujem, ak sa smiem opýtať čo napíšem ako právny dôvod vzniku pohľadávky?:confused:
smachotka
23.02.10,12:09
Ja som take nieco robila teraz pred nedavnom. Dala by som tam inu pohladavku. Pravny dovod vzniku pohladavky som dala cislo tej faktury, datum kedy bola splatna a sumu. To vies ze kazdu fakturu musis prihlasit zvlast a ku kazdej dat este suhrny prehlad, kde mas vsetky faktury vypisane
certik
23.02.10,12:11
To som našla, dokonca mám aj tie prihlášky, vytlačila som to z justice.gov, akurát škoda, že sa to nedá vypisovať v počítači, a ku každej prihláške mám doložiť aj kópiu tej faktúry?
smachotka
23.02.10,12:23
da sa tam do toho pisat, musis si ju z justice stiahnut ako Word-vlastne ta prva ikonka a ulozit so pocitaca a pekne do toho pises. Ako prilohu doloz vsetko co suvisi s tou fakturov. Cize kopiu faktury, dodacie listy, preberacie listy ak bola ciastocne uhradena tak doklad o ciastocnom uhradeni. Vsetko musis mat v troch kopiach. Dve kopie davas spravcovi a jednu kopiu posielas na sud. Dufam ze nemas vela tych faktur.
alušik
23.02.10,12:30
My sme písali do právneho dôvodu nasledovné:
POHĽADÁVKA VZNIKLA NA ZÁKLADE OBJEDNÁVOK OD FIRMY XY, S.R.O.
FIRMA (NÁZOV VAŠEJ FIRMY) VYHOVELA TÝMTO OBJEDNÁVKAM A OBJEDNANÝ TOVAR DODALA, ČOHO DôKAZOM SÚ PRILOŽENÉ DODACIE LISTY, FAKTÚRY A VYŠŠIE UVEDENÉ OBJEDNÁVKY.;)
certik
23.02.10,12:46
Tak ďakujem, skúsim, mám 6 faktúr, s tými objednávkami bude problém, to je predajňa do ktorej prídu a vyberú si tovar a dostanú faktúru. Ale veľmi veľmi ste mi pomohli, už som z toho začínala šedivieť, ako keby nám nestačilo že je marec predo dvermi. :D
smachotka
23.02.10,13:00
To ti verim tak drzim palce.
Zužu
08.03.10,09:25
Do prihlášky ste počítali aj úroky z omeškania? a náklady z uplatnenia? alebo len istinu? neviem si s tým radi. a ešte vás prosím o radu ako rozpísať prílohy k pohľadávkam? ďakujem
topper1
17.01.12,06:02
prosím vás o ujasnenie pri vyplňaní prihlášky pohľadávky:
- na prednej strane nevyplňam zastupcu ak máme sídlo v SR
- poradie pohľadávky je "iná pohľadávka" ak ide o klasicku pohľadávku z faktúry za služby/tovar
- na zadnej strane nevyplňam nič (iba pečiatka, datum podpis) ak nejde o zabezpečenú pohľadávku alebo podmienenú pohľadávku a ak nie je vedený súdny spor ohľadom pohľadávky.
- na zadnej strane vyhlasujem, že pohľadávka je evidovaná v účtovníctve (zaškrtnem) a nie je potrebne dokladať samostatné vyhlásenie
- prikladám prílohy, stačí fotokópia faktúry, zmluvy (nemusí byť overená notárom). Ak prikladam aj fakturu aj zmluvu tak uvádzam počet príloh: 2

Prosím o potvrdenie alebo úpravu mojho postupu. ďakujem
jurmiro
17.01.12,06:51
zástupcu môže vyplniť každý - môže to byť napr. advokát - vtedy treba doložiť plnomocenstvo. Ten kto nemá sídlo v SR musí uviesť zástupcu (zástupcu pre doručovanie), inak sa mu bude doručovať len zverejnením v Obchodnom vestníku.
Väčšina "bežných" pohľadávok sú iné pohľadávky. tie ďalšie sa týkajú buď konkurzu, po neúspešnej reštrukturalizácii, prípadne ide o špecifické pohľadávky - voči poisťovni, resp. tzv. podriadené pohľadávky (§ 408a Obchodného zákonníka)
Prílohy nemusia byť overené. Uplatnenie pohľadávky prihláškou má tie isté účinky ako uplatnenie práva na súde. Čiže správcovi treba jednoznačne preukázať všetky uplatnené nároky. Ako veriteľ dospel k uplatneným sumám, ak uplatňuje úroky alebo úroky z omeškania preukázať ako ich vypočítal (najmä ak boli čiastočné úhrady pohľadávky), ak prihlasuje náklady z uplatnenia ako vznikli, či boli skutočne uhradené.
Vyhlásenie v účtovníctve stačí urobiť krížikom.
Ak sa prihlasuje viac pohľadávok, nesmie sa zabudnúť na súhrnný prehľad.

