Daduš K
23.02.10,14:31
Dobrý.
Chcem sa opýtať, či si môžem uplatniť 100% DPH na nakúpených bločkoch, aj keď budem do dákladov dávať iba 80% z PHM. Alebo úmerne aj 80% z DPH?
Ďakujem za skoré usmernenie:confused:
books
23.02.10,13:34
Dobrý.
Chcem sa opýtať, či si môžem uplatniť 100% DPH na nakúpených bločkoch, aj keď budem do dákladov dávať iba 80% z PHM. Alebo úmerne aj 80% z DPH?
Ďakujem za skoré usmernenie:confused:

Na školení z DRSR v TN nám bolo povedané,ak sa uplatňuje paušál 80% tak tiež aj do DPH musí ísť len 80% z DPH.
Zoltán Kovács
23.02.10,13:35
Pozri si §49 ods. 5 zákona o DPH.
andrea4211
23.02.10,14:22
To znamená, ze ak zdanitelna osoba vyuziva PHL vylucne na podnikanie moze si odpocitat DPH v 100% vyske a do nakladov pojde 80%? Dobre to chapem?
ZuzanaP
23.02.10,15:35
To znamená, ze ak zdanitelna osoba vyuziva PHL vylucne na podnikanie moze si odpocitat DPH v 100% vyske a do nakladov pojde 80%? Dobre to chapem?

(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté; ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b).
zk24
27.09.11,08:00
Ahojte,

tu som zverejnila stanovisko DRSR k danej problematike:

http://www.porada.sk/t123821-p11-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html#post1857014

Chcem sa spytat na Vas nazor ci som to pochopila spravne:

100% DPH z blockov o nakupe PHM si mozem uplatnit v pripade, ze auto je vyuzivane na podnikatelske ucely a vieme "vierohodne preukázať, že výdavky na PHM spotrebované týmto vozidlom považuje za náklady, ktoré priamo a bezprostredne súvisia s jeho celkovou hospodárskou činnosťou".

Kedze uplatnujeme pausal 80%, co znamena ze nevedieme evidenciu Knihou jazd, tak nevieme preukazat ze vsetky jazdy sluzobnym vozidlom boli vynalozene na podnikatelske ucely.

Z toho mi vychadza ze automaticky ked uplatnujem 80% paušál na PHM, tak mozem uplatnovat DPH iba do vysky 80%. S pausalom sa neda totiz preukazat ze vozidlo je vyuzivane ciste na podnikatelske ucely.

Co vy na to? Pochopila som to spravne?
Tweety
27.09.11,08:03
Ahojte,

tu som zverejnila stanovisko DRSR k danej problematike:

http://www.porada.sk/t123821-p11-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html#post1857014

Chcem sa spytat na Vas nazor ci som to pochopila spravne:

100% DPH z blockov o nakupe PHM si mozem uplatnit v pripade, ze auto je vyuzivane na podnikatelske ucely a vieme "vierohodne preukázať, že výdavky na PHM spotrebované týmto vozidlom považuje za náklady, ktoré priamo a bezprostredne súvisia s jeho celkovou hospodárskou činnosťou".

Kedze uplatnujeme pausal 80%, co znamena ze nevedieme evidenciu Knihou jazd, tak nevieme preukazat ze vsetky jazdy sluzobnym vozidlom boli vynalozene na podnikatelske ucely.

Z toho mi vychadza ze automaticky ked uplatnujem 80% paušál na PHM, tak mozem uplatnovat DPH iba do vysky 80%. S pausalom sa neda totiz preukazat ze vozidlo je vyuzivane ciste na podnikatelske ucely.

Co vy na to?
Ako čo vy na to? Nemrozumiem, ale je to tak, ako je to tam uvedené. 80% náklady, 80% dph.
zk24
27.09.11,08:05
Ze ci som to dobre pochopila. 80-80.... Lebo je tu viacero tem na porade a niekde tvrdia ze mozem 100% aj ked uplatnujem paušál.

Dakujem.
Zužu
27.09.11,08:42
Keď sa uplatňuje paušál, tak iné výdaje neuplatňuješ a paušál si uplatníš ak daňovník nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia.
zk24
27.09.11,09:11
Keď sa uplatňuje paušál, tak iné výdaje neuplatňuješ a paušál si uplatníš ak daňovník nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia.

Toto som nepochopila.

Danovnik je platitelom DPH. Cele uctovne obdobie. Uplatnuje si pausál 80% z ceny PHM.

