Mirka2500
23.02.10,14:40
Ahojte
Prosím poradíte mi???
Musíme zamestnať jedného zamestnanca, a mám v tom trochu chaos, neviem v tom ešte chodiť...Stačí ak ho zamestnáme na kratší pracovný čas 4 hodiny mesačne vo funkcii zodpovedný zástupca. Stačí ak mu dám mesačnú mzdu 10 eur?? On s tým súhlasí. Odvody do zdravotnej a socialnej budem platiť z tých 10 eur? Čistú mzdu mu vyrátam 10 mínus odvody do fondov 1,3 eura a odrátava sa tam aj nejaká nezdaniteľná časť na daňovníka???
Nemôže to byť na dohodu a ani nijako inak, musí to byť pracovný pomer.
Timka1
23.02.10,13:42
pracovný pomer a 10,0 €? hovorí ti niečo zákon o minimálnej mzde? od 1.1.2010 je 307,70 €
Mirka2500
23.02.10,13:47
a nejako inak sa to nedá ja neviem polovičný úväzok??? alebo niečo také???
blondy
23.02.10,13:58
Ahojte
Prosím poradíte mi???
Musíme zamestnať jedného zamestnanca, a mám v tom trochu chaos, neviem v tom ešte chodiť...Stačí ak ho zamestnáme na kratší pracovný čas 4 hodiny mesačne vo funkcii zodpovedný zástupca. Stačí ak mu dám mesačnú mzdu 10 eur?? On s tým súhlasí. Odvody do zdravotnej a socialnej budem platiť z tých 10 eur? Čistú mzdu mu vyrátam 10 mínus odvody do fondov 1,3 eura a odrátava sa tam aj nejaká nezdaniteľná časť na daňovníka???
Nemôže to byť na dohodu a ani nijako inak, musí to byť pracovný pomer.
Ak ide o kratší pracovný čas, minimálna mzda sa prepočíta alikvótne.
Min. mzda pri 40 hodinovom týždennom úväzku je 307,70
pri 1 hodinovom týždennom úväzku 7,70.
Teda keď mu dáte hrubú mesačnú mzdu 10€ bude to v poriadku. Pokiaľ podpíše vyhlásenie, môžete uplatniť aj NZD časť. Odvody do SP a ZP vypočítať z dosiahnutej hrubej mzdy

.
Mirka2500
23.02.10,14:00
a aká je nezdaniteľná časť aj tá sa počíta alikvotne??,
blondy
23.02.10,14:12
a aká je nezdaniteľná časť aj tá sa počíta alikvotne??,
Nedzdaniteľná časť je 335,47, tá sa nekráti
akina
26.02.10,08:43
Zodpovedný zástupca za živnosť musí byť v pracovnom pomere - pracovná zmluva, nemôže pracovať na dohodu - § 11 živnostenského zákona.
katarina.j
26.02.10,10:13
Ak ide o kratší pracovný čas, minimálna mzda sa prepočíta alikvótne.
Min. mzda pri 40 hodinovom týždennom úväzku je 307,70
pri 1 hodinovom týždennom úväzku 7,70.
Teda keď mu dáte hrubú mesačnú mzdu 10€ bude to v poriadku. Pokiaľ podpíše vyhlásenie, môžete uplatniť aj NZD časť. Odvody do SP a ZP vypočítať z dosiahnutej hrubej mzdy

.
no ak vychadzas z minim.mzdy-čo čini 307,70, tak nema byt spravne pri 4hod./mesiac hruba mzda 30,80??? ak alikvotne za hodinu je to 7,70? neviem či som sa ja domotala či ako? ale rozhodne by som nedavala sumu 10eur ako HM
Andyke
26.02.10,10:21
Akina máš pravdu : zodpov. zástupca musí mať uzavretý PP.

Dohoda o pracovnej činnosti je typ dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Upravená je v § 223 a nasl. a § 228a Zákonníka práce.
Xanti
26.02.10,11:06
no ak vychadzas z minim.mzdy-čo čini 307,70, tak nema byt spravne pri 4hod./mesiac hruba mzda 30,80??? ak alikvotne za hodinu je to 7,70? neviem či som sa ja domotala či ako? ale rozhodne by som nedavala sumu 10eur ako HM
No veru domotala a riadne.

Aj ja cem minimálnu mzdu za hodinu 7,70 euro :D . To je mesačná minimálna mzda pri 1 hodinovom pracovnom týždni. Takže 10 eur bohate stačí.
Xanti
26.02.10,11:08
akina, kde máš napísané, že nemôže pracovať na dohodu? Veď aj Dohoda o pracovnej činnosti je pracovný pomer.
No Terezka,
ja Ti neviem § čosi hovoria to je pravda. Ale známa fasla pokutu, kvôli tomu, že odborného zástupcu ( kým si ona robila výučný list ) mala zamestnaného len na dohodu.
Musela zástupcu zamestnať na čiastočný úväzok , lebo dohoda nepostačovala.

Podotýkam šlo o stravovacie služby.