Všetko toto platí ak sa prihlasuje pohľadávka v "starom" konkurze, teda v takom, kde sa konanie začalo pred 1.1.2012. Na "nové" konkurzy sú aj nové tlačivá a zjednosušené prihlasovanie.
jurmiro
17.01.12,06:54
Do prihlášky ste počítali aj úroky z omeškania? a náklady z uplatnenia? alebo len istinu? neviem si s tým radi. a ešte vás prosím o radu ako rozpísať prílohy k pohľadávkam? ďakujem

Nerozumiem formulácii "rozpísať prílohy k pohľadávkam" :)
Zužu
17.01.12,07:05
Bola to moja otázka a pohľ. do reštr. som prihlasovala 3/2010. príloha k pohľ. je tzv. voľná strana, kde názov prílohy som dala právny dôvod vzniku pohľadávky a potom som ďalej rozpísala čo prikladám v prílohe: 1. faktpra, 2. dodací list ..., 3. odsúhlasenie zostat - všetky roky
ďalšia strana prílohy s názvom - evidencia pohľadávky, tam som ako prílohu priložila vyhlásenie konateľa o evidencii pohľ. v účtovníctve.
Prihláška bola akceptovaná a na pohľ. nám súd odsúhlasil 7% ako mieru uspokojenia, ale aj to bolo niečo.
topper1
17.01.12,07:07
zástupcu môže vyplniť každý - môže to byť napr. advokát - vtedy treba doložiť plnomocenstvo. Ten kto nemá sídlo v SR musí uviesť zástupcu (zástupcu pre doručovanie), inak sa mu bude doručovať len zverejnením v Obchodnom vestníku.
Väčšina "bežných" pohľadávok sú iné pohľadávky. tie ďalšie sa týkajú buď konkurzu, po neúspešnej reštrukturalizácii, prípadne ide o špecifické pohľadávky - voči poisťovni, resp. tzv. podriadené pohľadávky (§ 408a Obchodného zákonníka)
Prílohy nemusia byť overené. Uplatnenie pohľadávky prihláškou má tie isté účinky ako uplatnenie práva na súde. Čiže správcovi treba jednoznačne preukázať všetky uplatnené nároky. Ako veriteľ dospel k uplatneným sumám, ak uplatňuje úroky alebo úroky z omeškania preukázať ako ich vypočítal (najmä ak boli čiastočné úhrady pohľadávky), ak prihlasuje náklady z uplatnenia ako vznikli, či boli skutočne uhradené.
Vyhlásenie v účtovníctve stačí urobiť krížikom.
Ak sa prihlasuje viac pohľadávok, nesmie sa zabudnúť na súhrnný prehľad.

Všetko toto platí ak sa prihlasuje pohľadávka v "starom" konkurze, teda v takom, kde sa konanie začalo pred 1.1.2012. Na "nové" konkurzy sú aj nové tlačivá a zjednosušené prihlasovanie.

dakujem veľmi pekne za odpovede. Ide o reštrukturalizáciu a v obchodnom vestníku je začiatok reštrukt. konania 27.12.2011 a povolenie reštrukturalizácie 10.1.2012. spis. zn 6R/8/2011 čiže podľa toho čo píšete je to prihlásenie v "starom" konkurze. Tlačivo príhlášky som si ale stiahol z www.justice (http://www.justice).gov len včera...tak teraz neviem či je nove alebo stare.
Môžem prihlášku poslať aj poštou? (na súd a správcovi)
Zužu
17.01.12,07:09
áno poštou doporučene na správcu
Dáša_
17.01.12,07:10
Môžem prihlášku poslať aj poštou? (na súd a správcovi)

áno, prihlášky môžeš poslať aj poštou. niektorí posielajú aj ako balíky :) - keď je toho viac.
jurmiro
17.01.12,11:20
Bola to moja otázka a pohľ. do reštr. som prihlasovala 3/2010. príloha k pohľ. je tzv. voľná strana, kde názov prílohy som dala právny dôvod vzniku pohľadávky a potom som ďalej rozpísala čo prikladám v prílohe: 1. faktpra, 2. dodací list ..., 3. odsúhlasenie zostat - všetky roky
ďalšia strana prílohy s názvom - evidencia pohľadávky, tam som ako prílohu priložila vyhlásenie konateľa o evidencii pohľ. v účtovníctve.
Prihláška bola akceptovaná a na pohľ. nám súd odsúhlasil 7% ako mieru uspokojenia, ale aj to bolo niečo.