A co znamena ze ine vydaje neuplatnujem? Akoze nemozem uplatnit opravu predneho skla na vozidle? Alebo ako si to myslela?
Zužu
27.09.11,09:15
Asi som bola mimo témy, lebo v prísp. 8 píšeš : " .... Lebo je tu viacero tem na porade a niekde tvrdia ze mozem 100% aj ked uplatnujem paušál." - ja som mala na mysli paušálne výdaje. sorry, nechcela som nikoho zavádzať.
Čiže ty vedieš preukázateľné výdaje.mimotemy
zk24
27.09.11,09:17
Asi som bola mimo témy, lebo v prísp. 8 píšeš : " .... Lebo je tu viacero tem na porade a niekde tvrdia ze mozem 100% aj ked uplatnujem paušál." - ja som mala na mysli paušálne výdaje. sorry, nechcela som nikoho zavádzať.
Čiže ty vedieš preukázateľné výdaje.mimotemy


Nie nie. My vedieme paušál 80%. DPH uplatnujeme vo výške 80% z ceny DPH na blocku. Sme platci DPH. Nevedieme knihu jazd. Uplne povodna otazka bola ci mozem uplatnovat 80% alebo 100% DPH z nakupov PHM (lebo som sa docitala aj tak aj tak).

Ine naklady tykajuce sa vozidla si vsak uplatnujeme v plnej vyske - 100%.

Je niektory krok z toho zly?

Žužu: Chcela si povedať prispevkom č.9, že ako platiteľ DPH nemožem uplatnovať paušál, a ze pri uplatnovani pausálu nemam narok na ziadne ine vydavky ohladne vozidla?
macula
27.09.11,09:40
Nie, Zužu myslela , že uplatňuješ paušálne výdavky 40% a tým pádom nemáš nárok na iné výdavky....robím to presne tak ako ty 80%-80%DPH a ostatné výdavky(opravy...) v plnej výške..
zk24
27.09.11,09:42
Sa mi ulavilo ;)
Zužu
27.09.11,10:44
zk24 robíš to správne, myslela som to ako píše macula, ešte raz sorry, nechcela som ťa uviesť do rozpakov.
annahra
18.10.11,07:00
Dobrý deň,
chcem sa spýtať že čo s tými zvyšnými 20%, teda či je ich nutné účtovať ako nedaňový náklad, alebo sa nemusia a tak zaúčtujem len tých 80%. Ďakujem pekne.
zk24
18.10.11,07:02
A ako ti bude sedieť účtovanie a pokladňa, keď zaplatený bol blok v sume 100% ale do nákladov dáš iba 80%?
Vlastas
18.10.11,07:50
Podľa preštudovaných tém som zistila, že paušálne výdavky na spotrebované pohonné látky vo výške 80% /tí čo sa tak rozhodli/ si uplatňujú každý mesiac samozrejme aj s 80% DPH. Ak sa ale rozhodnem počas roka napr. len teraz, /lebo evidencia jázd je neskutočne pracná/ je to možné??? Napr. tak, že z bločkov za X,XI a XII mesiac si uplatním DPH až v XII. mesiaci a DPH z nákupu PHM uplatním len v takej čiastke, aby bola vo výške 80% za celý rok a na každé auto.
Economic
18.10.11,14:34
Podľa preštudovaných tém som zistila, že paušálne výdavky na spotrebované pohonné látky vo výške 80% /tí čo sa tak rozhodli/ si uplatňujú každý mesiac samozrejme aj s 80% DPH. Ak sa ale rozhodnem počas roka napr. len teraz, /lebo evidencia jázd je neskutočne pracná/ je to možné??? Napr. tak, že z bločkov za X,XI a XII mesiac si uplatním DPH až v XII. mesiaci a DPH z nákupu PHM uplatním len v takej čiastke, aby bola vo výške 80% za celý rok a na každé auto.

