gombow
23.02.10,17:14
Chcem sa spýtať, že či sa dá odpisovať náklady na cestovanie (naftu), ak auto mám prenajaté (dané) do podnikanie od otca??? Minulý rok mi povedali že sa to oplatí, že je na to vzorec. Viete mi niekto poradiť, že ako to je? Ďakujem
IvoM
23.02.10,16:29
Skús sa vyjadriť trošku konkrétnejšie a zrozumitelnejšie, buď máš auto prenajaté alebo vložené do majetku. Náklady /Výdavky/ na naftu sa neodpisujú, odpisuje sa napríklad dlhodobý hmotný majetok.
gombow
23.02.10,18:47
Zle som sa vyjadril. Ide o jednoduché účtovníctvo a o výdavky na auto, nie konkretne odpisovanie auta. Chcem si dať do výdavkov naklady na auto, cestovanie, ktoré mám dané do podnikania ale nie je moje, je otcove. Môžem si odpísať len náklady na naftu? Lebo mi bolo povedané že podľa nejakého vzorca, ale teraz sa mi to nezdá. Som v koncoch.
Manual
23.02.10,19:07
Ak máš auto prenajaté od otca, mal by si mať nejakú zmluvu v ktorej by boli stanovené podmienky za ktorých ti to prenajíma. Mala by tam byť aspoň doba nájmu od - do, potom cena za čo ti to prenajíma, ako mu to budeš platiť atď.
V zmluve sa dá dohodnúť, že napr. budeš udržiavať auto v prevádzky-schopnom stave, t.j. že do výdavkov si budeš môcť dať aj drobnú údržbu atď.
Budeš si môcť dať do nákladov bločky od nákupu PHL a treba viesť nejakú evidenciu o jazdách (napr. KJ) ktorou preukážeš že si zakúpené PHL použil na podnikanie.