hej, neskoro som si všimol dátum, že už idem neskoro :)
jurmiro
17.01.12,11:29
dakujem veľmi pekne za odpovede. Ide o reštrukturalizáciu a v obchodnom vestníku je začiatok reštrukt. konania 27.12.2011 a povolenie reštrukturalizácie 10.1.2012. spis. zn 6R/8/2011 čiže podľa toho čo píšete je to prihlásenie v "starom" konkurze. Tlačivo príhlášky som si ale stiahol z www.justice (http://www.justice).gov len včera...tak teraz neviem či je nove alebo stare.
Môžem prihlášku poslať aj poštou? (na súd a správcovi)

poštou samozrejme áno, správcovi všetko dvojmo, na súd raz. Keďže ide o reštruktúru, lehota je len 30 dní od povolenia reštruktúry, najneskôr 30-ty deň musia byť prihlášky na súde aj u správcu, nestačí ich dať 30-ty deň na poštu.
Vo Vašej veci bolo publikované povolenie reštruktúry až 16.1. v OV, účinky nastávajú 17.1. a lehota sa počíta od 18.1. a končí teda 16.2.2012
miriza
30.01.12,06:37
Ahojte chcem prihlásiť pohľadávky do reštruktualizácia a chcem sa Vás opýtať v kolónke istina uvádzam sumu faktúry bez DPH alebo s DPH? V kolónke úroky, úroky z omeškania atď. ich zrejme vypočítať nemôžem, keď tieto úroky neboli dohodnuté v zmluve o výkone činností.
miriza
30.01.12,07:57
Nikto mi neporadí?
Zužu
30.01.12,12:04
Ahojte chcem prihlásiť pohľadávky do reštruktualizácia a chcem sa Vás opýtať v kolónke istina uvádzam sumu faktúry bez DPH alebo s DPH? V kolónke úroky, úroky z omeškania atď. ich zrejme vypočítať nemôžem, keď tieto úroky neboli dohodnuté v zmluve o výkone činností.
uvádza sa suma s DPH - celá suma pohľadávky, úrok tak ako píšeš
jurmiro
30.01.12,19:56
Ahojte chcem prihlásiť pohľadávky do reštruktualizácia a chcem sa Vás opýtať v kolónke istina uvádzam sumu faktúry bez DPH alebo s DPH? V kolónke úroky, úroky z omeškania atď. ich zrejme vypočítať nemôžem, keď tieto úroky neboli dohodnuté v zmluve o výkone činností.

faktúrovaná suma sa uvádza konečná ako je na faktúre, teda zrejme aj s DPH.
Čo sa úrokov týka, treba rozlišovať medzi úrokmi a úrokmi z omeškania. Úrok musí byť zmluvne dohodnutý, na úrok z omeškania pri omeškaní s peňažnými plnením, nárok vyplýva zo zákona - § 369 ObZ, resp. § 517 OZ. Treba ale dať pozor na výpočet, resp. zastavenie prirastania úrokov z omeškania - pri konkurze do dňa vyhlásenia konkurzu (deň publikácie uznesenia o vyhlásení konkurzu v Obchodnom vestníku), pri reštruktúre do dňa začatia reštruktúry (deň publikácie uznesenia o začatí reštruktúry v Obchodnom vestníku).
miriza
01.02.12,14:43
Ďakujem za rady, ešte sa určite budem pýtať :)
miriza
02.02.12,06:27
Reštruktúra ku ktorej chcem prihlásiť pohľadávky má v obchodnom vestníku deň vydani 16.01.2012, no na konci uznesenia je dátum 09.01.2012 a meno sudcu. Ku ktorému dátumu mám počítať úroky. Podľa mňa k 16.01. mýlim sa?
miriza
02.02.12,10:08
Prosím Vás tlačíte celú prihlášku aj s tými vysvetlivkami, či len samotnú prihlášku.
topper1
14.11.12,07:03
Ahojte, ak bola reštrukturalizácia sudom zamietnuta a bol vyhlasený konkurz, musim opäť posielať prihlášku pohľadávky do konkurzu? Do reštrukturalizácie sme ju poslali. Na prihlásenie pohľadávky do konkurzu je to iste tlačivo ako do reštrukturalizácie, alebo sa mylim? Ďakujem
jurmiro
14.11.12,14:42
Samozrejme, že musíte. Teda ak chcete mať šancu na nejaké plnenie, alebo minimálne ak je to potrebné z hľadiska účtovníctva.
Tlačivo prihlášky je to isté ako v reštrukturalizácii. Ak máte viac nezabezpečených pohľadávok, môžete využiť aj súhrnnú prihlášku nezabezpečených pohľadávok. Tlačivá je možné nájsť na stránke Ministerstva spravodlivosti SR tu :
https://portal.justice.sk/Formulare/Stranky/Konkurz-a-restrukturalizacia.aspx