Ja myslím, že to musí byť po celý rok účtované rovnako. Buď celý rok 100 % alebo celý rok 80 %. No môžeš sa rozhodnúť, že na jedno auto budeš uplatňovať 100 % a na iné auto 80 %, takto to je možné.
Sarlotka
18.10.11,20:36
Kedže v §19 ods ods 2 pis l 3

vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

pre istotu vediem
evidenciu zaciatocneho a konecneho stavu tachometru jednotlivych vozidiel a tiež evidujem počet litrov phm pre jednotlive vozidla a prepocitam na konci roka podla spotreby "ci to ako tak sedi"...:)
alusa783
02.04.12,08:11
Nie, Zužu myslela , že uplatňuješ paušálne výdavky 40% a tým pádom nemáš nárok na iné výdavky....robím to presne tak ako ty 80%-80%DPH a ostatné výdavky(opravy...) v plnej výške..

prosím či to môže niekto ešte potvrdit nakoľko som niekde na porade čítala že aj iné vydaje sa majú delit na 80% a 20%
Economic
02.04.12,14:14
prosím či to môže niekto ešte potvrdit nakoľko som niekde na porade čítala že aj iné vydaje sa majú delit na 80% a 20%


Ak uplatňuješ PHM do nákladov 80 % nemôžeš uplatniť nárok na odpočet 100 %.
marjankaj
02.04.12,14:26
No odpisy auta aj opravy idú samozrejme v celej výške. Teda ak auto používal výlučne na podnikanie.
Tých 80% PHL ide do nákladov iba ak nevedie knihu jázd.
alusa783
03.04.12,06:11
economic to mi je jasné že ak dam do nakladov phm 80% tak aj dph iba 80% ale myslela som umyvárka, prezuvanie opravy,
a marjankaj tvoja odpoved ma trošku zmiatla tak ešte raz ak sa nerobí kniha jazd a uplatnujem si 80% do nakladov z phm tak ako je to s odpismi a inými vecami tiež len 80%? alebo to su dve rôzne veci a všetko ostatné ide do nákladov 100% a spôsob učtovania phm to neovplivnuje?
Economic
03.04.12,07:17
economic to mi je jasné že ak dam do nakladov phm 80% tak aj dph iba 80% ale myslela som umyvárka, prezuvanie opravy,
a marjankaj tvoja odpoved ma trošku zmiatla tak ešte raz ak sa nerobí kniha jazd a uplatnujem si 80% do nakladov z phm tak ako je to s odpismi a inými vecami tiež len 80%? alebo to su dve rôzne veci a všetko ostatné ide do nákladov 100% a spôsob učtovania phm to neovplivnuje?

Umyvárku a iné veci dávam v 100% výške do nákladov aj do odpočtu DPH, pokiaľ je auto na firmu.
Pri účtovaní 80 % PHM do nákladov nemusím viesť evidenciu jázd.

Odpisy idú tak ako je dovolené v platnej legislatíve, v 100 % výške počas celej doby odpisovania.
Máš pravdu PHM a ostatné náklady sú 2 iné veci.
alusa783
03.04.12,08:09
dakujem
gasdiv
15.04.12,08:12
Kolegovia, na školení k DPH bolo ohľadom PHM prednesené nasledovne:
1. pokiaľ sa MV využíva aj na súkromné účely, tak v tom prípade sa musí stanoviť pomer využívania napríklad 80% pracovne a 20% súkromne. Z tých 20% spotreby PHL nemáte nárok na odpočet DPH. Odpočet si uplatnite v zdaňovacom období /mesačnom alebo štvrťročnom/ len vo výške 80% z celkovej DPH. Toto nemá nič spoločné s možnosťou uplatniť do daňových nákladov 80% paušal zo spotrebovaných PHL.

2. Pokiaľ MV nepoužívate aj na súkromné účely a nevediete záznam o prevádzke MV, ale uplatňujete do daňových výdavkov paušal 80% z celkového množstva nakúpených PHL tak je nárok na odpočet DPH podľa daňových dokladov o nákupe v celej sume uvedenej na doklade nie len v paušalnej čiastke .


Pokiaľ mám nesprávnu informáciu odpíšte.
Economic
15.04.12,08:23
Kolegovia, na školení k DPH bolo ohľadom PHM prednesené nasledovne:
1. pokiaľ sa MV využíva aj na súkromné účely, tak v tom prípade sa musí stanoviť pomer využívania napríklad 80% pracovne a 20% súkromne. Z tých 20% spotreby PHL nemáte nárok na odpočet DPH. Odpočet si uplatnite v zdaňovacom období /mesačnom alebo štvrťročnom/ len vo výške 80% z celkovej DPH. Toto nemá nič spoločné s možnosťou uplatniť do daňových nákladov 80% paušal zo spotrebovaných PHL.

2. Pokiaľ MV nepoužívate aj na súkromné účely a nevediete záznam o prevádzke MV, ale uplatňujete do daňových výdavkov paušal 80% z celkového množstva nakúpených PHL tak je nárok na odpočet DPH podľa daňových dokladov o nákupe v celej sume uvedenej na doklade nie len v paušalnej čiastke .