Zodpovedný zástupca za živnosť musí byť v pracovnom pomere - pracovná zmluva, nemôže pracovať na dohodu - § 11 živnostenského zákona.
Takže ja súhlasím s Akinou.
heja3
26.02.10,11:14
My to máme tiež takto, ale nemá mesačnú, ale hodinovú mzdu - minimálnu, evidencia podľa dní - napr. streda 1 hod., potom podľa toho, či je 4 alebo 5 stried v mesiaci má mzdu. Takto nám to odporučili na Živnostenskom. Oni potrebujú mať doložený pracovný pomer - pracovná zmluva.
akina
26.02.10,11:23
Pracovný pomer=pracovná zmluva, pracovnoprávny vzťah je širší pojem, ten zahŕňa aj dohody aj pracovné zmluvy.
Do 30.9.2007 bolo v živ.zákone, že zodpovedný zástupca musí byť v pracovnoprávnom vzťahu, od 1.10.2007 sa zmenilo ust.
§ 11 ods. 1 už len na pracovný pomer. Živ.úrady akceptujú pracovné zmluvy so zodp.zástupcom aj pri skrátenom prac.úvazku / pri kontrole potrebné ale zdôvodniť /.
katarina.j
26.02.10,11:32
No veru domotala a riadne.

Aj ja cem minimálnu mzdu za hodinu 7,70 euro :D . To je mesačná minimálna mzda pri 1 hodinovom pracovnom týždni. Takže 10 eur bohate stačí.
aha, už to viem....:D aj tak by som rada stretla človeka, ktory robi za 10eur/mesiac????a este v dnesnej dobe???? fíha, tak to ja musim mlčat, aby mi šef neznizil mzdu:D:D:D
Timka1
26.02.10,11:34
aha, už to viem....:D aj tak by som rada stretla človeka, ktory robi za 10eur/mesiac????a este v dnesnej dobe???? fíha, tak to ja musim mlčat, aby mi šef neznizil mzdu:D:D:D

a to ešte k tomu zodpovedného zástupcu .....
katarina.j
26.02.10,11:49
a to ešte k tomu zodpovedného zástupcu .....
ved práve.....:eek: asi takto som na to pozerala, ze v dnesnej dobe sa najdu ludia ktory robia za "drobne" /nie zeby mi nebolo 10eur hodny peniaz, ved je to predsa len byvalych 300skk-aj za to sa da urobit nakup nutnych potrieb a pod./,ale..... funkcia takmer ako riaditel a plat ako.......:eek::eek:tak cumim na to dalej:D
terezamaria
26.02.10,11:55
Pracovný pomer=pracovná zmluva, pracovnoprávny vzťah je širší pojem, ten zahŕňa aj dohody aj pracovné zmluvy.
Do 30.9.2007 bolo v živ.zákone, že zodpovedný zástupca musí byť v pracovnoprávnom vzťahu, od 1.10.2007 sa zmenilo ust.
§ 11 ods. 1 už len na pracovný pomer. Živ.úrady akceptujú pracovné zmluvy so zodp.zástupcom aj pri skrátenom prac.úvazku / pri kontrole potrebné ale zdôvodniť /.

Veľmi ma mrzí, že som takto odpovedala, bola som si istá, že Dohoda o prac.činnosti je v poriadku. Vždy totižto bola, ale ako vidím, tak dátumom 1.10.2007 sa zmenilo ust.§ 11. Idem vymazať príspevky, aby som nimi nemýlila
tých, ktorí hľadajú odpoveď.
Xanti
26.02.10,12:01
Veľmi ma mrzí, že som takto odpovedala, bola som si istá, že Dohoda o prac.činnosti je v poriadku. Vždy totižto bola, ale ako vidím, tak dátumom 1.10.2007 sa zmenilo ust.§ 11. Idem vymazať príspevky, aby som nimi nemýlila
tých, ktorí hľadajú odpoveď.
Terezka aj majster tesár sa utne.
A človek sa občas zmýli, nemaž tie príspevky len ich doplň to bude asi najlepšie.

PS: u teba prvá chybička od kedy ťa poznám. Vidno, že sa prejavuje už únava z tvorenia daňových priznaní. :D
Tamila
26.02.10,12:05
Veľmi ma mrzí, že som takto odpovedala, bola som si istá, že Dohoda o prac.činnosti je v poriadku. Vždy totižto bola, ale ako vidím, tak dátumom 1.10.2007 sa zmenilo ust.§ 11. Idem vymazať príspevky, aby som nimi nemýlila
tých, ktorí hľadajú odpoveď.
Ja viem o tom, že dosť firiem má zodpovedného zástupcu zamestnaného na Dohodu o pracovnej činnosti a tiež som si bola v tomto istá, že je to dobre.
Xanti
26.02.10,16:13
Ja viem o tom, že dosť firiem má zodpovedného zástupcu zamestnaného na Dohodu o pracovnej činnosti a tiež som si bola v tomto istá, že je to dobre.
No kým im nepríde kontrola.
Dostanú pokutu a začnú robiť pekne pracovné pomery na 4 hodky mesačne a za 10 eurovú odmenu.
jessie211
09.03.10,12:19
vie mi niekto poradit,kolko mam ponuknut zodpovednemu zastupcovi mzdu za mesiac?kolko sa bezne platí?....nebude u nas pracovat,bude len na papieri
Zuzy
10.03.10,14:30
Dobrý deň, prosím Vás, máme upratovačku denne na 2,5 hodín, má aj inde PP, na dovolenku má nárok ako ostatní zamestnanci, napr. 20 dní , lenže denne tých 2,5 hodín? Za odpovede ďakujem
rodina1
10.03.10,14:33
Dobrý deň, prosím Vás, máme upratovačku denne na 2,5 hodín, má aj inde PP, na dovolenku má nárok ako ostatní zamestnanci, napr. 20 dní , lenže denne tých 2,5 hodín? Za odpovede ďakujem
Áno, ak jej pracovná doba je len 2,5 hod., tak aj dovolenku bude mať len 2,5 hod. Ročný nárok taký, aký jej podľa odpracovaných rokov a podľa veku prináleží.