peter vrabel
23.02.10,16:48
Dobry Den. Prosim o radu. Traja kamarati sme si spolocne kupili unimobunku v rekreacnom zariadeni za ucelom vlastnej rekreacie. V obdobi ked nie je chatka nami vyuzivana prenajimame ju pripadnym zaujemcom. V prevadzke je len v letnej sezone. Rad by som vedel ci je nutnost registrovat sa na danovom urade. Kedze nemame zivnost a na poplatkoch za prenajom sa zarobi len na vyplatenie nakladov rekreacnemu stredisku. Z najomnikmi sa uzatvaraju zmluvy a peniaze chodia na osobny ucet. Chatka sa nepoklada za nehnutelnost a je na prenajatom pozemku. Poradte mi prosim vsetky povinnosti co mi z toho plinú. Ako je to z danovym priznanim ked nemam zivnost a fykticky je zisk pre mna nulovy. Vopred Dakujem za radu.
betka
23.02.10,21:15
Trošku nahlas uvažujem.
Ano, unimobunka nie je nehnutelnosť, nie je spojená so zemou pevným základom.
Ide o samostatnú hnuteľnú vec. A keďže Správa daní a poplatkov mi definuje v par. 31, kto je povinný sa registrovať.... ten, kto prenajíma byt, nebytový priestor, nehnuteľnosť.

A keďže prenajímate hnuteľnosť, z toho mi vyplýva poučka: podnikaním je sústavná činnosť vykonávaná vo vlastnom mene.... za účelom dosiahnutia zisku.

Živnostenský zákon mi definuje, že živnosťou nie je "holý" prenájom nehnuteľností, ak sa tak rozhodnem.

ďalej je potrebné definovať príležitostný prenájom hnuteľných vecí, kt. by sme zaradili v zmysle ZDP do par.8/1/a-kde ostatnými príjmami sú príjmy z príležitostných činností.

Ak nejde o príležitostnú činnosť, je potrebné živnostenské oprávnenie a príjmy podliehajú potom par. 6, kde budete prenajímať vlastný majetok a tento príjem bude Vašim príjmom z nakladania s OM daňovníka.

Otázka na Vás: Ide o príležitosť? (týždeň napr...??)
peter vrabel
24.02.10,14:47
ide o sezonu cinost to znamena od maja do augusta
peter vrabel
24.02.10,15:05
nie je to holy prenajom lebo poskytujeme pradlo a spotrebice.