Pokiaľ mám nesprávnu informáciu odpíšte.

K bodu 2 mám výhradu. Pokiaľ uplatňujem 80 % paušál bez evidencie jázd, aj DPH uplatňujem 80 % z nakúpenej PHM. Ale nechám priestor aj iným nech sa vyjadria.
emma01
15.04.12,16:13
To školenie sa konalo v ktorom roku? Toto platilo do 31.12.2009. Od 1.1.2010 bol § 49 ods. 5 zákona o DPH novelizovaný v tom zmysle, že odpočítať DPH si môžeš len do výšky paušálnych výdavkov.
jacekova
16.04.12,08:38
To školenie sa konalo v ktorom roku? Toto platilo do 31.12.2009. Od 1.1.2010 bol § 49 ods. 5 zákona o DPH novelizovaný v tom zmysle, že odpočítať DPH si môžeš len do výšky paušálnych výdavkov.

no ja si čítam ten §49,ods.5 - ale podľa mňa sa to týka iba ak je auto používané aj na súkromé účely a potom sa teda kráti DPH

(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť okrem investičného majetku uvedeného v § 54 ods. 2 písm. b) a c), že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté; ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b).
mata82
16.04.12,09:34
ale ak nepreukážete rozsah použitia phm (knihou jázd alebo gps) na podnikateľské účely, tak dph len paušálne odrátate
marjankaj
16.04.12,09:55
no ja si čítam ten §49,ods.5 - ale podľa mňa sa to týka iba ak je auto používané aj na súkromé účely a potom sa teda kráti DPH

(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť okrem investičného majetku uvedeného v § 54 ods. 2 písm. b) a c), že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté; ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b).
No ja si to vysvetľujem takto.
Ak preukážem napríklad 70% na služobné účely, tak si uplatním iba 70% DPH.
Ak nepreukážem, tak si môžem uplatniť do 80%.

Preukazuje sa to knihou jázd. Myslím, že čestné prehlásenie nie je preukázateľné.
emma01
16.04.12,10:00
Keď si nevedieš knihu jázd, alebo nejakú obdobnú evidenciu, ako dokážeš, že si vozidlo použila výlučne na podnikanie. T.z., že bez evidencie to nevieš preukázať, a teda nárok na odpočet dane máš len vo výške paušálnych výdavkov. Ak máš k dispozícii evidenciu jázd, potom si môžeš odpočítať celú DPH.
katkap17
17.04.12,08:13
Ahojte, ja si vediem knihu jázd, to znamená, že si môžem odpočítať 100% DPH podľa najazdených kilometrov?

Ďakujem
Economic
17.04.12,08:17
Ahojte, ja si vediem knihu jázd, to znamená, že si môžem odpočítať 100% DPH podľa najazdených kilometrov?

Ďakujem


Áno na uplatnenie 100 % PHM do nákladov je nevyhnutná práve Evidencia jázd. Môžeš.
vanessa2
17.04.12,08:33
ak si pri nakupe phl uplatnujes 80 % pausal, tak aj dph si mozes uplatnit vo výške 80%, to sa tyka nakupu pohonnych hmôt. Ine vydaje neuplatnujes nemyslis tym nahodou kto uplatnuje pausalne vydavky v danovom priznaní, teda nema bloky z nakupov ale účtovnu zavierku urobí formou pausalnych vydavkov? lebo uplatnovanie nakupu formou phl a vedenie vydavkov v danovom priznani formou pausalu su dve rozdielne veci
katkap17
17.04.12,08:40
Áno na uplatnenie 100 % PHM do nákladov je nevyhnutná práve Evidencia jázd. Môžeš.

Ďakujem pekne
Economic
17.04.12,08:44
ak si pri nakupe phl uplatnujes 80 % pausal, tak aj dph si mozes uplatnit vo výške 80%, to sa tyka nakupu pohonnych hmôt. Ine vydaje neuplatnujes nemyslis tym nahodou kto uplatnuje pausalne vydavky v danovom priznaní, teda nema bloky z nakupov ale účtovnu zavierku urobí formou pausalnych vydavkov? lebo uplatnovanie nakupu formou phl a vedenie vydavkov v danovom priznani formou pausalu su dve rozdielne veci

Téma bola zameraná na 80% spotreby PHM do nákladov aj v závislosti k DPH. Nie k paušálnym výdavkom fyzickej osoby ako takým uplatňovaným pri daňovom priznaní.
jacekova
17.04.12,09:17
No ja si to vysvetľujem takto.
Ak preukážem napríklad 70% na služobné účely, tak si uplatním iba 70% DPH.
Ak nepreukážem, tak si môžem uplatniť do 80%.