Základná prihlasovacia lehota je 45 dní odo dňa vyhlásenia konkurzu - konkurz je vyhlásený dňom nasledujúcim po dni faktického zverejnenia uznesenia o vyhlásení konkurzu v Obchodnom vestníku (príklad : V ObV publikované 14.11.2012, konkurz vyhlásený 15.11.2012, 1.deň lehoty 16.11.2012)
V súčasnej dobe možno podať prihlášku aj neskôr, avšak minimálne pod následkom straty hlasovacích práv.
aramat77
16.12.12,15:08
Chcel by som sa opýtať ako to je s pohľadávkou a ako ju prihlásiť, ak máme tovar v komisii vo firme, ktorá je v reštruktualizačnom konaní. Ide o vzorky nábytku, na základe ktorých sa robili objednávky. Naša firma ich výrobcovi zaplatila, ale dodávateľovi ich dávala po dohode na komisiu. Komisionálna zmluva neexistuje, ale odsúhlasenie komisie áno. ďakujem
jurmiro
16.12.12,19:19
Predpokladám, že hovoríte o komisionárskej zmluve (§ 577 a nasl. ObZ). Táto zmluva písomnú formu nevyžaduje, môže byť uzatvorená aj ústne alebo konkludentne. Ak ste komisionárovi (fy v reštrukturalizácii) poskytli tovar-hnuteľné veci, ktoré mal tento predať, potom ste (dodávateľ-komitent) stále vlastníkom vecí (§ 583 ObZ). Ak chcete prihlásiť ako pohľadávku kúpnu cenu za tieto veci dodané na komisionálny predaj, je otázne, či Vám takáto pohľadávka už vôbec vznikla. To treba posúdiť podľa obsahu zmluvy medzi Vami a komisionárom. Teoreticky by bolo možné, ak ešte komisionár nie je v omeškaní s plnením zmluvy, od tejto zmluvy odstúpiť a požadovať vydanie veci. Ak už komisionár v omeškaní je, potom odstúpenie od zmluvy vylučuje ustanovenie § 114 ods.1 písm. d) ZKR.
cmd
13.02.13,09:18
ta súhrnna prihlaska nezabezpečených pohľadávok uz nahrádza jednotlivé prihlášky? lebo viem že to bolo tak ze sa podavali jednotlivo prihlasky a k tomu sa pridal suhrnny prehlad, ten už v prílohe vyhlasky nie je. Takže ked mám 4 faktúry, nebudem dávať 4 prihlášky ale len súhrnnú prihlášku a tam sa všetko popíše?
jurmiro
14.02.13,20:17
Presne tak, nezabezpečené pohľadávky možno podať jednou súhrnnou prihláškou a súhrnný prehľad sa už nepodáva.
samod
27.04.13,18:58
Ja by som len dodal , že pomerne užitočný článok o prihlasovaní pohľadávok do konkurzného konania som našiel na http://webpravo.eu/clanky/305
johny18
16.06.13,15:55
Prosim o informaciu, ake tlacivo mam pouzit, ak chcem prihlasit pohladavky do restrukturalizacie. Potrebujem prihlasit asi 15 faktur, a neviem, ako mam postupovat
1. vyplnit tuto prihlasku pohladavky pre kazdu fakturu zvlast https://portal.justice.sk/PortalApp/Page/SuborStiahnut.aspx?FileName=https://portal.justice.sk/Formulare/Documents/formulare_konkurz%20a%20restrukturalizacia/prihlaska_pohladavky.rtf
2. alebo vyplnit vyssie uvedene tlacivo za vsetky faktury len jedno
3. alebo to vyssie uvedene tlacivo vobec nevyplnam a vyplnim iba suhrnnu prihlasku pohladavky https://portal.justice.sk/PortalApp/Page/SuborStiahnut.aspx?FileName=https://portal.justice.sk/Formulare/Documents/formulare_konkurz%20a%20restrukturalizacia/suhrnna_prihlaska_pohladavok.rtf
johny18
17.06.13,04:27
nevie niekto poradit? Dost surne mi to treba. Dakujem.
cmd
07.04.15,03:45
ked je viac faktúr tak súhrnú