Reny
23.02.10,14:11
Potrebovala by som poradiť so zdanením príjmov členov hudobnej skupiny, ktorí uzatvorili Zmluvu o združení FO. Majú v nej uvedené, že príjmy a výdavky združenia sa rozdelia rovnakým dielom na každého člena združenia. Je postačujúce, aby jeden poverebý člen združenia spočítal všetky príjmy a výdavky a výsledky rozdelil rovnomerne medzi všetkých členov? Resp. aby viedol jednoduchú "evidenciu o príjmoch a daňových výdavkoch..." v zmysle § 6 odst.11? Alebo je povinný viesť v mene združenia účtovníctvo, či už JÚ alebo PÚ? Čo všetko súvisí s vedením účtovníctva? Rada by som mu poradila, ale ani ja nemám s tým žiadne skúsenosti. Aké ďalšie povinnosti z pohľadu dane z príjmov má združenie? Je možné, aby to všetko zvládol jeden člen združenia, ktorý s tým nemá veľa skúsenosti, alebo je potrebné obrátiť sa na účtovníka? Ďakujem všetkým za odpoveď. R.
Reny
23.02.10,14:18
Ešte by som chcela doplniť svoju otázku.
Je možné, aby sa členovia v zmluve o združení dohodli, že všetky získané príjmy sa rozdelia medzi všetkých účastníkov rovnako - potom by jeden poverený člen viedol len jednoduchú evidenciu príjmov. A výdavky by si potom každý člen evidoval zvlášť, zvlášť by si viedol jednoduchú evidenciu výdavkov v zmysle § 6 ods. 11. Potom by napr. nákup akéhokoľvek majetku by bol priamo majetkom tohto člena a nie celého združenia, bolo by to jednoduchšie pre všetkých. Každý sám by si potom v DP uplatňoval svoje vlastné výdavky a nie výdavky združenia rozdelené rovnako medzi členov. Nemôže to potom DÚ pri kontrole napadnúť, že je to v rozpore so zákonom, keď to takto dohodnú v zmluve? Ide vlastne o to, že hudobná skupina - združenie FO má príjmy v roku max 6000,- eur. Hudobné nástroje má každý zvlášť a ak by si náhodou niekto z členov zakúpi nový nástroj, tak si ho aj tak zakúpi "súkromne" ako vlastný majetok a nie ako majetok celého združenia.
Reny
23.02.10,15:21
Neviem, ale asi som nezaradila príspevok do správnej témy, lebo mi nikto neodpovedá. Alebo nikto sa v tom nevizná? Poraďte prosím. Ďakujem R.
Reny
24.02.10,08:50
Prosím Vás ešte raz o radu, včera sa nikto nenašiel, čo by mi vedel poradiť, tak Vás dnes prosím znova. Ďakujem R.