Preukazuje sa to knihou jázd. Myslím, že čestné prehlásenie nie je preukázateľné.

super, tak to som rada... ja to takto robím aj v praxi, len ten zákon je taký dvojzmyselný....
proste auto využívame len na podnikanie, ale nevedieme knihu jázd, tak uplatňujeme 80% PHM do nákladov a 80% DPH.
nika6
22.10.12,12:25
Mám otázku, čo ak si uplatnim do odpočtu len dph 80 %, ??? potom musím pomerne krátiť daň podľa § 50?????? (použijem tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môžem odpočítať daň a súčasne pre dodávky tovarov a služieb pri ktorých nemôžem odpočítať daň par . 49 ods. 3a 4 ??????????)
súvisí to s tým??? teda mi nie je jasné ako urobím evidenciu dph, zahrniem tam len 80 % základ dane a 80% daň z nákupu benzínu??? a tých 20 % mám evidovať, že som si neodpočítala alebo ako???
Tweety
22.10.12,12:31
Mám otázku, čo ak si uplatnim do odpočtu len dph 80 %, ??? potom musím pomerne krátiť daň podľa § 50?????? (použijem tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môžem odpočítať daň a súčasne pre dodávky tovarov a služieb pri ktorých nemôžem odpočítať daň par . 49 ods. 3a 4 ??????????)
súvisí to s tým??? teda mi nie je jasné ako urobím evidenciu dph, zahrniem tam len 80 % základ dane a 80% daň z nákupu benzínu??? a tých 20 % mám evidovať, že som si neodpočítala alebo ako???
Ak uplatníš 80% náklad, musíš aj 80% dph. Skús prečítať aj ďalšie príspevky v tejto téme, je to tu už popísaného dosť.
Economic
22.10.12,12:32
Mám otázku, čo ak si uplatnim do odpočtu len dph 80 %, ??? potom musím pomerne krátiť daň podľa § 50?????? (použijem tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môžem odpočítať daň a súčasne pre dodávky tovarov a služieb pri ktorých nemôžem odpočítať daň par . 49 ods. 3a 4 ??????????)
súvisí to s tým??? teda mi nie je jasné ako urobím evidenciu dph, zahrniem tam len 80 % základ dane a 80% daň z nákupu benzínu??? a tých 20 % mám evidovať, že som si neodpočítala alebo ako???

tých 20 % je nedaňový výdavok. V praxi to teda znamená že o tú sumu sa zvyšuje daňový základ.
nika6
22.10.12,13:10
mala som skôr na mysli ako poriešiť DPH, teda ak odpočítam len 80 % dph z nákupu benzínu, ako to uvediem do evidencie dph len tych 80 %??? a či tych 20 % musím niekde pre účely dph evidovať, myslím v evidencii dph na vstupe, aby pri kontrole vedeli, že som odpočítavala z benzínu len 80 % dph. A taktiež som sa pýtala či v danom prípade s tým nemá do činenia aj par. 50 zákona o dph - pomerné krátenie pri odpočítavaní dph.
ada159
14.11.12,11:13
Qvartalny platca dph si chce uplatniť 80 % paušalu na PHM, je možné 3 q uplatňovať 100% a v 4Q len 80%. Auto je používané len na podnikanie.
Aljok
14.11.12,11:31
Nie je to možné.
mizu24
14.11.12,11:33
nie, nie je to možné
Katarína111
23.04.13,13:25
ak PHL uplatňujeme paušálom 80 % (nevedieme knihu jázd), auto je využívané aj na podnikanie aj na súkromné účely - mám ešte ponížiť percento (tých 80 %) o napr. 10 % - čo by boli súkromné účely? A čo s ostatnými nákladmi (rôzny materiál na auto,umývanie,opravy,odpisy) tieto náklady mám tiež ponížiť o tých spomínaných 10%?
Katarína111
24.04.13,05:32
nikto mi neporadí???
Orsz
08.08.13,12:07
Odpoveď po 4 mesiacoch ... ale predsa, áno ak je určené percento používania na súkromné účely, tak v tomto percente treba krátiť vštky náklady súvisiace s vozidlom. V tomto prípade je to tých 10%.